שור שחור עם קרניים גדולות (צילום: Shutterstock)
איזו עוצמה! | צילום: Shutterstock

כפי שלמדנו במאמר על חודש ניסן ומזל טלה, מפת כוכבי השמים משקפת עבורנו את הכוחות הרוחניים המתגלים בעולם שלנו באותו הזמן ומשפיעים על חיינו. כל זאת, כפי שאומר ספר הזוהר בפרשת יתרו, בדומה לפניו של האדם המשקפים את שהוא מרגיש עמוק בפנים. יש לזכור שבני מזל מסוים לא יתנהגו כולם בדיוק באותה הצורה, משום שישנם גורמים רבים המשפיעים על אופיו של האדם ודרך התנהגותו מעבר למזל החודש, כמו למשל שעת הלידה ומפת השמיים ברגע הלידה. והכי חשוב, הבחירה החופשית של כל אחד מאיתנו היא שתקבע בסופו של יום כיצד נחווה את חיינו וכיצד ננהג.

תלמדו לאהוב

עונת השנה הטעונה ביותר בעוצמות רוחניות היא האביב, אשר לפי ספר היצירה, המיוחס על ידי המקובלים לאברהם אבינו, הכוח השולט בה הוא יסוד האש. יסוד זה, הן לפי האסטרולוגיה והן לפי הקבלה, מסמל עוצמה, יצירתיות, אנרגטיות וגאווה. יותר מכל, מסמל יסוד האש את הרצון לקבל, שהרי ברגע שהאש תפסיק לקבל (חמצן וחומר בעירה) היא תפסיק להתקיים. זו הסיבה שבני מזלות עונת האביב יכולים להיות אנשים אנוכיים למדי, אם הם לא רוחניים. במקרה זה, היצירתיות והאנרגיה הבלתי נגמרת שלהם יוקדשו לעצמם ולאינטרסים שלהם.

בעונת האביב שלושה חודשים - ניסן, אייר וסיוון, שהמזלות שלהם (טלה, שור ותאומים) נחלקים על פי הקבלה לשלושה קווים - ימין (חסד ונתינה), שמאל (דין ורצון לקבל) ואמצע (רחמים ואיזון). מזל שור מייצג את קו שמאל, שכן הוא מושך יותר אור מכולם. ביטוי לכך נראה בשמות הסובבים מזל זה: השם אייר בא מהמילה "אור"; שמו המקראי של חודש אייר הוא יֵרַח זיו, שהיא מילה נרדפת לאור; והכוכב השולט בחודש זה הוא כוכב נגה, מילה נרדפת נוספת לאור. בנוסף, בחודש זה חוגגים את ל"ג בעומר, שבו נסתיים הגילוי של ספר הזוהר (גם כן מילה נרדפת לאור).

פועל יוצא מריבוי האור בחודש זה הוא שלבני מזל שור יש כוח לא רגיל להשיג את רצונם, ובמיוחד כשהיסוד של מזל שור עצמו הוא יסוד האדמה או עפר, קרי: הם מציאותיים, יעילים וממוקדים במטרה. ואולם, השילוב של יסוד האדמה עם יסוד האש נותן תוצאה לא כל כך קלה - בני מזל שור הם אנוכיים וממוקדים בעצמם וברצונותיהם כמעט ללא תקנה, ולכן גם יצא להם שם של אנשים עקשנים וחומרניים.

חכמת הקבלה מלמדת שהאור לכל השנה מקורו באביב. בני מזל שור מסוגלים למשוך את האור הזה בכוח רב ובן רגע, מה שנותן להם אנרגיה, חזון (הרצל, חוזה המדינה, היה בן מזל שור) ותחושה שהכול מואר. לכן, רבים מהשוורים חיים רוב הזמן באשליה שהכול נהדר, הם אופטימיים נצחיים ובעלי מצב רוח טוב. בדומה לשור הרועה באחו ולא מחפש צרות, יחפשו בני המזל את הסביבה הנוחה, הבטוחה והנעימה. הם לא אוהבים לעשות גלים ולהסתבך בבעיות, ובגלל היציבות והרצון להישאר במקום, גם ידועים כנאמנים, עקביים, סבלניים, סובלניים, שומרי חוק וידידותיים. הם אינם ביקורתיים והם נראים בדרך כלל טוב.

האור הגדול של מזל שור נותן תחושה טובה ומילוי. אבל אור גדול ללא נתינה יכול גם לגרום לסבל ולייסורים (האש גם שורפת). התקנה היחידה לכך היא ללמוד לתת ולאהוב את הזולת ללא חשבון.

אל תיפלו לשאננות
סטייק אילוסטרציה (צילום: maria bacarella, Istock)
מתים על תענוגות. כן, גם על בשר שור | צילום: maria bacarella, Istock

מזל שור נשלט על ידי כוכב האהבה, כוכב נגה, ומכאן הנטייה של בני המזל לחיפוש אחר תענוגות החיים ובעיקר תענוגות הבשר. הערך המספרי של נגה בגימטריה הוא 58, כלומר נח, ובכך יש ללמדנו שבני מזל שור יחפשו לנוע בדרך הנוחה או לשבת במקום הנח. אם נמצא בני מזל שור טורחים ועובדים, הרי זה מתוך ידיעה מוחלטת שיגיעה זו תביא אותם אל המנוחה ואל הנחלה.

כאשר אדם מלא בהארה, הוא נמצא במצב של אהבה ויותר קל לו להיות סבלני ולקבל את הזולת. מכאן נובע אופיים הנוח של בני המזל, היותם שוחרי שלום והתרחקותם ממלחמות וקונפליקטים. הבעיה בכך היא השאננות, שכן כאשר נעדיף רק לשבת במנוחה, יכולות לחמוק מאיתנו אפשרויות, ואולי אף גרוע מכך - לא נהיה מספיק ערים לסכנות ונתעורר מאוחר מדי.

ריפוי או כאב?

מזל שור חל במהלך ספירת העומר: הספירה כוללת את השבועיים האחרונים של חודש ניסן, השבוע הראשון של חודש סיוון ואת כל חודש אייר. ספירת העומר היא זמן של דינים על פי הקבלה, זמן שצריך להיזהר בו. המסורת אומרת שזה זמן של אבלות לזכר 24 אלף תלמידי רבי עקיבא שמתו משום "שלא נהגו כבוד זה בזה". יש כאן רמז למה שיכול לקרות לנו בחודש שמוצף בכל כך הרבה הארה: מחד, ההארה הזאת יכולה להביא את האדם לריפוי, זיכוך והיטהרות, שהשיא שלהם הוא בחג השבועות; מאידך, חוסר כבוד, שנאה ופירוד יכולים להביא לאסון ולכאב שהם דין קשה בעיקר בחודש הזה. עלינו להבין ולהשתמש בכוח הרפואה שבחודש זה (אותיות ה-י' שבשם אייר שוות ערך לאות כ' ומכאן השם ארך, מלשון ארוכה = רפואה), כאשר הרפואה נרמזת בפסוק מספר שמות (פרק ט"ו, פ' כ"ו) "אני יהוה רופאך", ראשי תיבות "איר".

והדבר החשוב ביותר לזכור הוא שאין מזל טוב או רע. בסופו של דבר, הבחירה היא שלנו.

>> לשיעור הקודם: ספירת העומר
לכל שיעורי הקבלה
רוצים לקרוא עוד על קבלה? כנסו לאתר של חיים קבלה

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד: שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן