העם היהודי, לפי הקבלה, היא אומה אחת מתוך שבעים שכוללות את כל המינים הרוחניים שקיימים בעולם. מה מייחד אותנו מכל השאר, אם כך? האומה היהודית היא בעלת רצון לקבל לעצמו בלבד - הגדול ביותר. במילים אחרות, היהודים הם בעלי ה"כלי" הגדול ביותר: הצמא והרצון שלנו לידע הם הגדולים והחזקים ביותר משל כל השאר, ומדובר בתכונה שלא משתנה על פני דורות. גם העולם חש כולו חש בה.

כשאנחנו רודפים אחרי כבוד, שליטה, הצלחה, ידע, כוח וכו', אנחנו מסוגלים לייצר את האור הגדול ביותר עבור עצמנו ועבור אחרים. אין ביקום תחום שהרוב בו לא נשלט בו על ידי יהודים, וגם העולם כולו חש כולו בזה.

אלא שלכל מטבע יש שני צדדים: בגלל שהכלי שלנו גדול יותר משל כל אחד אחר, כשאנחנו נכנעים ליצר הרע – אנחנו הולכים עם זה עד הסוף. אם נצליח להתנגד לו, אנחנו מסוגלים לייצר את האור הגדול ביותר מבין כולם.

מיהו יהודי לפי הקבלה: לא מדובר בהכרח על חרדים, דתיים, אמונה, התחזקות או גנטיקה ביולוגית – מדובר על DNA רוחני. הקבלה, למשל, גורסת שאדם יכול להמיר דתו, אבל ה-DNA הרוחני שלו לא משתנה לפי הדת שהוא בוחר לחיות בה. אז מה בעצם הופך אותנו לכל כך מיוחדים? אנחנו העם הנבחר, כמובן. אלא שבמשמעות הקבלית לא מדובר בעם נשגב ועליון מכולם שאותר על מנת לקיים את מצוותיו של האלוהים - העם היהודי נבחר לשרת את הקבלה.

לכל שאר חלקי ההרצאה

לאתר הרשמי והרשמה להרצאות נוספות

פרשיית השבוע: למה ה' מקפיד להפחיד כל כך את העם הנבחר שלו?

מי יעזור לכם בשידוך, ואיפה משיגים סגולה לפרנסה? מדריך קברי צדיקים