דוד שמש

אולי היום מים חמים למקלחת הם דבר שבשגרה, אבל בשנת 1955 מדובר היה בסטארט אפ של ממש, ובדיוק בגלל זה הגה ד"ר צבי תבור את דוד השמש, שאומנם כיער כל גג בית בנמצא אבל לפחות גרם לעולם כולו להשתמש באנרגיית השמש ולקמץ בחשמל עבור מים חמים בברזים שלנו. תבור פיתח את קולט השמש שמותקן עם דוד השמש ואפילו זכה באות הוקרה על מחקריו בתחום האנרגיה הסולארית ולדוקטור אחד שהעולם כולו חייב לו מקלחות נעימות.

יש לכם רעיון הסברה מעולה? יש לנו מיליון ש"ח להשקיע בו. הכנסו >>

WAZE

WAZE (צילום: באדיבות "אנשי הפרחים בישראל")
מחשבים מסלול מחדש בכל העולם | צילום: באדיבות "אנשי הפרחים בישראל"

נדירות הן ההמצאות בתולדות ההיסטוריה המקומית שלא רק שהצליחו לסייע למיליונים ברחבי העולם, אלה גם גרמו לכולנו לתהות כיצד לעזאזל הסתדרנו בלי זה. אפליקציית הניווט החברתית אשר פותחה על ידי שלושה ישראלים, הצליחה לעשות לתחום הניווט את מה שאיינשטיין עשה לכוח המשיכה,  גרמה לנהג שמתקשה בכל נקודה בעולם למצוא את הדרך ולשתף את זה עם כל נהג אחר בכל מקום. עשרות מיליוני משתמשים בעולם ומכירה לגוגל תמורת מיליארד דולר, סימנה סופית את הקביעה שמדובר בפיתוח הישראלי הכי שווה אי פעם.  

דיסק-און-קי

בכל מה שקשור לסטרטאפים וטכנולוגיה תמיד היינו אומה של פורצי דרך, והנה לכם עוד הוכחה לאוסף. אומנם היום זה מרגיש כאילו הדיסק און קי הוא אביזר נלווה שהיה כאן תמיד לכל מי שברשותו מחשב, אך רק בשנת 1999 הוציאה חברת אם- סיסטמס הישראלית בראשותו של דב מורן, את הפיתוח לשוק העולמי ושינתה לנצח את כללי המשחק בזכות זיכרון פלאש נייד שהופך להיות דיסק וירטואלי באמצעות יציאת USB.

הטפטפת

אין תמונה
פלא מאז 1959. טפטפות

בכל מה שקשור להשקיית גינות ופיתוח החקלאות אנחנו אלה שקובעים את הסטנדרט, ואין הוכחה יותר רטובה לכך אם המצאת הטפטפת שמצויה כמעט בכל גינה בעולם. המהנדס שמחה בלאב ובנו ישעיהו אחראים על הפלא כאשר מערכת ההשקיה הראשונית הותקנה על ידם כבר בשנת 1959. מאז לקח מפעל נטפים את הייצור ויבא את ההמצאה הגאונית שגרמה למהפכה עולמית בשיטות ההשקיה והדישון לכל מקום בפלנטה המשווק טפטפות ל-109 מדינות בעולם.

רמיקוב

שעות שרפנו על אותו משחק מפורסם מבלי לדעת שאפרים הרצנו הישראלי הוא בכלל זה שאחראי על הפלא. הרמי המדובר הומצא בשנות ה-50 בביתו של הרצנו בבת ים, ומאז ועד היום יוצא כבר ל- 58 מדינות ב-27 שפות שונות. תוסיפו לחבילה שמדובר גם באחד משלושת משחקי הקופסא הנמכרים בעולם ותבינו שוב גאווה ישראלית מהי.

