1. לא משאירים סימנים בשטח: קחו אתכם לשטח שקית אשפה, אספו את כל הזבל במהלך המסלול או הפיקניק חזרה הביתה - ומחזרו אותו בבית. פסולת האדם, מעבר לכך שפוגעת בנוף ובצד האסתטי של הטבע, מסוכנת מאוד לבעלי החיים שעלולים להיחנק ממנה ומגבירה גם את הסכנה לשריפות.
 2. נהנים עם העיניים, האוזניים והאף: לא לוקחים כלום, לא נוגעים בכלום ונותנים לטבע זכות קדימה, בעיקר ליד מקורות מים או מזון.
 3. לא מתקרבים לחיות הבר: גם לא למטרת צילום, ואל תאכילו אותן. מגע זה גורם להסרת הפחד הטבעי של חיות הבר מבני אדם וכתוצאה מכך להתקרבותן לסביבות של בני אדם. קרבה שמסכנת את חיות הבר מובילה בין היתר לסכנת דריסה ותזונה משיירי אשפה שאינה עונה על דרישות התזונה שלהן ומסכנת גם אותנו: מגבירה את הקונפליקט, המטרדים והחיכוך עם בני האדם.
 4. האביב היא שיא עונת הקינון והרבייה: נתקלתם בקן, בגור או בעופר שימרו מרחק והתרחקו מהר. ההורים מודאגים בסביבה.
 5. משמעת מים: קחו עמכם כמות מים מספקת בהתאם לאופי הטיול. לא פחות מליטר מים לאדם לכל שעת הליכה בהתאם למשך המסלול ומזג האוויר הצפוי.
  יקב הרי הגליל (צילום: שני הלוי, יח"צ)
  פיקניק בכרם יראון של הרי גליל | צילום: שני הלוי, יח"צ
 6. ציוד: נוסף על המים, הצטיידו בלבוש מתאים ונוח לטיולים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וגם טלפון נייד עם סוללה טעונה.
 7. לטייל רק בזמן האור: הקפידו כי טיול ברגל יתחיל בשעות האור, כשעה לאחר הזריחה, ויסתיים טרם החשכה. ההליכה בשעות החשכה מסוכנת ואסורה בהחלט. ליתר ביטחון קחו מרווחי בטיחות בלוחות הזמנים. אם איבדתם את דרככם והלילה קרב, עיצרו במקום וצרו קשר טלפוני לסיוע (מוקד 100).
 8. שומרים על המסלול: חשוב להצטייד במפת סימון שבילים מעודכנת, לקרוא את הנחיות השילוט המוצב בשטח בכניסה לשמורה ובתחילת המסלול ולהישמע להנחיות הפקחים בשטח. הקפידו על הליכה בשבילים המסומנים שתוכננו בקפידה ואל תתפתו לחרוג מהם גם אם נראה לכם שיש איזה מוקד עניין או נוף שכדאי לראות או לגלות. הדבר עלול לגרום לאיבוד הדרך, לפגיעה בטבע ולסיכון חייכם.
 9. אש ומדורה: בשמורת טבע ובגנים הלאומיים חל איסור על הבערת אש למעט מקומות שבהם השילוט מתיר זאת, ורק במקומות או במתקנים המיועדים לכך. כמו כן, אסור להבעיר צמחייה מקומית: עצים, שיחים, ענפים וזרדים. צמחיה, גם אם יבשה, חיונית למערכת האקולוגית ולחיות הבר במגוון שימושים: מקור מסתור מטורפים, עמדת תצפית לציפורים, צל מהשמש, מזון ליונקים, בית גידול לחרקים ופטריות, חומר אורגני המזין ומייצב את הקרקע ועוד. אנא הצטיידו מראש בקרשים ובעצים למדורה, שאותם גם ניתן לרכוש בחנויות הנוחות בתחנות הדלק ובחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים, וקחו לכם סלסלת פיקניק לטיולים בטבע של הרי גליל.