איך זכו בעלי מלונות לזכות במיליארדים תוך שניות? (צילום: רויטרס)
הכי יקרה בראש השנה. אילת | צילום: רויטרס

בראש השנה, ביום כיפור או בסוכות? מבדיקת "גלובס" עולה כי חופשה משפחתית באילת וביעדים שונים באגן הים התיכון הכי יקרה בראש השנה, ואילו חופשה זוגית באירופה הכי יקרה בסוכות. הכי זול, בפער של עד עשרות אחוזים, לנסוע לחו"ל ביום כיפור.

ערכנו השוואה בין מחירים של אותם נופשונים למשפחה בת 4 נפשות (הורים ושני ילדים עד גיל 12) בכל אחד מחגי תשרי, ביעדים פופולריים כמו אילת ואיי יוון (רודוס וכרתים). בדקנו גם כמה תעלה חופשה זוגית (מלון וטיסה) בכל אחד מהחגים ביעדים מבוקשים באירופה: בודפשט, פראג, ברצלונה וברלין; וביעדים מבוקשים רחוקים יותר: ניו-יורק ובנגקוק, שהפכו השנה ליעדים מבוקשים בשל מבנה החגים המאפשרים גשרים ורצף של ימי חופש.

בעוד שראש השנה מתברר כחג היקר ביותר לחופשה משפחתית באילת ובאגן הים התיכון (בין כ–9,200 לכ–10,900 שקל למשפחה בת 4 נפשות ל-4 לילות), סוכות יקר יותר לחופשה זוגית ברוב היעדים שנבדקו באירופה (כ-6,000-8500 שקל ל-4 לילות לזוג).

גם טיסה לבנגקוק יקרה יותר בראש השנה לעומת סוכות (כ–10,060 שקל לעומת כ–8,630 שקל לאדם). לניו-יורק, לעומת זאת, יקר יותר לטוס בסוכות.

טיסות בחגים 2012 (צילום: גלובס)
מחירי החופשות בחגים | צילום: גלובס

המחירים גבוהים, המקומות אוזלים

"ככל שמתקרבים לאוקטובר, מזג-האוויר ביעדי 'בטן-גב' קלאסיים באגן הים התיכון מתקרר, ולכן בתי-המלון מוזילים מחירים, מה שגורם לחבילות נופש בסוכות להיות זולות יותר מבראש השנה בכ–10 אחוז בממוצע", אומר אריאל אטיאס, מנכ"ל וואלה טורס.

עוד לדבריו, מי שמתכנן לנסוע לחו"ל ביום כיפור וימתין עד לרגע האחרון, יכול ליהנות מהנחות נוספות של עד 20% מהמחירים כיום.

דורי שושן, סמנכ"ל השיווק של קבוצת ישראייר, מוסיף כי כדי לעודד אנשים שאינם מקיימים את מצוות חג כיפור, הספקים חותכים במחירים.

בין אם בראש השנה ובין אם כיפור או סוכות, נראה כי המחירים כשלעצמם עדיין גבוהים מאוד. "מי שעדיין לא הזמין חופשה, עשוי לגלות כי המחירים גבוהים באופן חריג בחגים השנה, והסיבה היא שיא אדיר בביקושים על רקע ריבוי ימי החופש ודחיית חופשת הקיץ לתקופת החגים", אומר רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של איסתא.

למרות המחירים הגבוהים, תיירנים מדווחים על תפוסה גבוהה בבתי המלון בארץ בראש השנה. "יש מלונות באילת שכבר נסגרו למכירה בראש השנה", אומר אטיאס.

לדברי רוני אלוני, סמנכ"ל שיווק של רשת מלונות פתאל, "בראש השנה נותרו חדרים מעטים במלונות הרשת באילת ובים המלח, ובירושלים לא נותרו חדרים בכלל. לעומת זאת, בכיפור עדיין יש מקומות, ובסוכות נותרו יותר חדרים פנויים". עוד אומר אלוני כי ככל שמתקרבים לתאריך החופשה, המחירים עולים.

גם בחו"ל, אומרים תיירנים, יש יעדים שקשה למצוא להם טיסות ובתי-מלון פנויים. בחברה הגיאוגרפית מדווחים על מקומות אחרונים בטיולים המאורגנים.

>> סקר: מהו המושב הטוב ביותר במטוס?