אין תמונה
ברי סחרוף, "אתה נמצא כאן"

חצי השנה האחרונה היתה מהטובות שהיו לרוק המקומי בעשור האחרון, ולרגל חג הפסח יצאו כמה וכמה אלבומי רוק מצוינים, כל אחד על פי דרכו. למצוא עשרה אלבומי רוק ישראלי טובים שיצאו לקראת החג לא היה קשה, בסוף התברר שיש לפחות 17 כאלה. הנה ההמלצות שלנו, שמצטרפות לקלישאה של נושאי המגבעת: קנו לעצמכם מתנה לחג.

ברי סחרוף - "אתה נמצא כאן"

אלבום חדש של ברי סחרוף הוא ארוע תרבותי חשוב ובטח כשמדובר על אלבום ראשון מזה עשור, שבו רק שמו של סחרוף מתנוסס על העטיפה (היפה מאוד). ב"אתה נמצא כאן" הצליח סחרוף שוב לייצר סאונד חדש בעזרת ההפקה המוזיקלית של ארבעה מפיקים - בן הנדלר, אורן לוטנברג נאור כרמי ורן שם-טוב, וכמובן להוסיף לרפרטואר שלו ושל המוזיקה הישראלית עוד 11 שירים חזקים לתפארת הרוק המקומי.

תמצאו כאן טקסטים חזקים של עמיר לב, נעם רותם, דן תורן, חביבה פדיה, רוני סומק וסחרוף עצמו, שמשרטטים את ישראל של היום, לטוב ולרע. למרות שהרדיפה אחר הכסף והחומר הפכה לערך עליון ולמרות שהזאב שיגור עם הכבש עדיין לא נולד, סחרוף משלים עם מיקומו בארץ ומחכה שהימים הנוראים יעברו ושתגיע הנחמה. שירים כמו "זמן של מספרים", "כלום זה לא סתם", "האחד" ו"נחמה" יכנסו לרפרטואר ההופעות הנצחי של סחרוף. 

להיטים: זמן של מספרים, העין
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: כלום זה לא סתם

אהוד בנאי - "רסיסי לילה"

אין תמונה
אהוד בנאי, "רסיסי לילה"

גם אלבום חדש של אהוד בנאי הוא אירוע גדול במוזיקה הישראלית ואין כאן מקום לאכזבות. אלבומו החדש של בנאי "רסיסי לילה" כולל 14 קטעים - 11 שירים חדשים ו-3 קטעים אינסטרומנטלים ומשתתפת בו הלהקה הקבועה של בנאי בהפקתו של גיל סמטנה, שותפו ללהקת "הפליטים".

כל הרכיבים הרגילים שמאפיינים את יצירתו של בנאי לאורך השנים נמצאים גם באלבום הזה ונראה שכמו באלבום של סחרוף גם פה יש הרבה מין הסיכום וההשלמה. בנאי חוזר פה לבנאי הילד שיוצא להרפתקאות על חוף הכנרת או בפרדס בגבעתיים, למשפחה הקרובה שלו מנקודת המבט של הוריו ומנקודת מבטו כהורה כיום וגם לאמירות חברתיות חשובות כמו "עכשיו האדמה רועדת לי מתחת לבית".

להיטים: אני הולך, אבן ספיר
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: ר"ג-גבעתיים

נעם רותם – ברזל ואבנים

אין תמונה
נועם רותם, "ברזל ואבנים"

אהוד בנאי שר "עומד על גשר ההלכה מחפש את דרך השלום" ובאותו הזמן כתב נעם רותם "וברכבת השלום אף פעם אין מקום לשבת תמיד היא מלאה בחיילים". אם סחרוף ובנאי הם המלכים הבלתי מעורערים של הרוק הישראלי (יחד עם פורטיס ומשינה בני דורם) אז נעם רותם מצליח באלבומו החדש "ברזל ואבנים" לפרוע את השטר של דור ההמשך.

אחרי "עזרה בדרך" המוצלח, שעסק בהתמודדות אישית עם מחלת הסרטן של קרוביו, מצליח רותם לצאת מהאישי אל החיצוני ולשכלל את הכתיבה שלו לדיוק מרשים של סיפור בשיר. השיר "נטלי" מפליא לתאר את הצלקת שנשארת בכל אזרח במדינה שמשרת בצבא גם אם הוא הפטריוט הגדול ביותר ו"עיר שלא נרדמת" את האכזריות של העיר הגדולה. גם הפקת המוזיקה באלבום של אביחי טוכמן עם הטכנאי הבריטי גארת' ג'ונס (דפש מוד, אינטרפול) תורמת לשלמות של האלבום החזק הזה.

