בכל יום מיוצרים בישראל מליוני מוצרים מסוגים שונים: מוצרי מזון ומשקאות, היגיינה ונקיון לשימוש יומיומי של כולנו. לאחר השימוש, האריזות הריקות מצטברות בביתנו כפסולת. אריזות אלו מורכבות ממגוון חומרים; סוגים שונים של פלסטיק, מתכת, ניילון, זכוכית, קרטון ועץ.

בשנים האחרונות יש ביכולתנו לשמור על הסביבה ולהקטין את כמות הפסולת שעוברת להטמנה בעזרת שינוי קטן אך משמעותי של כל אחד ואחת מאיתנו – הפרדה למיחזור.

אז איך עושים את זה נכון? פסולת אריזות מסוגי פלסטיק, מתכת וקרטוני משקה - מפרידים וזורקים לפח הכתום!

החיים החדשים של האריזות  (צילום: תאגיד המחזור תמיר )
המשאית והפח הכתום | צילום: תאגיד המחזור תמיר

האריזות מהפח הכתום עוברות מסע מופלא שבסופו יהפכו לחומר גלם חדש המשמש את התעשייה ליצירת מוצרים חדשים. המסע היומיומי מתחיל במשאית שביום פינוי מיועד אוספת רק פחים כתומים מלאים באריזות. האריזות נוסעות כולן יחד לאחת משלוש תחנות מיון הפסולת בארץ - בראשון לציון, עפולה ואילת.

בתחנת המיון, המשאית פורקת את כל האריזות להר גדול של  אריזות. משם הן עוברות למיון על פי סוגי החומרים השונים. עיניים אופטיות מפרידות את סוגי הפלסטיק השונים, מגנט ענק מפריד את אריזות המתכת ושואבי שקיות גדולים מושכים את שקיות הניילון. לצד המיון שנעשה באמצעות אמצעים טכנולוגים, אין כמו יד אדם שדואגת להפרדה איכותית של האריזות השונות.

החיים החדשים של האריזות  (צילום: תאגיד המחזור תמיר )
האריזות נארזות בבאלות לפי סוג חומר | צילום: תאגיד המחזור תמיר

לאחר שהאריזות הופרדו לסוגי החומרים השונים כל חומר נכבש לקוביות גדולות (באלות) ומשם ימשיך במסע אל מפעלי המחזור השונים, רובם הגדול בישראל.

החיים החדשים של האריזות  (צילום: shutterstock)
פלסטיק גולמי | צילום: shutterstock

באמצעות טכנולוגיות מחזור מתקדמות, הופכים מפעלי המחזור את האריזות לחומרי גלם ונותנים להם חיים חדשים במוצר חדש – וכל זאת מהאריזות שכולנו הפרדנו בבית למחזור!

החיים החדשים של האריזות  (צילום: shutterstock)
אדניות מאריזות פלסטיק ממוחזרות | צילום: shutterstock

למה הופכות האריזות?

שקיות פלסטיק הופכות ליריעות פלסטיק שמשמשות לאיטום, לחקלאות ועוד. אריזות חומרי ניקיון ימשיכו את חייהן בתור אדנית פלסטיק לעציצים ואריזות השימורים שלנו לאחר תהליך המסה ורתיחה יהפכו למוטות ברזל המשמשים לתעשיית הבנייה.

כך מסע האריזות ממשיך וחוזר לצרכן ומתחיל מסע נוסף בצורה קצת אחרת. 

החיים החדשים של האריזות  (צילום: תאגיד המחזור תמיר )
יריעות פלסטיק לאיטום ולחקלאות משקיות | צילום: תאגיד המחזור תמיר
החיים החדשים של האריזות  (צילום: תאגיד המחזור תמיר )
מוטות ברזל מאריזות מתכת לאחר המסה ורתיחה | צילום: תאגיד המחזור תמיר

_OB