כדור הארץ  (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
המקובלים לא קנו את הסיפור שהכדור הארץ עומד על צב ענק | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
מאז שהתגלה לעולם ספר הזוהר הוא הפך ליצירה אנושית מפורסמת ומיוחדת במינה. אינספור סיפורים בעלי נופך מסתורי חוצה גבולות ודמיון נקשרו ככתרים בשמו ועוד מזמן תקופות עתיקות ועד ימינו אנו הוא מהלך קסם מהפנט על מיליוני אנשים ברחבי העולם. הסודות האופפים אותו כה גדולים, עד כי רבים הם האנשים הקוראים בו על אף היותו סתום וקשה לפיצוח ורבים אחרים חוששים מלהתוודע אליו בשל הכוחות האדירים המיוחסים לו.

לעמוד הפייסבוק mako רוח עשיתם לייק?

הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", לימד בהקדמה לספר הזוהר: "היות שעומק החכמה שבספר הזהר הקדוש סגור ומסוגר באלף מפתחות, ושפתנו האנושית דלה ביותר מלהמציא לנו ביטוי נאמן ומספיק כדי לפרש דבר אחד שבספר הזה עד סופו, והביאור שעשיתי אינו אלא סולם לעזור למעיין לעלות לגובהם של הדברים, ולהסתכל ולעיין בדברי הספר עצמו".

כאמור, ספר הזוהר גדוש בסודות עצומים שכבר נתגלו ונתבארו ועוד סודות רבים שיתגלו לעתיד לבוא. עדות לכך ניתן למצוא בדוגמה אחת שאציג ואסביר. בזמן עבר סברו העמים הקדמונים שהעולם שטוח וניצב על זנבות שלשה לווייתני ענק. והיו אלה שטענו שהארץ ניצבת על גבם של ארבעה פילים אדירי מימדים העומדים על גבי צב ענק השט בים אינסופי. כך או אחרת, לכולם היה ברור שרעידות האדמה נגרמות כתוצאה מתזוזה של מחזיקי האדמה. בתקופות אלה נשללה הסברה שהעולם כדורי וכל טיעון שכזה נחשב בלתי סביר ובלתי הגיוני לחלוטין. רק בתקופה מאוחרת יותר החלו לטעון חלק מחכמי יון, שהעולם הוא כדור.

עוד כתבות בערוץ הרוח:

שוויון הזדמנויות (צילום: ideabug, Istock)
הבינו שההבדלים הם רק תוצאה של מזג אוויר. לא יותר | צילום: ideabug, Istock

עוד ובטרם גילה ניוטון את כוח המשיכה לא היה כל הגיון והסבר מדעי לכך שהעולם הוא כדורי ומאוכלס בבני אדם, בעלי חיים, טבע וצומח שבצידו האחד עומדים בני אדם כשראשיהם מעלה ורגליהם מטה ובצידו האחר של הכדור עומדות בריות  כשראשיהן למטה ורגליהן למעלה, ואינן נופלות ממנו. והנה בזוהר הקדוש (ויקרא דף י, א) אשר נכתב זמן רב לפניהם נכתבו הדברים הבאים, כאשר הזוהר מציין שהדברים מצוטטים מספר אשר נכתב עוד קודם לכן על ידי רב המנונא סבא:

''כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור (כל הישוב - כלומר, העולם והאנושות שעליו - מתגלגל בעיגול ככדור) אלין לתתא ואלין לעילא (אלה - כלומר, חלקם - מתגוררים למטה, בתחתית הכדור, ואלה למעלה) וכל אינון בריין משניין בחזווייהו משנויא דאוירא, כפום כל אתר ואתר, וקיימין בקיומייהו כשאר בני נשא. (וכל אלה הבריות - המתגוררים בחלקים השונים של הכדור - שונים בחזותם - בצבעם, בקלסתר פניהם, וכדומה, - מחמת שינוי מזג האוויר, כפי מזג האוויר של כל מקום ומקום. אולם עומדים הם כשאר בני אדם). ועל דא אית אתר בישובא (ועל כן יש מקום בעולם) כד נהיר לאלין, חשיך לאלין. לאלין יממא, ולאלין לליא. (כאשר אור לאֵלֶּה, חושך לאלה. לאלה יום, ולאלה לילה) ואית אתר דכוליה יממא, ולא אישתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירא. (ויש מקום בעולם שמואר תמיד ולא יימצא בו לילה אלא זמן מועט) וכו'. דהכי כתיב (שכך כתוב) אודך על כי נוראות נפליתי נפלאים מעשיך (תהילים קלט) ורזא דא איתמסר למאריהון דחכמתא (וסוד זה נמסר לבעלי החכמה - חכמת התורה)''.

בקטע קצר וקולע זה של הזוהר הקדוש נכללות מספר ידיעות נכבדות:

  • העולם בנוי בצורת כדור. ולא כפי שסברה האנושות באותה תקופה שהעולם בצורת משטח.
  • כוח המשיכה פועל באופן שווה, כך שלא רק בחציו העליון של הכדור מתגוררים בני אדם אלא אף בחציו התחתון . 
  • על אף הדמיון בצורת בני האדם ובמצבם שבשני חלקי הכדור, קיימת שונות המבדילה ביניהם: חזות פניהם וצבעם המשתנים ממקום למקום. הסיבה לשוני בין בני האדם נובעת כתוצאה מהבדלי אקלים ומזג אויר.
  • בחלק מן העולם, כאשר לאלה יום לאלה לילה, וכשלאלה לילה לאלה יום.
  • ישנו  מקום בעולם שמואר תקופה ארוכה וחשוך זמן קצר.

האדם, נזר הבריאה, לא תמיד מסוגל להבין שמאחורי כל תופעה, מובנת או בלתי מובנת, ניצבים כוחות איתנים מקדמא דנא, רוחשים וגועשים שמניעים את הטבע כולו ומכניסים סדר לכאוס המיתולוגי. ספר הזוהר בא לבאר וללמד את חוקי הבריאה. חכמי  ישראל ידעו שהמידע שבידם אינו בנמצא וידוע לאנשי המדע דאז, ואף עומד בסתירה לתיאוריות שהועלו אז בדבר מבנה העולם. חז"ל גרסו שהמידע היהודי אינו תוצאת מחקר אלא מדובר בסודות עליונים שנמסרו לבעלי חכמת הנסתר והם אלה שהגיעו למדרגת ההבנה והכוונה והצליחו לפצח את הרובד הנסתר.   

יצחק אהרון הוא מייעץ, חוקר ומרצה של תורת הקבלה במרכז "חכמה"