ועכשיו מההתחלה: התעוררתם בבוקר, הכנתם לעצמכם קפה ובדיוק נגמר לכם החלב בקרטון, אתם עדיין חצי רדומים ובאוטומט לוחצים על דוושת פח האשפה ועומדים להשליך את קרטון החלב לפח הרגיל, אבל אז הילדה שלכם שבדיוק למדה בבית הספר על מיחזור צועקת לכם: "לאאאאא אמא, אבא, אריזת קרטון חלב צריך להשליך לפח המיחזור". אז אתם עומדים עם קרטון החלב ביד ולמען האמת, נראים דיי אבודים. כאן אנחנו נכנסים לתמונה וכבר נעשה לכם סדר בפחים ובסוגי האשפה.

אז נתחיל בלמה בכלל צריך למחזר?

בכל יום מיוצרות בישראל מיליוני אריזות מחומרים שונים. כל הפסולת שאנחנו משליכים לפח הרגיל נאספת ומובלת לאתר להטמנת פסולת ונטמנת באדמה. פרט למקום העצום שהפסולת תופסת וחולשת על עוד ועוד שטחי אדמה, לאריזות אלה ייקחו עשרות עד מאות שנים להתכלות ועל הדרך הן יזהמו את הקרקע, האוויר והמים של כולנו. אוקיי, השתכנענו! אז איך ממחזרים?

לפח הכתום ולאריזות שלום

הפח הכתום מיועד לאריזות פלסטיק, מתכת וקרטוני משקה. חשוב שהאריזות יהיו ריקות לפני השלכתן לפח. מה שאומר בעצם שאת כל תרסיסי הריח והדיאודורנט ספריי תוכלו לזרוק לפח הכתום בסיום השימוש, כמו גם את אריזות השמפו, חומרי הניקוי ושקיות ניילון, קופסאות מתכת כמו קופסאות שימורים ועוד.

אם תהיתם מה עולה בגורלן של האריזות המושלכות לפח הכתום, אז תדעו שאריזות פלסטיק קשיח כמו: שמפו וקטשופ – הופכות בתהליך המיחזור לאדניות פלסטיק לעציצים, שקיות הניילון הופכות לדלי - כן, כן זה של הספונג'ה, או כבלים לתקשורת או אפילו יריעות פלסטיק לתעשיית הבנייה או החקלאות ואריזות המתכת - הופכות בתהליך המיחזור למוטות לבנייה בתעשייה הישראלית.

הפרדת אריזות מתכת בתחנת המיון  (צילום: תאגיד המחזור תמיר )
אריזות המתכת - הופכות בתהליך המיחזור למוטות לבנייה בתעשייה הישראלית | צילום: תאגיד המחזור תמיר

איך הופכים עיתון לקרטון ביצים? פשוט ממחזרים

הפח הכחול מיועד לאריזות נייר וקרטון. מה שאומר שאת המחברות משנה שעברה, אתם יכולים להשליך לפח הכחול, את העיתון משבת בבוקר, את גלילי נייר הטואלט שהילד לא לקח לשעת יצירה בכיתה את קרטון הקורנפלקס, האריזה החיצונית של וופלים  ועוד.

ומה עולה בגורלו של העיתון של שבת בבוקר אתם שואלים? מנייר העיתון שהשלכתם לפח הכחול, כנראה ייצרו תבניות ביצים. מהנייר הלבן של המחברת משנה שעברה ייצרו את מגבות הנייר שאנחנו כל כך אוהבים להניח עליהן את הצ'יפס שלנו ולהבריק איתן את השיש, נייר טואלט ועוד. בקרטון המשומש משתמשים לייצור קרטון חדש.

מסעו של בקבוק הבושם האהוב עליכם

­­­­­­­הפח הסגול מיועד לאריזות הזכוכית. כולל הצנצנת של הדבש שסיימתם בראש השנה, רוטב העגבניות המיובשות או הבושם שבדיוק נגמר לכם. שימו לב: בקבוקי זכוכית כמו בקבוקי בירה או יין, זכאים לזיכוי כספי בהפקדה חוזרת ברשתות השיווק. אז כן, לא חייבים לרוץ לסופר על כל בקבוק, אבל ארגנו לכם במרפסת או במזווה ארגז ובכל פעם כשהוא מתמלא, תעמיסו לרכב ותזדכו על הבקבוקים. או לחילופין, תעסיקו את הילדים שישמחו לאסוף את השקלים באחה"צ נטול חוגים.

כמה זמן לוקח לחומרים שונים להתכלות?

אם תהיתם מה קורה עם אשפה מחומרים שונים, שאנחנו לא זורקים למיחזור ומובלת להטמנה באדמה. כמה זמן לוקח עד שהיא תתכלה? ועל הדרך, תפגע משמעותית באיכות החיים שלנו, קבלו את הנתונים הבאים ***מתוך אתר תאגיד המיחזור "תמיר":

תאגיד המיחזור תמיר  (צילום: תאגיד המחזור תמיר )
טבלת זמני התכלות של חומרים | צילום: תאגיד המחזור תמיר

למחזר זה משחק ילדים?

אם בכל זאת, אתם עדיין מבולבלים יש לנו כמה טיפים מגניבים שגם יעזרו לכם למחזר וגם להפוך את זה למשחק מהנה עם הילדים:

  • שחקו עם הילדים במשחק ניחושים: מה הולך לאן? בזכות יוזמה של תאגיד המיחזור "תמיר" תוכלו למצוא על אריזות רבות סמלים של פחים קטנים בכתום, כחול וסגול. פשוט, כיפי וקל.
  • הכינו עם הילדים פינת מיחזור ביתית: ניתן לרכוש פחים פשוטים, לקשט אותם ולשים עליהם מדבקות בצבעים. 
ממחזרים בכיף- חוברת הפעילות של תאגיד המיחזור תמיר  (צילום: תאגיד המיחזור תמיר )
ממחזרים בכיף: חוברת הפעילות של תאגיד המיחזור תמיר | צילום: תאגיד המיחזור תמיר

 לחצו לחוברת הפעילות המהנה ממחזרים בכיף>>

  • הניחו שקית רב פעמית ליד הפח שהילדים ידעו שלשקית הזו משליכים אך ורק אריזות למחזור
  • הילדים הם העתיד שלנו ללא ספק ואנחנו לגמרי רוצים שהעתיד הזה יהיה ירוק, רדו איתם פעם ביום לפחי המיחזור ולמדו אותם מה זורקים לאן. חוץ מזה, שטיול בשכונה זה תמיד טוב תוכלו גם לקפוץ על הדרך למכולת ולהפקיד שם את הבקבוקים.