השבוע מתחיל חודש אב, שמזלו הוא מזל אריה. עפ"י המסורת נקבע תשעה באב, יום של אבל ותענית, כיום ביאת המשיח - קץ הכאב, הסבל והייסורים של כל המין האנושי. למעשה, ביום ביאת המשיח יהפוך תשעה באב לחג היחיד בלוח השנה העברי. מה מיוחד כל כך בחודש זה, שבו אמור להגיע המשיח? מהם הכוחות המיוחדים המצויים בחודש זה ביקום? ואיך זה קשור למזל אריה ולכוח האריה המתעורר בכולנו במהלך החודש?

אין תמונה
כמה אהבה יש בבחורה הזו. רותם סלע, לביאה גאה

אוהבים דרמות, אה?

בני מזל אריה ידועים כאנשים בעלי נוכחות. דוגמה טובה לכך היא האר"י (אותיות אריה), שראשי תיבות שמו הם "האלוהי ר' יצחק". נראה כי בני תקופתו הכירו בגדולתו עד כדי כך שעוד בחייו כינוהו "האלוהי", כינוי שאפילו משה רבנו לא זכה לקבל. ואולם, חשוב לזכור כי מאידך עלולים בני מזל אריה להגיע לעיתים גם למצבים של פתטיות מביכה.

בקבלה יש ארבע חיות קודש: אריה, שור, נשר ואדם. האריה מסמל את ספירת חסד, היא האור - השפעה, נתינה ואהבת חינם. ואולם, אריה בגימטריה זה 216, שזה גם הערך של "גבורה" (ספירת הדין). כלומר, יש בבני מזל אריה דומיננטיות של חסד וגבורה יחדיו. אלמנט החסד בא לידי ביטוי גם ביסוד המים, שמסמל את הנתינה ושולט במזלות הקיץ. כל מזל מאופיין בנתינה אחרת: הסרטן נותן אוכל (דואג), האריה נותן את העצות, כי הוא רואה דברים שאנחנו לא רואים (אריה בחילוף אותיות - ראיה) ומזל בתולה נותנים את הפרטים הקטנים.

>> להורוסקופ היומי מזל אריה

הכוכב השולט על מזל אריה הוא השמש. כידוע, כל כוכבי הלכת סובבים את השמש, וגם זה מלמד על אופיים של בני מזל אריה. לשמש יש שני שמות נפוצים: "שמש" היא הצד הפנימי, ואילו "חמה" הוא הצד החיצוני. אשר לחיצוני, ידוע כי בני מזל אריה רואים עצמם כמנהיגים, חושבים שהם יודעים יותר טוב מאחרים, ואוהבים הצגות ודרמות. אם נאתגר את מקומם בראש, הם ידאגו לשים אותנו במקום. מנהיגותם יכולה להיות חמה ושורפת לכל שמסביבם. מכיוון שגאוותם היא הנקודה הרגישה שלהם, קל מאוד להרגיע אותם באמצעות מחמאות וחנופה. אשר לפנימיות, המילה שמש מלמדת שתפקידו של כל מנהיג הוא קודם כל לשמש את העם אותו הוא מנהיג.

כוחם של בני מזל אריה נובע מכך שיש בהם מחד נתינה, ומאידך מנהיגות.

מי שרף את בית המקדש?

ברגע שנכנס חודש אב מתעורר בנו ובעולם כוח האריה. כוח זה יכול ליצור מחלוקת, כמו זו שהביאה לשריפת בית המקדש בתשעה באב. חז"ל אמרו שבית המקדש השלישי ירד באש מהשמיים - האש ששרפה היא גם זו שתבנה.

כל זה יקרה ברגע שנבין שאנו כאן כדי לשמש את הזולת, כשם שהשמש משמשת את כל הכוכבי הלכת שסובבים אותה ובלעדיה אין להם חיים ואין להם קיום. אם אנו רוצים שאנשים יעריכו אותנו, אם אנו רוצים להנהיג ולברוא ולמצוא שיתוף פעולה עם זולתנו, אנו צריכים לקבל את הכוח והמודעות של אריה. להבין שכל אחד מאיתנו ניחן בראיה שונה ובהבנה שונה של הדברים, כי למעשה כל אחד מאיתנו שונה מזולתו ולכל אחד מאיתנו יש משהו לתת שלזולתו אין.

איזה סוג של מנהיגות אנחנו רוצים ליצור, ואיך נעניק וניתן את מה שייחודי לנו? האם בצורה של החמה ששורפת ומאמללת, או בצורה של השמש שמשמשת כמקור לכל החיים? אם נפעל נכון, נזכה לגלות את האור הגנוז שבתוכנו, ונוכל לחגוג בט"ו באב את חג האהבה, שהיא היכולת להיות עם זולתנו ללא גאווה ובמצב של אחדות, של שלום, של שלמות.

>> לשיעור הקודם: מזל סרטן, אתם תמיד נראים טוב
לכל שיעורי הקבלה
רוצים לקרוא עוד על קבלה? כנסו לאתר של חיים קבלה