עמותת נט"ל – המטפלת ומעניקה סיוע ותמיכה נפשית למתמודדים עם פוסט טראומה, סייעה עד היום ל-450,000 חיילים משוחררים ואזרחים, מספר המעיד כמה התופעה הזו נפוצה בחברה הישראלית אצל גברים ונשים כאחד.

התמודדות עם פוסט טראומה לא נשארת רק בקרב אלו שמתמודדים איתה, אלא גולשת גם לגבולות המשפחה – ההורים, הילדים, בני הזוג והסביבה הקרובה. זוהי התמודדות יומיות שלא תמיד יודעים לזהות אותה בהתחלה. ההורים שחווים את פוסט הטראומה יחד עם ילדיהם צריכים להיות חזקים למענם ולעמוד כמו סלע בהתמודדות הלא פשוטה הזו.

לקראת יום הזיכרון, אמוש התקיים בקשת 12 יום הוקרה למען מתמודדים עם פוסט טראומה מפיגועי טרור, מלחמות ומאירועים מהשירות הצבאי. במהלך המשדר המיוחד בפאולה וליאון הגיעו לספר את סיפורם ליאור שלפן, לוחם ששירת בהנדסה קרבית ומתמודד עם פוסט טראומה שטופל בעמותת נט"ל, יחד עם אימו ליליאנה אשר השתתפה יחד עם אביו בקבוצת תמיכה להורים של מתמודדים בעמותה.

ספר לנו מה קרה לך

"לאחר כל האירועים במהלך השירות הצבאי, במרכזם הלחימה בעזה במבצע צוק איתן, מבחינתי החיים המשיכו כרגיל. אמא הבינה שמשהו מתחולל בתוכי ועלתה על הפוסט טראומה לפני. אני הייתי בהכחשה גמורה. היום בדיעבד אני מבין את זה".  

בצבא הציעו לך טיפול נפשי?

"אני ביקשתי לראות קב"נים שאמרו לי שמה שאני מרגיש זה טבעי ושאני יכול להמשיך בשגרת חיי כרגיל, אז סמכתי עליהם והאמנתי להם. כשהשתחררתי עבדתי בנתב"ג והמשכתי את החיים שלי כרגיל. חצי שנה לאחר השחרור התחילה הקריסה הנפשית".

מה זה אומר קריסה נפשית?

"החלו להתפרץ התקפי חרדה, דיכאון וזעם. לא הבנתי מאיפה זה בא. חשבתי שאני חולה אז הלכתי קודם כל לבדיקה פיזית-רפואית. גם שם אמרו לי שהכל בסדר והציעו לי להיבדק על ידי פסיכולוג אבל לא רציתי לדבר על הצבא ולא רציתי להיכנס לזה. זה היה תהליך ארוך שלי עם עצמי".

למה אנשים בוחרים לא לדבר על זה?

"בדרך כלל אנשים שעוברים טראומה חווים תחושת בושה. למה אני פוסט-טראומתי? מה זה אומר עליי? סיימתי את החיים? אני הולך להתאשפז?"

ליליאנה, כאמא מה את ראית אצל ליאור?

"ליאור היה מאוד חברותי ומלא שמחה, ופתאום הוא התחיל לא לשמוח, לא לצחוק, להסתגר. הוא לא היה יוצר קשר, כל הזמן רצה להיות לבד, כל דבר הפריע לו, ישר החלו צעקות מכל שיחה. הכל הפך לקיצוני. כשהוא חזר מעזה הוא אמר לי שהוא עדיין מריח את הריח השרוף של הגופות ושאל אותי 'אמא, הריח הזה ילך לי אי פעם? הרגשתי שחלק ממנו מת".

בסופו של דבר, מה הביא אותך לטיפול?

"רק אתה יכול לעזור לעצמך אבל נט"ל היה הארגון הראשון שידע להכווין אותי ולעזור לי להבין שפוסט טראומה היא לא בושה".

צפו בסרטון המלא >>

 

היכנסו איתנו מתחת לאלונקה, עזרו לנו להמשיך ולעזור להם לחזור למסלול החיים

תרמו עכשיו באתר נט״ל>

 

לסיוע חייגו – 18003636363