אז אם אתם מחפשים סביבת מגורים מפנקת, לצד חוויה אינטלקטואלית עמוקה, מרתקת ומעשירה – זה בדיוק  המקום להמציא את עצמכם מחדש.

מהפרויקטים ההתנדבותיים במגדלים, היוזמות החברתיות, הבילויים המשותפים והתובנות על החיים: שוחחנו עם חמישה דיירים ממגדלי הים התיכון, שחלקו איתנו כמה השגות שהם גילו על עצמם ועל החיים בשנים האחרונות. האחת מנחת פודקאסט, האחר הקים בית מלאכה, ונוספים פתחו פאב מפנק על מרפסת שמשקיפה לים. ומה לגבי טיפ הזהב שהם היו נותנים לעצמם של גיל 20? 

נצחיה הדיה

איפה את מתגוררת? "במגדלי הים התיכון בבת ים".

בת כמה את? "בקרוב 77".

כמה שנים את במגדלים? "כמעט 6 שנים".

נצחיה הדיה - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 (צילום: עופר חן)
נצחיה הדיה - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 | צילום: עופר חן

איזו תובנה חדשה למדת על עצמך בשהות במגדלי הים התיכון? משהו שלא ידעת לפני? 

״למדתי על עצמי המון. קשה להבין איך בן אדם מתפתח לכיוונים ומקומות שהוא לא תיאר לעצמו שיגיע אליהם לפני כן. לא ידעתי שכל הדברים האלה קיימים בי. למדתי לכתוב שירים, זה משהו שלא תיארתי לעצמי שאעשה לפני שהגעתי לכאן. לאחרונה הוצאתי ספר שירים לאחר שלמדתי בקורס כתיבה עיתונאית וכתיבה יוצרת בבית הספר לתקשורת "מקושרים".

האם הובלת פרויקט או יוזמה אישית, חברתית, מקצועית או משפחתית מאז שעברת למגדלים? 

״רוב שנות חיי הייתי עסוקה בלגדל את הילדים והיה קשה לפנות מהזמן לעשות דברים שאני באמת אוהבת ואז כשהגעתי למגדלים אני מפנה את תשומת הלב שלי באופן קבוע לדיירים חדשים שנכנסים לבית ואף הנהגתי מנהג קבוע לשבת עם כל דייר חדש למפגש אישי ובו שאלתי שאלות על החיים ועל עצמם. לאחר מכן הייתי כותבת את כל מה שלמדתי עליהם בחרוזים, ובקבלת השבת הייתי מקריאה לדיירים. כך, הדיירים הוותיקים היו מכירים את החדשים״. 

עם החוכמה של היום, אם היית פוגשת את עכשיו את עצמך בגיל 20 איזה טיפ היית נותנת לעצמך לחיים?

״קודם כל, לא הייתי מתחתנת בגיל 19 וחצי. בעלי פיצה אותי בהמשך, כשהילדים גדלו ועשינו את כל מה שחלמנו לעשות כשהיינו חברים, זה דבר מאוד חשוב בעיניי. בנוסף, הייתי משתדלת להיות יותר סבלנית.

ברוך קדם

איפה אתה מתגורר? "במגדלי הים התיכון בכפר סבא".

בן כמה אתה? "82".

כמה זמן אתה במגדלים? "שמונה חודשים".

ברוך קדם - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 (צילום: עופר חן)
ברוך קדם - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 | צילום: עופר חן

איזו תובנה חדשה למדת על עצמך בשהות במגדלי הים התיכון? משהו שלא ידעת לפני?

״אני אדם חברותי ומשתתף בכל פעילות. אני ממשיך עם כל הפעילות ההתנדבותית, כמו שהייתי עושה בצעירותי. באתי מרקע חקלאי, אבל השנה, אני גם אתחרה באליפות הזהב במקצה השחייה. אני נהנה לשחק כאן גם בפטאנק.

אתה מוביל את פרויקט הגינה הטיפולית במגדלים. תוכל לספר לנו עליו?


״באתי מרקע חקלאי, בנינו פה גינה קהילתית טיפולית. אני עסוק בגינון ומטפח את הגינה יחד עם אילנה, מי שמובילה את הפרויקט. אחת לשבוע מגיעים ילדים בעלי צרכים מיוחדים ולוקחים חלק בטיפוח וטיפול בגינה, מה שגורם לי לסיפוק רב ואושר. הפתיע אותי שאני מצליח ליהנות מהחקלאות גם כאן כמו שעשיתי כל חיי.

עם החוכמה של היום, אם היית פוגש את עכשיו את עצמך בגיל 20 איזה טיפ היית נותן לעצמך לחיים?

״אמר לי פעם מדריך כושר- מה ההבדל בין ספורטאי ללא ספורטאי? ספורטאי מת בריא והלא-ספורטאי מת חולה. אני מציע לכולם להגיע לגילנו בריאים וחזקים. אני למשל שוחה כבר שנים״. 

ראובן גוטליב

איפה אתה מתגורר? "במגדלי הים התיכון בבת ים".

בן כמה אתה? "77".

כמה שנים אתה במגדלים? "שנה וחצי".

ראובן גוטליב - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 (צילום: עופר חן)
ראובן גוטליב - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 | צילום: עופר חן

איזו תובנה חדשה למדת על עצמך בשהות במגדלי הים התיכון? משהו שלא ידעת לפני?

״מכורח הנסיבות והאוכלוסייה שמסביבי, למדתי להיות יותר סבלני, בעיקר למבוגרים. לדעת לקבל את האחר״. בנוסף, גיליתי בי כישרונות שלא הייתי מודע להם.

