אולגה לנסקי שוברת שיא ישראלי היסטורי. בעצם לא.

האתלטית הצעירה שברה השנה שיא היסטורי במאה מטר, כשהצליחה לרוץ את המרחק ב-11:42 שניות, שלוש מאיות משיאה של מחזיקת התואר הקודמת, אסתר רוט שחמורוב. לנסקי הוכרזה מיד כהבטחה הבאה של ישראל, ואף צולמה לצד מחזיקת השיא הקודם, רוט שחמורוב. סוף סוף, חשבנו, משהו קורה בענף האתלטיקה הישראלי.

מהלך מפתיע. לנסקי (צילום: איגוד האתלטיקה)
כמעט שיא חדש | צילום: ספורט 5
אלא שמהר מאוד ההתלהבות הצטננה. עוד באותו היום, רגע אחרי שנקראה לבדיקת הסמים השגרתית, עלתה לנסקי על טיסה לאוקראינה ועקבותיה נעלמו לתקופה ממושכת. כשחזרה טענה השיאנית שכלל לא ברחה מפני בדיקת הסמים, וכי טסה רק מתוך דאגה כנה לסבתה החולה.  הוועדה למניעת סימום בספורט דווקא לא השתכנעה, שללה את השיא ולנסקי הושעתה מכל פעילות עד סוף 2014.

בוגי יעלון על מזכיר המדינה האמריקני: "משיחי ואובססיבי"

רשימה ארוכה של תכונות נדרשות לשר ביטחון כדי להצליח בתפקידו. השנה נוספה תכונה נוספת לרשימה והיא - טאקט. בינואר צוטט השר יעלון ב"ידיעות אחרונות" כשהוא מגדיר בשיחות סגורות את מזכיר המדינה, ג'ון קרי, כמי ש"פועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית" וכי כולו תקווה שקרי כבר "יזכה בפרס נובל ויניח לנו". במשרד החוץ האמריקני לא ראו את הדברים בעין יפה ושחררו מיד הודעה לפיד הדברים "פוגעניים ובלתי הולמים". יעלון פירסם אמנם הבהרה, אבל שר הביטחון, מסתבר, לא הסיק מסקנות. כחודשיים לאחר מכן יצר משבר דיפלומטי נוסף עם בת הברית האמריקנית כשטען שארה"ב מקרינה חולשה בזירה הבינלאומית. ופתח את המשבר מחדש.

אקו"ם מעניקים לאריאל זילבר פרס מפעל חיים ומתקפלים ברגע האחרון

הרגע שבו עלה הזמר והיוצר זילבר לבמה כדי לקבל את הפרס היה מלא אמוציות, אבל ממש לא באופן שבו תיאר שיהיה. בעקבות לחץ מסיבי משמאל ומחאה על דעותיו הפוליטיות של הזמר הוותיק, שונה ברגע האחרון הפרס מ"מפעל חיים" לפרס "על תרומתו למוסיקה". בעוד מוש בן ארי פצח בשירו של זילבר "ואיך שלא" על הבמה, קטע הזמר את דבריו ועשה לרגע שיעור בזכויות אדם לשמאל: "הייתי מפרק את אקו"ם", אמר והוסיף: "פספסתם הזדמנות להוות דוגמה לאיחוד בעם ולחופש הדעה שאנחנו כל כך צריכים. הייתי מחזיר את הפרס, אבל אני לא יכול להפנות עורף לאהבה ולתמיכה שקיבלתי מהעם".

אריאל זילבר, הערב
"הייתי מפרק את אקו"ם". זילבר על הבמה | צילום: חדשות 2

מצעד התביעות נגד שרה נתניהו

בדיוק כשהיה נדמה שסערת התביעה של העוזרת ליליאן פרץ נגד אשת ראש הממשלה שככה וכולם כבר עברו לעסוק בשאלה 'האם הסיקה מסקנות מתקרית שמלת התחרה?', עלו תנאי העבודה בבית ראש הממשלה לכותרות פעם נוספת. זה החל עם תביעתו של מני נפתלי, מאבטח המשפחה ואב בית לשעבר, שתבע מיליון שקלים בטענה ליחס משפיל ודרישות בלתי סבירות והמשיך עם תביעה דומה מצד גיא אליהו, איש תחזוקה לשעבר במעון בירושלים. לכל הסיפורים נוספה תביעה נוספת, הפעם לביטוח לאומי, בה טען אב הבית לשעבר, עמנואל סלע, שלקה בליבו בעקבות המשרה הנחשקת ומאז אינו מסוגל לעבוד.

