רמאדן 2021: חודש הרמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה המוסלמי (היג'רי), המצוין ע"י מוסלמים ברחבי העולם, בהם כ-1.4 מיליון ערבים אזרחי ישראל בצום מאוכל, שתייה ועישון - החל מעלות השחר ועד השקיעה. מוסלמים רבים קמים עוד לפני עלות השחר כדי לאכול את הסוחור, הארוחה האחרונה לפני תחילת הצום, על מנת להקל על הצום היומי הממושך. מסורת מקובלת היא של 'מסחראתי', אדם מיוחד שתפקידו לעבור ברחובות ולהעיר את הישנים לסעודה המפסקת קודם הצום.

הצום מסתיים מדי יום לאחר שקיעת השמש ב"איפטאר" – ארוחה גדולה וחגיגית אליה מתכנסת כל המשפחה. משום שלוח השנה המוסלמי תלוי בקבלת עדות על ראיית מולד הירח, לא ניתן לקבוע במדויק את מועדם של חגי האסלאם מראש, וישנה אפשרות לתזוזה של יום או יומיים בין המועד הצפוי למועד בפועל, כפי שקרה גם השנה.

עבור המוסלמים הרמדאן הוא חודש של התבוננות פנימית (כמו יום כיפור ביהדות), צניעות, התאפקות, התקרבות לאל, מחשבות על העוונות וכפרה בצום. זאת לצד מתן תרומות והתנדבות במוסדות רפואיים או קהילתיים. הקושי שגורם הצום נועד להמחיש את סבלם של עניי החברה, שרעב וקושי הוא שגרת יומם. ומכאן הברכה בה נהוג לברך האחד את השני במהלך החודש: רמדאן כרים – שמשמעותה: רמדאן נדיב.

חודש הרמדאן מסתיים ב"עיד אל-פיטר" (בעברית: חג הפסקת הצום) הנחגג במשך שלושה ימים בארוחות חגיגיות, ביקורים אצל קרובי משפחה רחוקים וקרובים והענקת מתנות.

טבלת זמני כניסת ויציאת הצום של רמאדן 2021:

 

*הנתונים באדיבות ארגון יוזמות אברהם