האם הובלת פרויקט או יוזמה אישית, חברתית, מקצועית או משפחתית מאז שעברת למגדלים? 

״השתתפתי בתוכנית יזמים עסקים ביחד עם צוות חברים. הקמנו את הפאב במגדל בבת ים. אחת לשבועיים אנו מפעילים את הפאב, דואגים לאלכוהול ולנשנושים, וכל זה על מרפסת מהממת שפונה אל הים. כמובן שיש לנו די-ג'יי ואומן אורח. הערב הזה הוא בדרך כלל ערב בלתי נשכח לי ולחבריי. בנוסף, אני משתתף גם בפרויקט שנקרא ׳עזר לדייר׳- בו אני וקבוצת חברים, שכל חיינו היינו הנדימנים מוצאים את עצמנו גם היום עוזרים לחברים בעבודות טכניות קלות גם בבית וגם בשטחים ציבורים זאת הייתה אהבה שלי ולשמחתי אני מצליח גם היום לממש אותה"

עם החוכמה של היום, אם היית פוגש את עכשיו את עצמך בגיל 20, איזה טיפ היית נותן לעצמך לחיים?

״להיות יותר אסרטיבי. בנוסף, משהו שאני חוזר ואומר, זה שיוזמה לוקחים ולא מקבלים. יכול להיות שאם הייתי יותר יוזם, לדעתי, הייתי גם יותר מצליח בדברים מסוימים. וכמובן - ממש חשוב גם לדעת לקבל את האדם האחר״. 

צפרירה אהרון

איפה את מתגוררת? "במגדלי הים התיכון בגני תקווה".

בת כמה את? "בעוד כחודש בת 73".

כמה שנים את במגדלים? "6 שנים".

צפרירה אהרון - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 (צילום: עופר חן)
צפרירה אהרון - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 | צילום: עופר חן

איזו תובנה חדשה למדת על עצמך בשהות במגדלי הים התיכון? משהו שלא ידעת לפני?

"אני פעילה מאוד בבית. משתתפת במקהלה, בתיאטרון, בברידג', ובבית הספר לתקשורת ׳מקושרים׳. התובנה שלי היא לבוא לגור בדיור מוגן מגדלי הים התיכון כאשר אתם צעירים - ולא מבוגרים״.  

האם הובלת פרויקט או יוזמה אישית, חברתית, מקצועית או משפחתית מאז שעברת למגדלים? 

״אני שותפה מלאה במגדלים במיזם יום ההולדת. אני מזמינה דיירים שחוגגים יום ההולדת, מראיינת אותם, ובכל שבוע בימי חמישי, אנו חוגגים להם. בנוסף, השתתפתי בקורס כתיבה עיתונאית, ויחד עם חבריי אנחנו מוציאים מגזין עם דיירים נוספים מהרשת אחת לרבעון"

עם החוכמה של היום, אם היית פוגשת את עכשיו את עצמך בגיל 20 איזה טיפ היית נותנת לעצמך לחיים?

״כבר בגיל עשרים, לחסוך לגיל השלישי. זה הזמן לחיות וליהנות עבורנו ובשבילנו. נכון שבגיל עשרים אנו עסוקים בגידול ילדים ובפרנסה, אבל חשוב מאוד לחשוב גם על העתיד״. 

איציק פחימה

איפה אתה מתגורר? "במגדלי הים התיכון בנורדיה, המקום הכי טוב שיש".

בן כמה אתה? "בן 75".

כמה שנים אתה במגדלים? "שנתיים".

איציק פחימה - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 (צילום: עופר חן)
איציק פחימה - המשפיענים של מגדלי הים התיכון 2.0 | צילום: עופר חן

איזו תובנה חדשה למדת על עצמך בשהות במגדלי הים התיכון? משהו שלא ידעת לפני?

״תמיד אהבתי ליצור ולעבוד עם הידיים, וכאן יש לי את ההזדמנות להשתתף במגוון סדנאות ולהמשיך ליצור. יזמתי יוזמה חדשה ופתחתי בית מלאכה שבו יש לי את כל הכלים כדי לבנות כל רהיט שאני רוצה ואני מייצר עבור חבריי, משפחתי ואף עבור הבית רהיטים ופריטים עיצוביים לבית. תחום שאני עכשיו מעמיק בו, הוא הדפסות תלת-ממד, וזה פשוט מדהים אותי כל פעם מחדש מכל יצירה שאני יוצר.

האם הובלת פרויקט או יוזמה אישית, חברתית, מקצועית או משפחתית מאז שעברת למגדלים? 

״אני מתנדב על בסיס יומי, ועוזר לאנשים בכל מיני דברים שהם צריכים לתקן - רגל לשולחן, חור בחגורה או להדביק נעל. בית המלאכה שלי פתוח לכולם. בניתי מערכות ישיבה, ספסלים מעץ, כורסאות, עציצים, אדניות ודברים שונים מעץ. אני מכין גם דברים קטנים, כמו למשל מכוניות מעץ לבן שלי. אני אוהב ליצור דברים, למשל לקחת חתיכת עץ ולבחון מה הפוטנציאל שלה וממנה לייצר מוצר."

עם החוכמה של היום, אם היית פוגש את עכשיו את עצמך בגיל. 20 איזה טיפ היית נותן לעצמך לחיים?

״לקחת הכל בקלות. ליהנות מכל רגע בעיקר ולא להיות כבד עם עצמי״.