4 שנים וחצי לאחר הרצח בבר-נוער, המשטרה עוצרת מעורבים בקול גדול. אבל משחררת אותם

חגי פליסיאן. לא פתרון קסם
כתב האישום בוטל ופליסיאן שוחרר. מי אחראי על הרצח בבר נוער? | צילום: חדשות 2
ביוני 2013, הכריזו אנשי משטרת מחוז תל אביב במסיבת עיתונאים חגיגית על פיענוח פרשת הבר נוער (שנערכה אגב בניגוד לצו איסור פרסום) וסיפרו כי הם שומרים על עד המדינה "פיזית ונפשית כדי שיוכל להעיד". לא חלפו שבועיים ואותו עד מדינה, זאור חנקישייב, נמלט מדירת המסתור. הוא נמצא והוחזר, אך בחודש מרץ השנה התברר – חנקישייב שיקר בעדותו והדריך את חגי פליסיאן לומר את שאמר בהקלטה המפלילה. פליסיאן שוחרר לאחר תשעה חודשי מאסר, כתב האישום נגדו בוטל וכתב אישום הוגש נגד עד המדינה בעבירות בידוי ראיות ושיבוש הליכי משפט. ובכל זאת, מסע הרצח האכזרי בבר נוער, בכל מקרה, נותר ללא אשמים.

קמפיין "הילד שלך שמן"

הקמפיין שנועד להעלות את המודעות להשמנת יתר בקרב ילדים, הוכיח ש"טוב טעם" הוא לא יותר משם של גבינה שבכמויות גדולות גם עלולה לגרום לילד שלך להשמין. "כשהילד שלך משמין, החיוך שלו קטן", נכתב על שלטי החוצות של חברת המדיה JCDecaux, לצד תמונה של ילד גדול עם פרצוף קטן. השלטים שנתלו היו הזוכים בתחרות קופירייטינג ועיצוב כרזות שערכה החברה הצרפתית. אלא שהציבור הרחב חשב אחרת. בעקבות ביקורת ציבורית נרחבת על הצגת ילדים שמנים כנלעגים, נאלצו בחרה לוותר על הקריאטיב, להתנצל ולהסיר את השלטים.

קמפיין השמנת יתר
גם חברת המדיה הפסיקה לחייך | צילום: צילום מסך מתוך הפייסבוק

קרנית פלוג ממונה לנגידה, כמעט ארבעה חודשים אחרי עזיבתו של פישר

פלוג למרבה השמחה היא הנגידה הראשונה של בנק ישראל, אבל אירוע בחירתה היה משמח הרבה יותר אילו לא הוצגה כברירת המחדל של ראש הממשלה. למרות המלצתו של פישר על מי שהייתה המשנה לו, בחר נתניהו להעניק את התפקיד פעמיים למועמדים אחרים: יעקב פרנקל (האיש ופרשת הגניבה לכאורה בדיוטי פרי בהונג קונג) וליאו ליידרמן (שהתמודד עם מכתבים אנונימיים שנשלחו לוועדה). כל אחד הסיר בתורו את מועמדותו, אבל נתניהו עדיין לא ויתר והמליץ על שלושה פרופסורים אחרים. כעבור יותר ממאה יום, השתכנע ומינה את פלוג. היא מצידה, בלעה את הרוק בבגרות ולקחה על עצמה את המשימה החשובה.

רה
בקרוב יעלה על מדים. אולמרט בבית המשפט | צילום: רויטרס

ראש ממשלה, אסיר

מדינה שלמה נצמדה למסכים בדריכות. היו ששמחו שהצדק נעשה, אחרים נעצבו למשמע גזר הדין החמור. כך או כך, קשה היה שלא להשפיל מבט ולהצטמרר במבוכה למראה האדם שכיהן בתפקיד הרם ביותר במדינה, יושב טרוט על ספסל הנאשמים ונשלח לשש שנות מאסר בגין שוחד בפרשת הולילנד. השחיתות, התברר לנו, התפשטה לדרגים הבכירים ביותר במדינה ובקרוב יצטרף ראש ממשלה בישראל לנשיא המדינה לשעבר. כשמעל ראשו של הרמטכ"ל אשכנזי מרחף כתב אישום (כמובן דרמטי הרבה פחות) והרב הראשי לשעבר מצגר עתיד להיות מואשם בקרוב – האופטימיות היא משימה לא קלה.

