סרטן הוא מזלו של חודש תמוז, הראשון בחודשי הקיץ. בפרשת שמות נכתב "ותצפינהו שלושה ירחים" - הזוהר מגלה כי שלושת הירחים הם תמוז, אב וטבת, שבהם מוצפנת השכינה ובתקופתם יש כוח של דין בעולם. כלומר, אלה חודשים בהם ישנם כוחות ביקום שגורמים לסכנות, כך שאנו חשופים בתקופות אלו לתקלות יותר מן הרגיל, ועל כן יש להתנהג במהלכם בזהירות מופלגת. מה מאפיין את בני מזל סרטן? מדוע חודש תמוז נועד לפורענות? וכיצד נגן על עצמנו?

עוז זהבי (צילום: דני כהן)
אומרים שהוא נותן אהבה בלי גבול | צילום: דני כהן

מים, מים, מים

על פי תורת הקבלה, השנה מחולקת לארבע עונות, כנגד ארבע אותיות השם המפורש - יהו"ה. האות השנייה, ה', מייצגת את חודשי הקיץ, תמוז, אב ואלול. היא גם מייצגת את ספירת בינה, המקושרת ליסוד מים, קרי: אנרגיה של נתינה והשפעה. לפיכך, בני המזלות סרטן, אריה ובתולה הם בעלי כוח עצום של נתינה שצריך לבוא לידי ביטוי, אך עם זאת להישאר מאוזן. ואכן, בני מזל סרטן הם בעלי נתינה כפייתית ולא מאוזנת בכל תחום שהוא - חום, אהבה, כסף וכו'. הנתינה הזו לרוב מרוקנת אותם מאנרגיה וגורמת לסימפטומים של חיסרון.

מזל סרטן הוא בעל דומיננטיות עצומה של יסוד המים, שכן הוא היחיד בגלגל המזלות שיש בו יסוד (מים) שחוזר על עצמו שלוש פעמים. ראשית, הוא שייך לקבוצת מזלות שמייצגת את יסוד המים. שנית, כל אחד משלושת החודשים באותה קבוצה מייצג קו שהוא כוח רוחני - ימין (חיובי, יסוד המים), שמאל (שלילי, יסוד האש) ואמצע (מאזן, יסוד האוויר). מזל סרטן, הראשון מבין מזלות הקיץ, הוא כנגד קו ימין - מים. לבסוף, מזל סרטן שייך למזלות המים לפי האסטרולוגיה המערבית. השילוש הזה מסמל את הקיצוניות שבמזל, המגיעה מן הדומיננטיות של יסוד המים, המסמלים את הרגש.

למעשה, בחודש תמוז כולנו נכנסים להשפעה של מזל סרטן, ומפתחים נטייה קשה מאוד לרגשנות יתר. ברור שמצב זה יכול להוציא את האדם מאיזון, ולהביא להחלטות שגויות ולאסון. לכן, החודשים תמוז ואב נחשבים למסוכנים יותר ועלינו להיזהר שלא להיכנס למצבים של עומס רגשי גדול מדי.

צאו מהשריון

סימן נוסף לחוסר האיזון הקיים בבני מזל סרטן ניתן למצוא בבריה הנקראת סרטן, אשר לעולם אינה הולכת ישר אלא רק לצדדים - ימינה או שמאלה. כך נמצא אצל בני המזל נטייה קשה לצדק מוחלט ולראיה של דברים בשחור ולבן. כמו כן, ובדומה לסרטן החי במים, בני המזל קשוחים מבחוץ אך רכים מאוד מבפנים. בגלל הרגישות הרבה, בני המזל ישקיעו בבניית קליפת מגן, שריון, כנגד העולם הבלתי יציב שבחוץ. השריון הזה יהיה נפשי וגשמי - חשדנות והיצמדות לביטחון החומרי. כדי להגיע לכך, הם ישקיעו רבות בביטחון החומרי, מה שאומר עבודה מאומצת ונאמנות קיצונית למשפחה ולערכיה.

הם ידועים כמי שמודעים מאד למראה החיצוני שלהם, ולכן לבושם הוא מוקפד ומסודר בדרך כלל. בגלל נטייתם לצדק, הם ישרים, הגונים, אחראים ונקיי כפיים.

הנקודה הרגישה ביותר אצל סרטנים היא הבטן, והיא זו שמכתיבה עבורם את דרך קבלת ההחלטות - דרך רגשנית מאוד ולא שכלתנית. לחשיבה כזאת יש יתרון גדול, מכיוון שרגישות, והיכולת לחוש מה שהזולת חש, הן דבר נדיר וחשוב מאוד. מכיוון שהאינטואיציה היא הכרחית להצלחה עסקית, רבים מהם מצליחים בתחום הזה ובניהול. הצלחתם מגיעה לרוב גם בזכות הנתינה והחום הרגשי שהם מקרינים סביבם. הרגישות הזו, שיש בה מין המיסטי, תיתן לבני המזל יתרון בחיזוי של בעיות עוד לפני שנולדו.

את הלבנה, שהיא הכוכב השולט במזל סרטן, אנו רואים בשני צבעים - שחור או לבן, עם קו ברור בין שני התחומים. כך גם גישתם של בני המזל למציאות, וזאת למרות שבחיים יש גם אפור, ומי שמנסה לחיות לפי האמת והצדק המוחלטים סופו להתאכזב ולהיפגע קשות. וכשם שמחזוריות הירח מסמלת שינויים רגשיים קיצוניים של עליות וירידות, כך בני המזל נוטים לחוות מצבים של גאות ושפל תמידיים, שמחה והתלהבות שלאחריהם יבוא דיכאון מר, חוסר יציבות רגשי, חוסר ביטחון ובמצבים קיצוניים - סכנה למניה דפרסיה.

האתגר הרוחני שלכם

מסתבר, כי ה"בעיה" של מזל סרטן היא גם הפתרון. כלומר, אל לנו להתעלם מתכונות הרגישות ונתינת היתר, אלא להיעזר בהם על מנת להצליח להפוך את כוח הדין לרחמים. עלינו להשתמש ברגישות על מנת לחוש את הזולת, כדי לחלוק עימו ולברוח מהרגישות של עצמנו, מהאנוכיות ומהרצון שלנו לקבל לעצמנו בלבד.

לכן, כמו בכל אתגר רוחני, בני מזל סרטן צריכים לעשות את מה שקשה - לעסוק ולהתמקד כמה שפחות במה שהם מרגישים, ובמקום זה להרגיש את הזולת ולתת לו חום ואהבה ללא תנאי. כאשר הנתינה היא רוחנית, היא איננה מרוקנת או מעייפת; להיפך, היא נתינה שמתגמלת בזכות האתגר, ובזכות שהיא מטרה בפני עצמה. אורו של הבורא נותן ומחלק ללא תנאי, וככל שנדמה אליו, כך יתעצם הקשר שלנו למקור החיים. זה התנאי לסיפוק, ביטחון והגנה אמיתיים.

>> לשיעור הקודם: המדיטציה של הקבלה - רבע שעה ביום ואתם מסודרים
לכל שיעורי הקבלה
רוצים לקרוא עוד על קבלה? כנסו לאתר של חיים קבלה