כל אחד מאתנו תוהה לפעמים איך נראים חיים של אנשים אחרים. בדיוק כאן נכנס לתמונה מיזם "יום במקום" מטעם קרן אדמונד דה רוטשילד וארגון שותפויות רוטשילד, שנותן לכם הזדמנות חד-פעמית להתנסות בחוויה הזו.
משיחה עם שרון קנטור, רכזת החילופים של הארגון, עולה שלמעשה המיזם המיוחד הזה נולד בהשראת נאום "סדר ישראלי חדש", של נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין: "בנאום, הנשיא בעצם אומר שכולנו פה ביחד ושיש ארבע קבוצות עיקריות שמרכיבות את החברה הישראלית: חילונים, דתיים, חרדים וערבים", היא אומרת. "לכן, המיזם מזמין את הציבור הרחב להחליף תפקידים ליום אחד".

יום במקום
כל אחד מאתנו תוהה לפעמים איך נראים חיים של אנשים אחרים | צילום: ג'ימפס סוכנות לצילום

מה קורה אצל השכן? הנה הזדמנות לבדוק

במסגרת מיזם "יום במקום" בעלי תפקידים מקבוצות שונות בחברה הישראלית יתחלפו בתפקידים עם אנשים מקבוצה שהם אינם שייכים אליה, במטרה להבין כיצד נראים הדברים דרך העיניים של האחר". בנוסף, המשתתפים יציצו במפגש אישי על העשייה, האנשים והאתגרים של הקבוצה השכנה.
סגן יו"ר קרן אדמונד דה רוטשילד, גיא סברסקי, מסביר כי "'יום במקום' מעניק אפשרות לכל אחת ואחד מאתנו להתבונן מנקודת מבטו של האחר ולהתקרב לנקודת מבט משותפת, מאוזנת, חזקה וטובה הרבה יותר". לצדו, יו"ר שותפויות רוטשילד, ברק דרור ונדרמן, אף מוסיף כי "ארגון שותפויות רוטשילד פועל במהלך כל השנה לקידום שוויון הזדמנויות ולבניית חברה משותפת. עכשיו, אנו מזמינים את הציבור הרחב לקחת חלק במיזם ולהעצים את ההשפעה לטובת ישראל חברתית ושוויונית יותר".

להרשמה ל"יום במקום" לחצו כאן

בכירים בתעשייה מחליפים עם מיילדות – ועוד הפתעות

לפני נתוני קרן רוטשילד, בשנה שעברה השתתפו במיזם "יום במקום" מעל 300 אנשים ממגוון תפקידים שהחליפו במקומות העבודה או נפגשו בסיטואציות לא רגילות. דוגמה אחת שזכורה היטב היא יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, שהגיע להתארח בקיבוץ והתחלף עם מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר.

יום במקום
יהודה משי זהב, יו"ר זק"א נפגש עם גיא סברסקי וברק דרור ונדרמן מקרן אדמונד דה רוטשילד | צילום: ג'ימפס סוכנות לצילום

"השנה", חושפת בפנינו קנטור, "צפויים לקחת חלק כ-1000 משתתפים במפגשים ובחילופים. ביום עצמו, יתקיימו חילופי משלחת – חילופים שהם מפגשי קבוצות, מפגשים משמעותיים בהם תתקיים פעילות מעמיקה מאד". בנוסף, צפויים גם חילופי בכירים מארגונים שונים וגם אנשים פרטיים בתפקידים שונים שיחליפו ליום אחד - ביניהם מיילדות, רוקחים, סטודנטים, אנשי דיגיטל, מדריכים, מורים ועוד רבים אחרים.
"באחד המפגשים שמתוכננים יגיעו 5 בכירים מ-3 מכללות שונות – הרצוג החרדית, אלקאסמי הערבית וסמינר הקיבוצים החילונית", מפרטת קנטור. "דוגמה נוספת היא החלפה בין מנכ"ל בית הנשיא לרב צבי שרייבר מהמרכז האקדמי לב.
איך זה יתבצע בפועל?
משאירים מישהו שילווה את המחליף ויכיר לו את האנשים, יחשוף אותו לסדר היום וכדומה. לאחר מכן נפגשים שני המחליפים, מדברים וחולקים חוויות. התוצאה צפויה להיות מאוד מעניינת.

"לפעמים רק צריך לראות בן אדם מול העיניים"

מיזם "יום במקום" היא ממש לא הפעילות היחידה שמתוכננת על ידי שותפויות אדמונד דה רוטשילד. בין היתר, נערות ונערי תכנית "'קו הזינוק" יקיימו בעוד שבועיים "סלון שקוף" בכיכר הבימה בו אנשים מתחומים זהים אך מקבוצות שונות ידברו ביניהם בגילוי לב.
בנוסף, משתתפי ומשתתפות "תכנית מסאר" בשיתוף פעולה עם חברי וחברות מכינת גבעת חביבה הכינו ארוחה מעורבת ערבית-יהודית ברוח "מאסטר שף", בעוד משתתפי תכנית "שגרירי רוטשילד" יקיימו סעודות אינטימיות בבתים מארבע הקבוצות.
"חוץ מזה, כתבנו שיר ללחן עממי, הקלטנו אותו וצילמנו לו קליפ", מספרת קנטור, "המסר שהקליפ מעביר הוא שכולנו פה יחד ושכולנו דומים גם אם קצת שונים. תומר, מנהל המיזם, הוביל את הנושא יחד עם רכזת קו הזינוק נגב והנערים עצמם והכול כחלק מהדבר הזה שנקרא 'יום במקום'". 


"החילופים מייצרים שיתופי פעולה ופותחים את העיניים", מסכמת קנטור, "במאקרו, זה מקדם סובלנות והכלה, כי הרבה פעמים אנחנו רק צריכים בן אדם מול העיניים כדי לזכור שאנחנו כולנו בסופו של דבר דומים".