השאלה היא האם אותם לימודי תעודה מאפשרים למסיימים באמת להצליח ולהשתלב בשוק העבודה ולהרוויח שכר מכובד כמו אלו אשר סיימו לימודים של השכלה גבוהה? ישנם תחומים רבים בהם אותם בעלי תעודה יכולים בהחלט להשתלב בשוק העבודה במהירות, לרכוש השכלה בתחום מסוים במהירות ולהצליח להשתלב בשוק העבודה. הבולט ביותר כיום הוא קורס חשבי שכר שהפך להיות מקצוע מבוקש מאוד שבו קיים מחסור גדול מאוד של חשבי שכר מקצועיים.

מה עדיף לימודי תעודה או השלמת בגרות

אם בעבר שיעור המשכילים בישראל היה נמוך מאוד והשכלה גבוהה הייתה נחלתם של אלו שיש להם אמצעים כלכליים, היום המציאות היא שונה. רבים הבינו את החשיבות הרבה שעומדת מאחורי השכלה ועושים מאמצים רבים להצליח להתקבל למוסדות החינוך הטובים ביותר בישראל. בעקבות אותם ביקושים גבוהים מוסדות הלימוד להשכלה גבוהה נאלצים לבצע סינונים ובכלל זה מעבר בציון גבוה של המבחן הפסיכומטרי שאותו נאלצים לעבור בהצלחה כתנאי לקבלה ללימודים גבוהים. יחד עם המבחן הפסיכומטרי נכללים, בין השאר, גם ממוצע ציוני הבגרות שצריך להיות גבוה בהתאם למסלול הלימודים אותו רוצים ללמוד.

עם זאת, ישנם מצבים בהם רבים סטודנטים מעוניינים: מחד - להשתלב בשוק העבודה, ומאידך - אין בידם את תעודת הבגרות הנכספת וציון פסיכומטרי גבוה והם מחפשים אלטרנטיבות אחרות לרכישת השכלה.

האלטרנטיבה הנפוצה ביותר היא לימודי תעודה. אם אתם ניצבים באותה צומת דרכים בחיים ומתחבטים בשאלה האם להשלים את תעודת הבגרות, ואת המבחן הפסיכומטרי או פשוט להתחיל לימודי תעודה?, יש לבחון: מחד - את הנתונים האישיים, ומאידך – את שאלת הכדאיות הכלכלית והמעשית של תואר ראשון, והכל – מתוך מטרה לקבל את ההחלטה העניינית והמושכלת שהיא הטובה ביותר בעבורכם, כאשר ההמלצה היא תמיד לבחור במסלול לימודים הטוב והמתאים ביותר עבורכם.

גם אם אתם בעלי תעודת בגרות ופסיכומטרי ומוצאים את עצמכם כמי שמסוגלים להתמודד עם עומס לימודים אינטנסיבי באוניברסיטאות - לא בטוח שמבחינת שוק העבודה זה המסלול האידאלי והמומלץ ביותר לגשת אליו. אם לנגד עיניכם ניצב כשיקול מרכזי מקצוע ריווחי, יציב ובטוח - גם בתקופת חוסר וודאות בשוק העבודה - אז ללא ספק לימודי תעודה בקורס חשבי שכר - הוא הפתרון המושלם עבורכם.

המכללה למיסים ולחשבונאות (אינפוגרפיקה: המכללה למיסים ולחשבונאות )
אינפוגרפיקה: המכללה למיסים ולחשבונאות

לימודי תעודה – בואו להכיר את קורס חשבי שכר

במידה ובחרתם לגשת למסלול לימודי תעודה, שיכול להיות שהוא הבחירה הטובה ביותר עבורכם, מומלץ לבחור בתחום שבו משך הלימודים הוא קצר יחסית, זול יחסית, אך מבוקש ביותר בשוק העבודה (בהשוואה ללימודי תעודה אחרים).

בנוסף, מומלץ תמיד למצוא תחום שהביקוש אליו גם לחסרי ניסיון קודם הוא גבוה. בדרך כלל כאשר קיים ביקוש גבוה בתחום מסוים הוא מאפשר לכם להשיג את משרת החלומות שלכם במהירות. יחד עם זאת ביקוש גבוה כמו תמיד יוצר מחיר שיווי משקל גבוה יותר.