אין תמונה
האפיל על הפאדיחה הישראלית. המתורגמן באשכבת מנדלה

החטופים התקשרו לדווח על החטיפה, המוקדנים החליטו שמדובר במתיחה

אחרי מחדלי עבר כמו רצח אולגה סורינוב בפתח תקווה, שזכה ליחס רציני רק בפעם השלישית שבן הזוג התקשר להתוודות בפני המשטרה, מוקד 100 הכה שנית (אולי שלישית או רביעית). אחד הנערים החטופים מגוש עציון הצליח להתקשר באומץ למוקד וללחוש "חטפו אותי". אלא שלמרות הקולות החשודים שנשמעו מהעבר השני של הקו והושמעו בתקשורת שוב ושוב, השיחה הוגדרה במוקד כ"הטרדה". איש במשטרה לא שקל לבצע איכון לטלפון. אף אחד גם לא ניסה לברר למי שייך המספר וכך לגלות ברגע שמדובר בנער בן 16 ללא עבר פלילי שלא חזר הערב לביתו. האם היה ניתן להציל את השלושה ובכך אולי גם למנוע את ההתלקחות בגדה? כנראה שלעולם לא נדע.

הקבינט דן בחטיפה, ליברמן צבעוני בחוף השנהב

אזרחי ישראל התפללו לגורלם של הנערים החטופים, הקבינט התכנס לישיבת חירום בעניין החיפושים אחריהם ושטחי הגדה בערו, אבל שר החוץ של מדינת ישראל שהה הרחק משם, בעיצומו של טקס אפריקאי בחוף השנהב. בתמונה שפרסם הבלוגר נועם ר. בטוויטר נראה שר החוץ בתמונה מעלה חיוך: לבוש גלימה צבעונית, כתר זהוב לראשו ותכשיטים מסורתיים לגופו. ליברמן לא קיצר את מה שהוגדר במשרדו כ"ביקור אסטרטגי באפריקה" בן 10 ימים בעקבות מצב החירום, אבל זה לא מנע ממנו להתבטא בעניין החטיפה ולהודיע ש"ישראל תעשה הכל כדי להחזירם".


נינט מתחתנת כמתוכנן, רק לא עם יהודה

מה שלא עשו שמונה שנים עם יהודה לוי, עשו כשבעה חודשים עם חבר להקת ה"קולקטיב", יוסי מזרחי. פחות משנה לאחר הפרידה המתוקשרת של הצמד יהודה ונינט הודיעו הזוג הטרי – טייב ומזרחי על ההחלטה למסד את הקשר. אז בינתיים נינט הספיקה להתחתן ונמצאת בהיריון מתקדם, רק לא ממי שחשבנו שזה יקרה איתו.

הוצאות ראש הממשלה נחשפות

התנועה לחופש המידע עתרה, והוצאות בית ראש הממשלה לשנת 2012 נחשפו. אזרחי ישראל שילמו כ-3 מיליון שקלים עבור הוצאות המעון הרשמי בירושלים ו-300 אלף נוספים על ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה. על מה שילמנו? שאלנו וגילינו שלמשפחת נתניהו בביתם בקיסריה נדרשת כמות גדולה פי עשרה של מים ממשפחה ממוצעת בת ארבע נפשות בישראל. חשבון המים עמד על 80 אלף שקל, סידורי הפרחים בשני הבתים - 95 אלף שקלים, מזוזות - 10,000 שקלים ונרות ריחניים - כ-6 אלף שקלים. אבל אם חשבנו שרשימת ההוצאות מביכה, התגובה ששיגרו בלשכת נתניהו בתגובה הצליחה להתעלות עליה. בלשכה השתמשו באבל הלאומי על מות אריק אינשטיין וציטטו ראיון עבר בו טען שעושים לנתניהו עוול.

מנהיגי העולם מתייצבים בהלוויית מנדלה. ישראל מחליטה לחסוך

_OBJעשרות רבות של מנהיגים התייצבו לאחד האירועים הבינלאומיים החשובים של השנה - טקס אשכבתו של נשיא דרום אפריקה השחור הראשון, נלסון מנדלה. אבל בזמן שבעולם חלקו כבוד לסמל המאבק הבלתי אלים באפרטהייד, בארץ נכנסו שיקולי האגו והפוליטיקה לפעולה. נתניהו החליט שזה הזמן להתחיל לחסוך והודיע שלא יגיע כדי "לקצץ בהוצאות" והנשיא פרס ביטל את השתתפותו אחרי שחלה בשפעת. בזמן ש"החבר'ה המקובלים" אובמה וקמרון הצטלמו בסלפי חייכני וזכו למירב תשומת הלב, איש כמעט לא זיהה את יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין שהגיע כנציג ישראל. מזל שסאגת המתורגמן וההתקף הפסיכוטי התעלו על כל אלה עם מבוכה גדולה עוד יותר.