להיטים: ברזל ואבנים, קראת לי קין, הכיתה שלנו
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: עמוק הלילה  

מוניקה סקס - "מנגינה"

אין תמונה
מוניקה סקס, "מנגינה"

"מנגינה" של מוניקה סקס הוא אלבום רוק מצוין, שמחזיר את הלהקה המוכשרת והחכמה הזו למרכז המפה של הרוק המקומי. ההימור של יהלי סובול, פיטר רוט ושחר אבן-צור על עופר מאירי כמפיק מוזיקלי הצליח, והתוצאה היא 12 שירים בדיסק שכיף להאזין לו, שחדוות היצירה בוקעת מה"רמקולים" שלו.

"מנגינה" נשמע מעולה, מגוון, לא מפחד מהשפעות דאנסיות (שיר הנושא "מנגינה", "אתה ללא", "הכל במקום"), לא חושש מעדינות ("הסתברות", "מישהו אחר"), מחליף קצבים ומעביר הילוכים ("לפני השינה", "להפסיד לניו יורק", "השמלה ממדריד", "מנגינה") וכמובן נהנה לכסח בשירה, בגיטרות בריאות ותופים חזקים ("גשר", "לפני השינה", "בלי בלמים"). 

להיטים: השמלה ממדריד מנגינה, רמקולים
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: להפסיד לניו יורק, הסתברות
(אסף נבו)

דן תורן – "מתחת לרדאר"

דן תורן פרומו חדשה (צילום: ליאור נורדמן)
מתחת לרדאר. דן תורן | צילום: ליאור נורדמן

בתוך כל המולת אלבומי החג הוציא השבוע דן תורן את אחד האלבומים היפים והטובים של השנה ברוק הישראלי. "מתחת לרדאר" נקרא האלבום והקלישאה המתבקשת היא לומר שלא כדאי לאלבום הזה לחמוק לכם אל מתחת לרדאר. 12 שירים מרגשים העוסקים בחייו של תורן כאיש משפחה, אב לילדים ובזמן שחומק מבין האצבעות ורץ כל הזמן. במובן מסויים האלבום הזה משלים את האמירה של שני החדשים של סחרוף ואהוד בנאי ומגיע לתורן לקבל יותר פוקוס וכבוד מהתקשורת והקהל הישראלי.

כל אצולת הרוק הישראלי משתתפת באלבום הזה בכתיבה ובנגינה: ברי סחרוף, יהודית רביץ, מאור כהן, יהלי סובול ואחרים, אבל למרות השמות הנוצצים יש פה אלבום אישי ומרגש שבראשו עומד תורן חשוף ובשל מאי פעם.   

להיטים: החופש לא חוזר, בגינה הציבורית, מצאתי אהבה
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: הבית שלנו

Blackfield  -  "Welcome To My DNA

אין תמונה
Blackfield - Welcome To My DNA

אביב גפן משקיע כרגע את כל כוחו בקידום הקריירה הבינלאומית שלו והפסח הזה אפשר להנות ממנו רק בשפה האנגלית באלבום בוגר ומאתגר עם סטיבן וילסון. באלבומם השלישי בלקפילד מבססים את עצמם קודם כל כלהקה פעילה ולא כפרוייקט צדדי והשילוב בין גפן לוילסון הולך ומוצא את מקומו כשגפן כותב את רוב שירי האלבום ווילסון מוציא אותם לאור כמוזיקאי המוביל.

השניים משלימים אחד את השני באופן מרשים כאילו הקולות שלהם נועדו להתמזג ביחד. האלבום נע בין שירי רוק מתקדם להבלחות קלות של מטאל ומתגבש כיצירה אחת מרשימה כמו אלבומי מופת מהסבנטיז. "יופי שברירי" קראו לזה השבוע במגזין הנחשב "מטאל האמר" שנתן לאלבום ציון 8.       

להיטים: Waving, Zigota
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות:Dissolving With The Night  

אריק איינשטיין - "שר יצחק קלפטר"

אין תמונה
אריק איינשטיין שר יצחק קלפטר

אלבום אוסף חדש המאגד בתוכו את המיטב משיתופי הפעולה של אריק איינשטיין ויצחק קלפטר. רוב האוסף מורכב בעצם משני האלבומים המשותפים של השניים - "שביר" ו"יושב על הגדר" יחד עם שני שירים חדשים שמצדיקים את הרכישה. "מעבדות לחירות" החדש והמרגש וחידוש ל"צליל מכוון" של קלפטר. גם בפסח הזה אריק איינשטיין הוא עדיין גדול הזמרים במדינת ישראל ויצחק קלפטר הוא עדיין מגדולי המלחינים והגיטריסטים.
רק שיהיו לנו בריאים.

להיטים: מעבדות לחרות, צליל מכוון, שביר, יושב על הגדר, בוקר טוב אמיר
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: כאן לבד הלילה   

מאיר בנאי – "כמו אגם רוגע" – הופעה חיה עם גיטרה ופסנתר

אין תמונה
מאיר בנאי, "כמו אגם רוגע"

אלבום כפול שמתעד סיבוב הופעות אינטימי של מאיר בנאי שנערך בארץ בשנה האחרונה. בנאי עם אחד הקולות המרגשים והחזקים במוזיקה הישראלית מצליח לרגש בגרסאות חדשות וערומות לשירים מכל הקריירה המפוארת שלו.

