במפלגת כחול לבן מציבים את החינוך והדור הצעיר בראש סדר העדיפויות. בדיוק בגלל זה, ראשי המפלגה מבינים שאי אפשר להמשיך לעצום עיניים וצריך להתקדם הלאה גם בכל מה שנוגע לנושא של סמים קלים ולגליזציה. זהו גם הפתרון האמיתי לעשרות אלפי החולים מטופלי הקנאביס שנואשים ליחס הולם מהמדינה – המודל המוצע ישפר דרמטית את מצבם.

קודם כל, בכחול לבן מזהים שהמציאות כיום בלתי אפשרית: אם אתם הורים לבני נוער, ייתכן שהילדים שלכם מתקשרים עם גורמים עבריינים בשביל "להתארגן" על קנאביס למפגש הכיתתי הבא שלהם. במקרים כאלה, קיימת גם סבירות שהשליח יודע דרך האפליקציה מה הכתובת שלהם וכמובן שלכם.

אז מה עושים? ההצעה של כחול לבן כוללת תמיכה בסגירת תיקים ומחיקת רישום פלילי בעבירות של החזקה ושימוש אישי של קנביס. בנוסף, חברי הכנסת רם שפע ויוראי להב כבר ביצעו מטעם המפלגה עבודת מחקר רצינית, כך שהעמדה מנומקת והבחינה של הסדרת הנושא מוסכמת.

הכירו את מודל קולורדו

"מודל קולורדו", שקרוי על שם מדינה במערב ארצות הברית שכבר העבירה תיקון שמאפשר לגליזציה של מריחואנה, מבטיח שימוש בריא ומפוקח בצמח. לפי המודל שאותו רוצים בכחול לבן ליישם גם בישראל, רק עסקים בעלי היתר מיוחד יורשו למכור קנאביס והצריכה תיאסר במקומות ציבוריים.

כל עסק שיורשה למכור את הצמח גם יוגבל בכמות המותרת להחזקה, ולכל אזרח תהיה כמות מוגבלת לרכישה. כמו כן, לאור המציאות הייחודית בישראל, מובן כי יחולו מגבלות שימוש בקנאביס לנושאי תפקידים רגישים כמו טייסים ואנשי ביטחון, תהא כמובן הגבלת גיל (21), והחנויות המורשות יהיו רחוקות ממוסדות הלימוד ובתי הספר.

צמח הקנביס
גם הכלכלה תרוויח | צילום: Christopher Furlong, GettyImages IL

גם כלכלת ישראל תרוויח מזה: הודות ללגליזציה במודל קולורדו כפי שתסדיר אותה כחול לבן, המדינה עשויה להכניס 1.6-3 מיליארד שקלים בשנה – כך עוגת התקציב תגדל וכל האזרחים ייהנו מהכסף במקום שהוא יזרום לעולם הפשע.

איזה סטיגמות כדאי לנפץ?

מהמחקר המקיף שביצעו אנשי כחול לבן עולות גם כמה סטיגמות שהגיע הזמן לנפץ. ראשית, על פי משרד הבריאות האמריקאי, במדינות שבהן כבר אישרו לגליזציה לא חלה עלייה בשימוש בקנאביס. מעבר לכך, כבר היום כ-41% מהישראלים מעשנים קנאביס למרות שזה אסור, כך שהנהנים העיקריים מהסחר כרגע הם עבריינים שמתעשרים ומוכרים אותו בכמויות.

בשורה התחתונה, במפלגה שקוראת תיגר על השלטון מציגים עמדה מנומקת, רצינית ויסודית בנוגע להסדרת השימוש בסמים קלים. כעת, מי שרוצה להתקדם אל עבר לגליזציה אחראית – ולא ליפול להבטחות חלולות של הליכוד – צריך להגיע לקלפי ב-17 לספטמבר ולהצביע כחול לבן.