זוג מאוהב בים (צילום: Jacob Wackerhausen, Istock)
לא עם כל בן זוג שאליו אנו נמשכים פיסית ניתן לקיים קשר הרמוני | צילום: Jacob Wackerhausen, Istock

אם תשאלו ביולוגים, חוקרים ואנשי מדע, הם יאמרו באופן נחרץ שאנו בני האדם איננו נבדלים מבעלי החיים בשום דבר, ובוחרים לעצמנו בן זוג לפי הנתונים הפנימיים שלנו - גנים, הורמונים וצרכים אישיים. אין מה לדבר על אהבה - אנחנו רק עושים אידיאליזציה, מייפים את המשיכה הגופנית-בהמית שלנו והופכים אותה למשהו נשגב ונפשי כביכול.

לעומתם באה חכמת הקבלה ומלמדת כי הדברים אינם פשוטים כמו שחושבים. פרט למשיכה הגופנית בין המינים, המבוססת על הצורך במציאת בן זוג לרבייה ולהקמת תא משפחתי, חלה עלינו החובה לדעת כי לא עם כל בן זוג שאליו אנו נמשכים פיסית ניתן יהיה לקיים קשר הרמוני. לעיתים הקשר יהיה דיס-הרמוני, הואיל וזיווג ראוי ואמיתי מתרחש קודם כל במימד הרוחני ורק אחר כך במימד הפיסי.

על כך כותב המהרח"ו מפי האר"י בשער הגלגולים: "כאשר האדם הוא חדש, רוצה לומר, כי אז היא בפעם הראשונה שבא בעולם הזה, ואז בת־זוגו נולדת עמו, כנודע, וכשיגיע זמן לקיחתו אותה מזדמנת לו ברגע, בלי שום טורח כלל ועיקר". קרי, זיווג משורש הנשמה – זיווג עליון. לכן בזמן פרידה אנו חשים כנפרדים מהקוטב השני ומתעוררים בתוכנו ייסורי נפש, כי בכל פרידה יש מן המוות. ככל שהשקעתנו ביחסים גדולה יותר, רב הכאב, כי לאמתו של דבר אנו מאבדים את עצמנו.

חכמת הקבלה מלמדת שבשמים מזווגים זיווגים, ואילו תאוות ורגשות רדודים מהווים כעין מסך שמונע מאיתנו את האפשרות לקבל את אורו של הכוח העליון. לפיכך אנו נשארים שבויים ומגודרים בעצמיות וברצונות שלנו, האגו (הרצון העצמי לקבל) מונע בעדנו לקבל ולהבין את רצון הנשמה, ובמעשינו הרעים אנו מרחיקים את זה המיועד לנו. ככתוב: "כל החסרונות שיש לאדם הם מצד האדם עצמו כי אור ה' יתברך שופע עליו תמיד אך האדם במעשיו הרעים עושה צל לעצמו" (ליקוטי מוהר"ן).

איך בודקים התאמה?

איך נדע אם אנחנו מתאימים לאותו בן זוג פוטנציאלי? תורת הזיווגים בקבלה עוסקת באפשרות לחזות את רמת ההשתוות וההתאמה הרוחנית והגשמית בין גבר ואישה - אם תהיה לו לעזר או לנגד, אם הקשר יהיה שלם, מאוזן ומוצלח או לחילופין בעל אופי אנרגטי שלילי. חיזוי מוקדם ובדיקת התאמה על פי חכמת הקבלה עשויים לחסוך לנו בעיות רבות העלולות להתעורר מחוסר התאמה.

מיד נראה כיצד בודקים את ההתאמה, לפי שיטה שקיבץ הרב רפאל אוחנה. חשוב להדגיש ששיטה זו מוגשת על מנת להעניק לכם תובנה בדבר נקודות התורפה בקשר הזוגי. אין לראות בדברים אלה אקסיומה ואין להבין מהכתוב דברים מוחלטים בגין מהותו האמיתית של הקשר הזוגי, הואיל וישנן דרכים משמעותיות ומדויקות הרבה יותר. דרכים אלה מיועדות לאנשי קבלה מומחים בלבד, כיוון שהן דורשות בקיאות רבה וידע נרחב בתורת השמות והאותיות.

• ראשית, נחשב את המספר הגימטרי של הגבר, המורכב מסכום האותיות של שמו ושם אמו. למשל, אם שם הגבר הוא דוד (4+6+6=14) ושם אמו חנה (63), הסכום בגימטרייה הוא 77.
• מצמצמים את המספר עד לספרה יחידה: 7+7=14, 1+4=5. לכן הגבר מקבל את המספר 5.
• אותו הדבר אנחנו עושים עם שם הכלה ושם אמה. נאמר ששם הכלה היא דנה ושם אמה שרה, ונקבל 6.
• כעת נפנה לטבלה שלפנינו (לשם הנוחות, חילקנו את הרשימה לשלוש טבלאות שונות), ונבדוק מה תוצאת החיבור. בדוגמא זו, החיבור בין המספרים 5 ו-6 אומר שהזוג יתקרבו לתמיד – יש לפנינו זוגיות נהדרת.

יצחק אהרון הוא מייעץ, חוקר ומרצה של תורת הקבלה

>> מה משמעות החלומות לפי הקבלה?
>> ואיך ההתאמה המינית ביניכם?