מרתק לראות איך הזעקה של "הצבעים משתנים עכשיו" המופתי עדיין קיימת בגרסת 2011 גם אם היא באה ממקום אחר. 

להיטים: גשם, שער הרחמים, לך אלי, אצלך בעולם, חלומות אחרים
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: בעולם הזה   

רוק בישראל – אנתולוגיה 1967-2009

לפני קצת יותר מעשור יצא האוסף "סוף עונת התפוזים" בעקבות סדרת הטלויזיה היוקרתית של יואב קוטנר שסיכם את התפתחות הרוק הישראלי עד שנת 98'.

האוסף החדש "רוק בישראל" הוא סוג של מהדורה משודרגת לאוסף ההוא וכולל 5 דיסקים, חוברת מהודרת ו88 (!) שירים נבחרים שכדאי שיהיו בכל בית. כולם כאן מ"החלונות הגבוהים" ו"שבלול" דרך "תיסלם", "בנזין" ו"משינה" ועד שלמה ארצי, אהוד בנאי וברי סחרוף

להיטים: למה לי לקחת ללב, רדיו חזק, עיר מקלט, כמה יוסי, מכה אפורה
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: פורטיס - לייפציג ברצלונה    

משינה – עסקי הרוקנ'רול

אין תמונה
משינה, "עסקי הרוקנ'רול"

האלבום היחיד ברשימה שכבר נמצא כמה חודשים על המדף אבל אין מתאים ממנו כמתנה לפסח. 40 הלהיטים הגדולים ביותר של משינה במארז מושקע, כולל שירים נדירים שלא יצאו אף פעם.

המארז כולל מלבד לאוסף הכפול (שניתן לרכוש בנפרד), גם DVD עם קטעים מהופעות וספר מרתק, עמוס בתמונות נדירות, המספר את סיפורה המלא של משינה, כפי שחברי הלהקה עצמם מספרים אותו, עם וידויים מקצועיים ואישיים שכל מעריץ של הלהקה ישמח לקרוא. לדוגמה: הפרק על "מפלצות התהילה", כולל הודאה בהשפעה של הפיקסיז.

להיטים: הנה אנחנו, אין מקום אחר, אהובתי, רכבת לילה, שלח לי מלאך
השיר שבשבילו כדאי ללכת לחנות: אוהב אותך מישל (אל תגיד מישמש)   

עוד אלבומים מומלצים

אין תמונה
מיכה שטרית

מיכה שטרית – "מיכה שטרית"
מיכה שטרית בגרסאות אקוסטיות לעשרה משיריו המובחרים כמו "אם כבר לבד", "טבריה" ו"נמנע ממך" כשהוא מגובה בחבורה של מוזיקאים מרשימים. שיר מומלץ: "בדרך הגדולה".

דודה – "דודה", מהדורה חדשה
מהדורה חדשה לאלבום הקלאסי של הרכב הרוק של דני סנדרסון וגידי גוב שהקדים את זמנו ב-1980 בצרוף דיסק הופעה חיה ושלל קטעים נדירים. שיר מומלץ: "קניתי לה".

אסף אמדורסקי – "צד א"
אלבומו המוערך של אף אמדורסקי שיצא בתחילת ינואר ("זוג משמיים"), במהדורה חדשה ומוגבלת עם רצועות בונוס וקליפים, שאמדורסקי עצמו ביים למי שלא הספיק לקנות. שיר מומלץ: "איפה את היום", שגם לו ביים אמדורסקי קליפ.

אייל אבן צור – "לב 1"
אלבום סולו ראשון לאחד המוזיקאים המוכשרים והפחות ידועים ציבורית ברוק המקומי עם הלהיטים "גרה ממול", "דקות מאושרות", "חייבת לאהוב", "כל ערב" ו"העד".

כנסיית השכל – "שורות של אנשים"
"שורות של אנשים", אלבומה האחרון של הלהקה הותיקה עם הלהיטים "על מה את חולמת" ו-"אושר", במהדורה חדשה לכבוד החג עם שירים נדירים כמו "תמי יודעת", "שום דבר לא יפגע בי" והשיר החדש "שיעור אדיב".

ערן צור – "עיוור בלב ים" – גרסאות ראשונות
מיני אלבום של ערן צור שיצא לרגל מופע המחווה ל"עיוור בלב ים" ונותן הצצה לגרסאות המקור של קלאסיקות כמו "קיץ" ו"קרבות תרנגולים".  

המועדון – "המועדון"
הרכב רוק פופ של שניים מיוצאי להקת "פאנקייק" עם המיני להיטים "חלל""ממשיך להסתובב" ו"יש לך סיבה", (מהפרסומת לתפוצ'יפס).