גם השנה מפרסם תאגיד מיחזור האריזות, "תמיר", את מדד הערים הממחזרות בישראל. מאז הקמת התאגיד, 101 רשויות הצטרפו למהפכת המיחזור ופרסו פחים כתומים בשטחן בכדי לאפשר לתושביהן להפריד ולמחזר אריזות.

השנה, במסגרת "יום המיחזור של ישראל 2019" שנערך ביוזמת תאגיד תמיר, אירח כבוד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, את ראשי הרשויות והמועצות הזוכות שקיבלו מידי השר להגנת הסביבה, זאב אלקין ומנכ"ל תאגיד תמיר את אותות המצטיינים במחזור. 

יותר מ-4.5 מיליון תושבים בישראל מדן ועד אילת חשופים לפח הכתום של תמיר ומפרידים אריזות למיחזור. מדד הרשויות הממחזרות מדרג את הרשויות שתושביהן מפרידים הכי הרבה ובאיכות הכי טובה אריזות לפח הכתום. המדד נבנה על פי נוסחה שמשכללת נתוני איכות וכמות הפסולת למדד אחד.

כל משאית שאוספת פחים כתומים נשקלת בכניסה לתחנת המיון של תמיר. לאחר כניסת המשאית ולפני תהליך המיון, נדגמת הפסולת סטטיסטית על פי התקן  ומרכיבי הפסולת השונים בתוך ה"זרם" הכתום שמגיע מכל רשות ורשות נבדקת.

לאחר שלב הדגימה עוברת הפסולת למיון ל-7 חומרים שונים: שקיות פלסטיק, מתכת, קרטוני משקה, קרטון, פלסטיק מסוג פט (בקבוקי משקה), פלסטיק קשיח (חומרי ניקוי וטואלטיקה לדוגמא) ומיקס פלסטיק. כל חומר נכבש לקובייה דחוסה ומועבר למפעל מיחזור.

המנצחות הגדולות: קטגוריית הערים הגדולות (מעל 20 אלף משקי בית)

בקטגוריה זו גבעתיים ממוקמת במקום הראשון עם איסוף ממוצע של 330 גרם אריזות נטו לשבוע למשפחה (משקל אריזה ממוצעת כ-20 גרם). בקטגוריה זו תל אביב והרצליה שגם תושביהן משתפים פעולה ומפרידים אריזות למיחזור באמצעות הפח הכתום, נמצאות במקומות השני והשלישי.

אלופת המועצות האיזוריות: עמק חפר

בקטגוריית מועצות איזוריות ובכלל, מככבת מועצה אזורית עמק חפר עם נתון מרשים של משקל אריזות העומד על 1.19 קילו ממוצע למשק בית. נתון מראה על מעורבות גבוהה של התושבים בעמק המחויבים לנושא המיחזור.

פוטנציאל האריזות למשק בית הינו כ-2 קילו אריזות בשבוע למשפחה וגם מועצה אזורית עמק יזרעאל וחבל אילות מגיעות לביצועים גבוהים בהפרדה איכותית של פסולת אריזות.

יום המיחזור של ישראל (צילום: מארק ניימן לע"מ)
"כולי תקווה כי יותר ויותר תושבים יצטרפו למהפכה הכתומה ויביאו את החברה הישראלית למקום ירוק יותר" | צילום: מארק ניימן לע"מ

אריאל היא אלופת המדד לערים הקטנות (עד 20 אלף משקי בית)

בקטגוריה זו אריאל מובילה עם הפרדה של 410 גרם למשפחה לשבוע. גבעת שמואל, יהוד-מונסון שכנתה ממזרח וגם העיר הדרומית בישראל אילת דולקות בעקבותיה.

כפר ורדים היא אלופת המועצות המקומיות

מועצה מקומית כפר ורדים רושמת הישג נאה עם כחצי קילו בממוצע למשפחה לשבוע. לאחריה היישוב הצפוני בישראל, מטולה, ואחריהן בצמרת הרשימה המועצות המקומיות יסוד המעלה וגני תקווה.

מנכ"ל תאגיד תמיר, רני איידלר מסר: "אני מודה לכבוד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין שאירח אותנו הבוקר בביתו ועל תרומתו הרבה בקידום החשיבות של נושא המיחזור ואיכות הסביבה במדינת ישראל. כמו כן אני מודה לרשויות הזוכות ומעריך מאוד את שיתוף הפעולה שלהן ושל התושבים שמגלים אחריות  ומעורבות ומפרידים אריזות למיחזור, ובכך מונעים את הטמנתן באדמה ופגיעה בסביבה. לרשויות המקומיות יש השפעה גדולה על שיתוף הפעולה של התושבים וגם על האמון שלהם בדרך.