מטוס ללא טייס

פיתוח ישראלי נוסף שהטכנולוגיה שלנו עזרה לפלנטה כולה לשנות לגמרי את כללי המשחק מגיע בזכות המל"ט, אותם מטוסים ללא טייס שפותחו כאן בארץ וכיום משמשים צבאות וטייסות ברחבי העולם. ישראל היא היצואנית מספר אחד של הפלא המעופף, והרבה בזכות האיכויות של חייל האוויר שלנו, הפכה תעשיית יבוא המל"טים למקור הכנסה וגאווה אדיר ששל ישראל. 

 קסדה חכמה

ציינו כבר שבכל מה שקשור לפיתוחים צבאיים, אביזרי מלחמה ושאר דברים יעילים בשדה הקרב, אז ישראל שולטת ללא עוררין, וגם במקרה הזה באלביט הרימו את הרף לגבהים חדשים. בזכות אותו משקף הקסדה אשר מציג לטייס את כל נתוני הטיסה הנחוצים לו לביצוע משימתו ואף מאפשר כיוון מערכות, כדוגמת נשק, על ידי הטיית הראש בלבד.

שקדי מרק

שקדי מרק (צילום: עידית נרקיס כ"ץ, mako אוכל)
אלמונדס פור דה סופ - יו נואו? | צילום: עידית נרקיס כ"ץ, mako אוכל

עוד פיתוח קולינרי שיוצר במעבדות של "אסם" וממשיך להעשיר לנו את קערת המרק או סתם נשנוש שיגרתי מהילדות ועד היום. הפלא הצהוב הזה יוצר באופן מסחרי כבר בשנת 1952 ולא איבד אינץ' מהפולאריות שלו במהלך השנים. אחרי שהשתלטו על השוק המקומי, הגיעו שקדי המרק גם לתפוצות והפכו לתוספת יעילה עבור ארוחות של רבים בעולם.

 דפוס דיגיטלי

בכל פעם שמישהו איפשהו ברחבי העולם שולח משהו להדפסה במחשב כדאי שייתן את הריספקט המגיע לישראל. חברת אינדיגו בראשות בני לנדא, אחראית על חזון פיתוח טכנולוגיית הדפסה דיגיטלית שמאפשרת הדפסה ישירה מן המחשב אל הנייר. לאחר שנים של פיתוח הציגה אינדיגו דיו נוזלי מיוחד, שבתהליך חימום הופך לפלסטיק ומסתדר על הדף בהתאם להוראות מן המחשב באמצעות מתח חשמלי. הדפוס הדיגיטלי של החברה אִפשר הדפסה ישירות מן המחשב, והפך עם השנים לאחת מטכנולוגיות ההדפסה הפופולריות בעולם.

הדלקן

הפנטזיה האולטימטיבית של רבים, זאת שמאפשרת לנו לחרוש על רכב החברה ברחבי הארץ ללא כל מצפון, היא גם כן פיתוח ישראלי שהפך להיות לנחלתן של מדינות רבות בעולם, שחוסכות המון כספים בהוצאות הדלק של החברה המתקינה אותו. בשנת 1983 פיתחו דויד קלריך ודב טלמור, מחברת אורפק, אמצעי המאפשר רכישת דלק ללא תשלום מזומן או אשראי לציי רכב. לצורך ההמחשה של עד כמה יעילה ההמצאה, כיום יש למעלה מ- 10 מיליון רכבים בעולם עם דלקן של אורפק.

עגבניות שרי

עגבניות שרי (צילום: אלונה להב,  יחסי ציבור )
קטנות קטנות אבל עשוות את זה בגדול | צילום: אלונה להב, יחסי ציבור

אף אחד לא באמת מדמיין את הסלט שלו ללא העגבנייה המיניאטורית הזאת שגורמת לחיך שלנו לחייך מאושר. וכן, גם פה מדובר בפיתוח ישראלי שמגיע מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית וכבש את המטבח של מיליונים בכל העולם.  גם טעים, גם בריא והכי חשוב כחול לבן.

וגם הסלבס שעושים טוב להסברה הישראלית ברחבי תבל

לכל הכתבות LOVE ISRAEL >>