סרטן אדום על סלע (צילום: istockphoto)
עצבני, הסרטן הזה | צילום: istockphoto

האסטרולוגיה הקבלית תיארה את הקשר שבין גורמי השמיים לבין המתרחש בעולמנו. בזוהר הקדוש נאמר כי הקב"ה הוא כלל ומערכת הכוכבים והמזלות הם הפרט, והכלל גדול מהפרט ויכול האל לבטל אותם בכוחו. כלומר, אף על פי שכח המזלות גדול מאוד, יש עליהם כוח עליון, הוא כוח השם יתברך. במאמרים הקודמים דנו במזלות האש, מזלות האדמה ומזלות האוויר, ואילו היום נציג את מזלות המים – מה מאפיין כל מזל, מה התיקון שלו ומה האותיות השולטות.

סרטן

מזלו של חודש תמוז. טיפוס ביתי השואף לביטחון ולמסגרת יציבה. עוצמת רגשות גבוהה, לכן נוטה לרגשנות יתרה עם נטייה למצבי רוח משתנים. אינו סובל ביקורת אפילו אם היא בונה. עשוי להיות פזיז, מופנם, חסר יציבות, עצבני, פחדן, פגיע וכפייתי. כל זאת מפני הפחד לצאת מהשריון ולהיפתח בפני הזולת. אולם יש בכוחו להיות חם, רגיש ומודע לצרכי הזולת. נצמד לעולם החומר מפאת הפחד ותחושת חוסר ההגנה על עתידו ועתיד הקרובים לו. שייך לשבט ראובן.

אותיות שולטות: אות החודש היא ח', המסמלת מצד אחד את החיטוי והטהרה ומצד שני את החטא. אות הכוכב היא ת' - כוכב לבנה. בבחינת סוד מכוסה, אינו מגלה עצמו בקלות לזולת.

שיעור ותיקון: לצאת מהקליפה המגוננת ומהשריון המכסה את הרגש. להשתחרר מהגאות והשפל הנפשיים. ללמוד לחזק ולהעצים את האור הפנימי כדי לא ליפול לתהומות חשוכים. למצוא את הדרך לטפס מעלה לפסגת השמחה ומילוי הנשמה. לפתח את המנטאליות השכלית וללמוד להשתמש במנגנונים שכליים ולא רק רגשיים. ללמוד לפעול מהראש ולא רק מהלב כדי להתמודד עם המרירות והייסורים. הלב החם, הרגישות וההזדהות האמיתית עם מצוקת הזולת מלמדים על אדם הומני, לכן חשוב לתעל זאת לאפיקים נכונים שיש ביכולתם לסייע לחברה, כגון פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית וחינוך.

עקרב

מזלו של חודש חשון. רגש עז, סוער וקיצוני. חי במתח פנימי ומסוגל לשמור על איפוק רגשותיו. מונע בעיקר ע"י האינטואיציה ותחושת הבטן, במקום המחשבה וההיגיון. בעל רגשות קוטביים מאוד, כגון אהבה חושנית ועיוורת היכולה להפוך לטראגית, הרסנית ודרמטית. ההרגשות משתנים ללא ביקורת המודעות השכלית ולכן נוטה להרס אימפולסיבי. בסערת רגשות יטיח האשמות ויתנצח עם הזולת ללא כל מגבלות ומעצורים. הצורך להשיב מלחמה שערה מצוי עמוק בעוכריו והוא אינו נשלט, גם אם הוא יודע שבסוף זה יהיה לו לרועץ. טיפוס סגור ומרוחק השומר סודותיו בקנאות רבה. עם זאת יש בו קסם אישי יוצא מגדר הרגיל. הוא עשוי להקרין כוח אנרגטי חזק מאוד על הסובבים אותו כך שיוכלו ליפול בקסמיו. בשל עוצמתו הרגשית האדירה וכוחו המהפנט ניתן להתחבר ולהמשך אליו ובו בזמן להרגיש לא נוח במחיצתו. יודע לחדור לעומק העניינים ולהשיג את שאיפותיו ותאוותיו לטוב ולרע. שייך לשבט דן.

אותיות שולטות: אות החודש היא נ', המסמלת חמישים שערי קדושה (בחיוב) וחמישים שערי טומאה (בשלילה). מייצגת את כוח הבחירה החופשית, מחד התעלות רוחנית ומאידך נפילה לתהום. אות הכוכב היא ד' - כוכב מאדים, הידוע ככוכב המלחמה. האות ד' השולטת עליו מייצגת את העוני, הדלות והריקנות. מכאן שמי שיוצא למלחמה ממילא חש את תחושת החיסרון, כי מי שליבו מלא ומסופק אינו ממהר להילחם.