״יום מיחזור שמח!״ פתח נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, והוסיף: "כולי תקווה כי יותר ויותר תושבים יצטרפו למהפכה הכתומה ויביאו את החברה הישראלית למקום ירוק יותר, חיובי יותר, המגן על הקרקע שלנו מהטמנה מיותרת ומזהמת ומאפשר ביסוסה של כלכלה מעגלית בישראל".

״מדינת ישראל מציינת היום את יום המיחזור הראשון שלה, וזאת בהחלט סיבה למסיבה", אמר הנשיא וסיפר על רעייתו המנוחה: ״מנחמה רעייתי למדתי על הקשר הבל ינתק בין האדם לסביבה. על ההשפעה ההדדית שיש לנו לסביבה עלינו ולנו עליה. החיבור שלה לסביבה היה אישי מאוד, עמוק מאוד. עוד בטרם שהשיח הסביבתי הפך נפוץ, היא כבר הביעה את דאגתה לסביבה ונתנה את דעתה על שינויי האקלים".

עוד הוסיף: ״כיום, כבר אין ספק בדבר קיומו של משבר האקלים. משבר אמיתי שעומד לפתחם של מנהיגי העולם כולו ואזרחיו. כולנו צריכים לקחת אחריות, כולנו צריכים להירתם כדי להתמודד עם האתגר העולמי הזה, הן ברמה הלאומית והן ברמה הפרטית, במטבח ובמשק הבית של כל אחד מאתנו. הפרדת פסולת ומיחזור הם חלק אינטגרלי משינויי ההרגלים שאנו נדרשים בהם. מעשה קטן, פשוט, שאם יבוצע בהתמדה, עשוי לחולל שינוי גדול".

"תודה על כינון המסורת הישראלית הירוקה" 

בתום דבריו הודה הנשיא לעוסקים במלאכה על היוזמה המבורכת וברך את הזוכים על גילוי האחריות הסביבתית: "אני רוצה להודות לחברת תמיר, תאגיד מחזור האריזות בישראל, על היוזמה הברוכה, על כינון המסורת הישראלית הירוקה של יום המִיחזור הארצי. ולכם, זוכי פרס "הרשות הממחזרת", ברכות על גילוי האחריות והמנהיגות ועל מאמציכם להעמיד סוגיות סביבתיות במקום גבוה בסדר העדיפויות הלאומי שלנו. ״השכלתם להביט למרחוק, ולפעול למען עתידם הבריא ובר הקיימא של ילדינו, חזקו ואמצו. ואל תשכחו אריזות משליכים רק לפח הכתום".

מדבריי השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "יום המיחזור הוא הזדמנות לעורר תודעה לצורך שלנו לצמצם את הפגיעה בטבע ולמחזר. אחת המשימות הראשונות שלי בתפקיד הייתה קביעת תנאי ההכרה לתאגיד מיחזור האריזות תמיר. הדרישה המרכזית הייתה הנגשה משמעותית של הפחים הכתומים לטובת האזרחים. אני שמח לבשר שתמיר עמדו בדרישה להכפיל את מספר הפחים והיום מפוזרים כמיליון וחצי פחים, כך שליותר ממחצית האוכלוסייה יש פח כתום מחוץ לביתם. אני מברך את הרשויות המצטיינות: אריאל, גבעתיים, כפר ורדים ועמק חפר, וקורא למנכ״ל תמיר ולראש עיריית ירושלים להשלים עד סוף השנה את ההסכם, ולהביא את הפח הכתום לעיר הבירה שלנו ירושלים, העיר האחרונה במדינת ישראל שטרם חתמה על הסכם עם תאגיד תמיר כפי שנדרש לפי החוק. היעד שלנו לשנים הבאות הוא להכניס את הפח הכתום לכל המגזרים. אני מברך את תמיר על הגעה להסכמות ומצפה לחתימת הסכם נוסף עם עיריית בני ברק בימים הקרובים".

 

בואו לקבוע איתנו את שיא ממחזרי האריזות בישראל

ממחזרים? מתחילים למחזר? לכבוד יום המחזור 2021, תאגיד מחזור האריזות תמיר קורא לכם להצטרף בלחיצת כפתור וליצור יחד שינוי גדול.

גם אני ממחזר/ת>>  

 *השיא הינו של ממחזרי פסולת אריזות בפח הכתום בישראל לפי הצהרתם