הרווח שבהתנדבות עבור מי שמקבל אותה ברור; מעשה קטן, שכולו רצון טוב מזוקק, וחדוות נתינה יכולים לשנות חיים עבור מי שמקבל אותם, אבל מה לגבי מי שמעניק אותו? נכון ששמעתם מכל מי שהתנדב אי פעם בחייו על תחושת הסיפוק והאושר שהוא חווה, אבל כדאי שתדעו שהתחושות האלה מגובות מדעית.  

למעשה, אם חלמתם עד היום להתנדב וטרם הוצאתם את החלום הזה לפועל, אחרי שתקראו את הכתבה הזאת לא תחכו יותר. זה מדעי; 6 דברים שהתנדבות עושה לכם ולא ידעתם:

אתם תהיו בריאים יותר: יותר ויותר מחקרים מספרים כי מתנדבים בשנות ה-30, ה-40 וה-50 לחייהם נהנו מבריאות פיזית ונפשית איתנה ומשופרת בשנים מאוחרות יותר. המחקרים הללו אף מצביעים על כך שהתנדבות תורמת להארכת תוחלת החיים ולירידה בסיכון התמותה, אז אם אתם מתכננים להיות בריאים ולהאריך ימים, אפשר להתחיל מכאן.

רוצים גם אתם לתרום ולהתנדב? היכנסו לפרטים >>

אתם תהיו מאושרים יותר: מחקרים שונים מצאו כי מתנדבים מדווחים על כך שהם מרוצים יותר מחייהם, חשים תחושת אופטימיות ואף מעריכים כי בעתיד חייהם יהיו טובים יותר. אגב, מרבית המתנדבים מציינים כי הם מרגישים לא פעם גם הרבה מרץ ותשוקה, שהופכים לכוח מניע בחייהם האישיים.  

תרגישו פחות בדידות: ממגוון סקרים שביצעה הלמ"ס עולה כי 82 אחוז מהמתנדבים באופן כללי לא חשים בודדים או חשים בודדים רק לעיתים רחוקות, לעומת 75 אחוז של כאלה שאינם מתנדבים, שמספרים כי חשו לא פעם תחושת בדידות. ההסבר לכך נעוץ, בין היתר, גם בכך שההתנדבות מספקת רשת רחבה של מערכות יחסים המחברות אנשים לקהילות שלהם, וכך בונה ומחזקת קשרים בין החברים בהן. קחו בחשבון שלצד ההתנדבות שלכם, תקבלו גם חברים חדשים ואהובים לחיים.

התנדבות (צילום: Monkey Business Images, shutterstock)
ביחד תמיד עדיף מלבד | צילום: Monkey Business Images, shutterstock

תצליחו לפתור בעיות טוב יותר: החיים, כמו החיים, יכולים להביא איתם גם לא מעט אתגרים ובעיות. עתה מסתבר שמתנדבים מצליחים למצוא פתרונות שמאפשרים להם להתמודד בצורה טובה ומשמעותית יותר מאלה שאינם מתנדבים, שרק זה שווה את כל ההתנדבות.

מתנדבים? אתם בדרך למימוש עצמי: הרצון להגשים את עצמנו הפך כבר מזמן לכוח מניע בחיים של כולנו - מספיקה הצצה חפוזה בדף הפייסבוק שלכם בו מיד תראו את החברים שלכם צועקים את החלומות שלהם ושואפים לממש אותם ויהי מה. אז אם גם אתם מחפשים תחושת ערך, משמעות ומימוש, כדאי שתדעו שהתנדבות מעניקה את כל אלה ומחזקת את תחושת המשמעות והמטרה בחיים.  

וגם הדימוי העצמי שלכם יעלה: וכמה זה חשוב, בחברה כמו שלנו, עתירת ניגודים, מותגים וכוחות מסחריים שמנסים לשכנע אותנו יומם ולילה לשנות את עצמנו. כל המחקרים מצביעים על כך שהתנדבות מביאה לשיפור הדימוי העצמי ולחיזוק תחושת המסוגלות, ורק תחשבו מה יקרה לילדים שלכם, שאתם כל כך עומלים על בניית הערך העצמי שלהם, שיצטרפו אליכם בהתנדבות. מעשה חיובי למען האחר מביא לתחושת גאווה, סיפוק וערך עצמי גבוה, ומעטות התחושות שיכולות להידמות לתחושה המופלאה והכל כך חשובה הזאת.

התנדבות (צילום: Syda Productions , shutterstock)
תיהיו הרבה יותר מרוצים מעצמכם | צילום: Syda Productions , shutterstock