כשעמותת נאמני תל חי, שבראש ועד המנהל שלה עומד מיכאל יצהר, חשבו איך לציין את 100 השנים לקרב תל חי ומותו של טרומפלדור, הם ידעו שהם רוצים להוביל עם הסיפור האנושי. מיכאל יצהר עצמו הוא בנו של זלמן בלחובסקי, שהיה צעיר הלוחמים בקרב וזה שטיפל בטרומפלדור ברגעיו האחרונים. בנו, יאיר יצהר בלחובסקי, הוא חבר בפורום הישראלי למנהיגות (ILF) ויחד עם הפורום הם החליטו להשיק סדרת יינות שעל התווית שלהם יתנוסס סיפורו של בלחובסקי.

סדרת יינות יקב כישור (צילום: בועז אשכול )
סדרת יינות יקב כישור | צילום: בועז אשכול

״יין הוא משקה שמחבר בין אנשים ושובר חומות״

כך אומר מיכאל יצהר. ״יין מדבר לכולם, רוב האנשים אוהבים אותו ולכן בחרנו ללכת על משהו שעושה טוב בלב ודרכו לספר את הסיפור - לאגד אנשים סביב שולחן על בקבוק יין ולספר את סיפור הלוחמים, להנגיש את ההיסטוריה״. כשמשפחת בלחובסקי והפורום הישראלי למנהיגות חיפשו יקב לחבור אליו להגשמת הפרויקט, הם ידעו שהם רוצים לשתף פעולה עם גוף שמתאים לערכים שלהם, שבלב לבם גבורה ואנושיות.

יין עם סיפור (צילום: בועז אשכול )
צילום: בועז אשכול

כך, הם הגיעו ליקב כישור, שהוקם בשנת 2010 בכפר כישורית שבגליל המערבי. הכפר הוא מקום מגורים למבוגרים עם צרכים מיוחדים ויכולות מיוחדות, וחברי הכפר הם שותפים מלאים בכל שלב ותהליך הנעשה ביקב. ״רצינו לקחת יקב בוטיק, לחזק את היזמים, לעשות משהו למען הקהילה ולקדם את הסיפור של החלוצים עם יינות ברמה גבוהה, ודרך כל זה לחזק את הסיפור בתודעה, לספר איך אנשים מחליטים לעשות מעשה. החלוצים של פעם צריכים להיות גיבורי התרבות של היום״, אומר שי בזק, מייסד ומנכ״ל הפורום. מיכאל יצהר מוסיף: ״טרומפלדור היה גידם והוא גיבור לאומי ועדיין שם דבר לא רק בארץ אלא בעולם היהודי בכלל, אז עם החיבור למקום שנוצר עבור אנשים עם צרכים מיוחדים שהם חלק מהיקב, רצינו להדגיש שצרכים מיוחדים אינם חסם וכל אחד יכול להיות גיבור״.

יקב כישור (צילום: יאיר יצהר)
צילום: יאיר יצהר

זלמן בלחובסקי, שסיפורו שזור בזה של ארץ ישראל ביחד עם פולה, רעייתו, שהייתה גם היא חברת ארגון ההגנה וקבורה לידו בחלקת הארי השואג, היוו מודל לבני משפחתם שהלכו בדרכם. בנם מיכאל יצהר בלחובסקי לחם במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים ובחר להקדיש שנים רבות מחייו לעבודה בשירות המדינה. ברבות השנים זכה להכיר ולהינשא לרעייתו, אתי, בת לשורדי השואה שעלתה ארצה מגרמניה. ילדיהם - שי, יאיר ודורון שירתו את המולדת בצבא ההגנה לישראל וממשיכים בשירות מילואים פעיל ובעשייה חברתית ענפה.

יצהר בלחובסקי (צילום: מתוך הספר איש תל חי – זלמן בלחובסקי בהוצאת יד יצחק בן צבי )
זלמן ופולה בלחובסק, חצר תל חי, שנות ה-70 | צילום: מתוך הספר איש תל חי – זלמן בלחובסקי בהוצאת יד יצחק בן צבי

 החיבור המשולש הזה יצר השקה של יין שלא רק משמח לבב אנוש, אלא מחבר בין ארבעה גופים שחולקים אידיאולוגיה - משפחת בלחובסקי עם החיבור הייחודי שלה להיסטוריה של ישראל, עמותת נאמני תל חי ששמה לה למטרה להפיץ את מורשת תל חי, הפורום הישראלי למנהיגות ששם דגש על יוזמה ויזמות ויקב כישור שהוא אחד מבין 11 ענפי תעסוקה שעוזרים להעצים ומעניקים עצמאות אישית וכלכלית לחברי כפר כישורית. ״כשנכנסים לכפר קורה משהו באוויר ובאווירה שהוא כמעט רוחני״, אומר יאיר אונא, מנהל מרכז המבקרים ביקב כישור. ״משפחת בלחובסקי, עמותת נאמני תל חי והפורום הישראלי למנהיגות חיפשו יקב עם ערך מוסף שיתחבר לאידיאולוגיה שלהם. מי ששידך בינינו היה יונתן קורן, שהוא יינן מומחה בתחומו, ואדם מיוחד ומקסים. הם באו, הכירו ושמעו את הסיפור וכחלק מהעשייה החברתית שלהם בארץ, בערכים ועשייה למען הדורות הבאים, הם חשבו שזה המקום שהכי מתאים להם. זו הזדמנות לספר את הסיפור שלהם וגם את הסיפור שלנו״.

יקב כישור (צילום: יאיר יצהר)
צילום: יאיר יצהר