הם קטנים, מעצבנים ומסוגלים להרוס גם יום מושלם: כל מי שסבל בחייו מאקנה (פצעי בגרות או חצ'קונים, בלשון העם) מכיר את התחושה המבאסת שמתלווה לכל "חבר" שצץ על הפנים, ומוכן לעשות הכל כדי להיפטר ממנה.

נערה מנסה לפוצץ חצ'קון 1 (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כשגדלים זה עובר? זהו, שלא בטוח | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אז מה עושים? בראש ובראשונה, מפסיקים להקשיב לעצות וטיפים שרק יבלבלו אתכם. ואיך יודעים אילו עצות מבוססות על מיתוסים ודעות קדומות? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

צ'יפס עושה חצ'קונים? די, נו

1. חצ'קונים נגרמים מעור מלוכלך

מפתיע, אבל לא. לכלוך לא גורם להופעת פצעי בגרות, וניקיון תדיר של עור הפנים – למרות שהוא חשוב בפני עצמו – לא יעזור למנוע אותה, להיפך. חצ'קונים נוצרים כשיש סתימה בנקבוביות העור וחלב טבעי מצטבר מתחת. ניקיון מוגזם עם סבון לא מותאם עלול לייבש את העור ולגרום לייצור של עוד שמן – מה שעלול להביא להחמרת המצב.

2. מייק אפ ואיפור גורמים לחצ'קונים

לא נכון ברוב המקרים, כיוון שמרבית מוצרי הטיפוח שמיוצרים היום (במיוחד כאלה שמיועדים לצעירים) הם היפואלרגניים ומבוססים על מים ולא על שמן. אגב, ישנם היום לא מעט מוצרים לחות לעור שמשמשים גם כמקדם הגנה וגם כדמי-מייק אפ, ויכולים להציע כיסוי טבעי ועדין תוך טיפוח של העור.

3. אוכל שמנוני מעודד הופעת פצעונים

למקרה שגדלתם מתחת לסלע, אנחנו כאן כדי לגלות לכם – לא, צ'יפס ושוקולד לא גורמים לחצ'קונים. מחקרים לא מצאו קשר בין השניים, למעט אצל אנשים מסוימים שסובלים מתגובות אלרגיות שונות למאכלים מסוימים. אצל רוב בני הנוער, אכילה של מאכלים שומניים לא תגרום להתפרצות של אקנה, אז תרגישו חופשיים לנשנש בכיף.

4. שיזוף וחשיפה לשמש עוזרים לטיפול בחצ'קונים

ממש לא! שיזוף אולי יכול להביא להטבה זמנית במצב האקנה שלכם, אבל השמש מייבשת את העור והופכת אותו למגורה ורגיש, מה שעלול לגרום להופעת נקודות שחורות ופצעונים רבים יותר בטווח הרחוק. אבל עזבו אתכם מהחצ'קונים – הנזק האמיתי שתגרום השמש לעור הפנים עלול להיות בלתי הפיך: הזדקנות מואצת של העור, כתמי שמש ופיגמנטציה (שיופיעו בגיל מאוחר יותר ויהיו קשים מאוד להבהרה) וכמובן, סרטן העור.

5. לחץ נפשי גורם להופעת חצ'קונים

נכון באופן חלקי וגם משתנה מאדם לאדם, אבל חייבים להבהיר – לחץ וחרדות (כמו לפני מבחן, דייט או מסיבה חשובה) גורמים להחרפת מצבים גופניים רבים, לאו דווקא אקנה. מה שכן, אם אתם סובלים מאקנה ממילא, סביר להניח שגם העור שלכם יצטרף לחגיגה.

תשכחו ממשחת שניים על הפצעון

6. פיצוץ של חצ'קון יגרום להעלמתו

הדרך הגרועה ביותר להיפטר מחצ'קון סורר היא לפוצץ אותו. זה מפתה, נכון, אבל לא רק שלא תעלימו את הבעיה אלא שתגרמו להחמרתה. אם תפוצצו את הפצעון, סביר להניח שתגרמו לדלקת בעור שתיצור צלקת קבועה, כתמי פיגמנטציה ו"חורים" בפנים. קצת אורך רוח וסבלנות – אחרי הכל, אף חצ'קון לא נשאר לנצח.

נערה מנסה לפוצץ חצ'קון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא, אל תעשי את זה! | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

7. כשחצ'קון מופיע, צריך לטפל בו באופן נקודתי

עוד מיתוס. מריחת תכשירים לעור על פצעונים באופן נקודתי מטפלת למעשה רק בסימפטום ולא בבעיה עצמה. במקרה הטוב, היא פשוט תמנע מכם "להתעסק" עם החצ'קון ולפוצץ אותו, וכך תביא להחלמתו באופן טבעי עם הזמן. מה כן יעזור? טיפול בתרופות מרשם שעליו המליץ רופא העור שלכם, וגם טיפול חיצוני יומיומי בכל האזורים הבעייתיים בעור, גם כאשר אין שם חצ'קונים.

8. משחת שיניים מייבשת חצ'קונים

שוב, טיפול נקודתי הוא לא הדרך. משחת שיניים יכולה להתייבש על העור, אבל היא לא תטפל בגורם לחצ'קונים. היא לא מכילה חומרים שמסייעים לטיפול בפצעונים ואין מחקרים שמראים על קשר בין מריחת משחת שיניים לבין הטבה באקנה, אז עדיף שתשתמשו בה רק למטרה המקורית שלה.

9. סקס משפיע על מצב העור

המיתוס הזה קיים לשני הכיוונים – יש שטוענים שיחסי מין מסייעים למניעת הופעת חצ'קונים ויש שגורסים שהם דווקא גורמים להחמרה. התשובה? לא זה ולא זה. למרות ששינויים הורמונליים בגיל ההתבגרות ובתקופות אחרות בחיים אכן משפיעים על הופעת פצעי בגרות, אין קשר בין סקס למצב העור. אגב, סקס יכול להפחית מתח וחרדה וגם לגרום להם במקרים מסוימים, ולגורם הזה יש השפעה חלקית על מצב העור – כפי שכבר ציינו קודם.

10. זה עובר עם הגיל

מצטערים, אבל לא ממש. נכון, אקנה נפוץ יותר בגיל ההתבגרות (עד גיל שמונה עשרה) ולכן גם קוראים לו בעברית "פצעי בגרות", אבל בקרב אחוזים מסוימים מהאוכלוסייה, בעיקר אלה שסבלו מאקנה קשה, הוא יכול לחזור ולהופיע גם בגילאים מאוחרים יותר – אפילו בגיל ארבעים. אם זה מנחם אתכם, אנחנו יכולים להבטיח שעד אז החצ'קון הזה כבר לא ממש יטריד אתכם.

מזל שיש גם מתחם ספא וטיפוח בקוקה קולה סאמר לאב. כנסו, כנסו