שיעור ותיקון: להגיע לשליטה עצמית ורגשית. ללמוד כי האויב המר היא המלחמה עצמה ולא הזולת בו הוא שש להלחם. למתן את הכעס והשנאה היוקדת ולהמירם ברחמים ואהבה. במילה עקרב נמצא את המילה "קרב"\ ולכן חשוב לוותר על ההתנצחות והמחלוקות, הם אינם תורמים כלל. לשלוט במחשבות ובתגובות. לדעת להרגיש חלשים ולהבין כי כוח רגשי אמיתי נבנה ממקום של חולשה. האהבה אינה חייבת להיות מייסרת. דעו כי יש יתרון לאהבה הבאה מסבלנות ומקבלה עצמית. ללמוד לקבל ביקורת ללא תנאי, גם אם היא אינה נוחה לכם. להיות רגישים ולא אימפולסיביים ולדעת כי בפשרה ובחמלה נמדד אדם גדול.

דגים

מפטפטים בעונת הרבייה (צילום: getty image)
האם בן מזל דגים הוא ישר או שקרן? | צילום: getty image

מזלו של חודש אדר. באופיו רגיש ומבין את נפש האדם. בעל יכולת הסתגלות למצבים ולנסיבות. סבלני ומגלה יכולת הזדהות עם מצוקת הזולת. סלחן וותרן בשל נפשו הגמישה. נוטה לדואליות רגשית ולסתירות. אהבה ודחייה מעורבים בהם יחדיו. נשמתו גבוהה מאוד ונקשרת עם הרוחניות ופחות עם החומר. אוחז במידת הענווה והצניעות. נפשו ססגונית ומגוונת ויכולה להתפרש לחיוב או לשלילה (חולמנית או ארצית, ישר או שקרן). רגישות לשינויים במזג האוויר ובחילופי עונות. שייך ליסוד המים ולשבטים אפרים ומנשה (אדר א' ואדר ב'), בניו של יוסף שבורכו ע"י מלאך "וידגו כדגים שפרים ורבים ואין עין הרע שולטת בהם". שנאמר: "בן פורת יוסף בן פורת עלי עין", כלומר מזרעו של יוסף המוגן מעין הרע (עלי עין משמע מעל לעין הרע).

אותיות שולטות: אות החודש היא ק', המסמלת את הצחוק וההומור. כמובא בספר היצירה: "המליך אות ק' בצחוק וקשר לו כתר וצירפן זה בזה וצר בהן דגים בעולם ואדר בשנה" (פרק ה'). קדושתה מעניקה את הכוח לשלוט בפחדים ובחרדות ומכאן שורש מנהג ההתחפשות בפורים. טומנת בחובה את הכוח להתעלות נפשית מעל לגוף ולחומר. אות הכוכב היא ג' - כוכב צדק. מסמלת את גמילות החסדים. נמצאת לפני האות ד' ובמשמעותה גומלת לדל מזל, שפע, ברכה והגנה רוחנית.

שיעור ותיקון: לפתח ולהעמיק את הקשר הפנימי עם הנשמה. לחקור את הפנימיות וללמוד את תורת הנסתר. בשל הרוחניות הגבוהה עליו להיזהר מאשליות ומניתוק מהמציאות. לעמול על מנת להתגבר על הרגשנות (להבדיל מרגישות) כלפי עצמו וכלפי הזולת. הרגשנות מעוררת בו כאב עמוק המעכב את ההתפתחות והגשמת המטרות, לכן יש לראות את התמונה הכוללת תוך שימת דגש על האמת הרוחנית ללא ויתורים ופשרות. הפחד והערפול הם תוצאה של חוסר יציבות ובריחה מהמציאות. חולמנות, בלבול, תלות ורגשות אשם - כל אלה מעכבים את ההתקדמות. יש לתקן מידות אלה, שאם לא כן ישקע מטה אל עולם של חוסר ודאות. אז קדימה להתחזק ולתת דרור לשפע הרוחניות שלכם להפריח את העולם הגשמי.

יצחק אהרון הוא מייעץ, חוקר ומרצה של תורת הקבלה

>> מה מאפיין את מזלות האוויר - תאומים, מאזניים ודלי?
>> ההורוסקופ היומי שלך