משמע כאשר תסיימו לימודי תעודה בתחום מבוקש שקיים בו חוסר באנשי מקצוע מאותו התחום אתם צפויים באופן טבעי להרוויח שכר הרבה יותר גבוה מהשכר הממוצע הקיים במשק.

אחד מהתחומים האלו בהם קיים חוסר ניכר באנשי מקצוע הוא תחום חשבי שכר. חשב שכר הוא תפקיד עיקרי ומרכזי בכל ארגון ולא משנה מה סדר הגודל של אותו ארגון. כל ארגון חייב להפיק משכורות לעובדים, לוודא שהוא עומד בתקנים ובחוקים הקבועים, והכל - בכדי למצות את הזכויות של העובד ולהימנע ממצב שבו מעסיק אשר אינו מכיר את החוקים והתקנות על בורים יכול לעבור על החוק ולהגיע למצב של תביעה משפטית מול אותו עובד, ידוע על מקרים רבים בהם מעסיק לא ביצע את ההפרשות לעבוד כחוק, לא עמד בדרישות הבסיסיות של ניכוי מיסים משכרו של העובד ונאלצו לשלם קנסות גבוהים לרשויות המס לרבות פיצויים לעובד. מכאן תפקידו של חשב שכר הוא בעל חשיבות רבה ומכרעת במערכת הארגונית.

מהו חשב שכר ומה לומדים בקורס חשבי שכר?

תפקידו של חשב שכר כשמו כן הוא: לחשב את המשכורות של העובדים. היום חשבי שכר נעזרים בתוכנות שכר ממוחשבות אשר מאפשרות להם לעמוד בדרישות החוק והפסיקה וכן לבצע את ההפרשות והתשלומים כמתחייב.

מה תלמדו בקורס חשבי שכר? 

במהלך קורס חשבי שכר נלמדים מספר נושאים עיקריים. כל הנושאים האלו מקנים לכל בוגר של הקורס את הכלים המקצועיים להם הוא זקוק בכדי לעבוד בתור חשב שכר, והכל - בין כעובד שכיר , בין כעובד עצמאי ובין כיועץ מומחה שהוא פרילנסר - בארגון אליו אתם מתמיינים לעבודה.

בשל החשיבות של תחום חשבי שכר מדובר במקצוע אשר יש ללמוד אותו על בוריו. במסגרת קורס חשבי שכר נלמדים באופן ספציפי ומקיף תחומים הרלוונטיים לנושא, ובכלל זה:

דיני מיסים : כל חשב שכר חייב להיות בקיא בצורה מלאה בתחום דיני מיסים. ביניהם דיני מס הכנסה, פקודת מס הכנסה, תקנות מס הכנסה, תקנות מס ערך מוסף, חוקי מיסוי שונים, מיסוי תשלומים בתקופת בחירות, תקנות פיצוי לעובדים במהלך מלחמה או מבצע צבאי, ועוד.

חוק הביטוח הלאומי : במהלך לימודי חשבי שכר אחד הנושאים המרכזיים עליהם יש לשים את הדגש הרבה ביותר הוא חוק הביטוח הלאומי. מכיוון וחוק זה מעניק לעובדים בארגון זכאות לביטוחים שונים על פי חוק חייב חשב השכר לדעת את החוקים ולהכיר בכל עדכון או שינוי המתרחש באותה תקופה ולהתאים את הפרשות העובד בהתאם. חוק הביטוח הלאומי כולל בתוכו מגוון היבטים המעניקים לעובד סעד במקרה של תאונה בעבודה, זכויות של אבטלה עם סיום העסקתו באותו ארגון, קצבאות עבור ילד נכה, קצבאות עבור שירותים מיוחדים, תשלום עבור ימי מילואים אשר הם חלק בלתי נפרד מהמציאות בישראל. על כן, חשב שכר בכיר מקצועי חייב להכיר ולעדת כיצד לחשב את שכרו של העובד בצורה נכונה בהתאם לחוק הביטוח הלאומי.

דיני עבודה : דיני עבודה כוללים בתוכם חוקים שונים ביניהם : חוקי גיל הפרישה של העובד, חוקים על דמי וימי מחלה של העובד, חוק הגבלה על משך זמן העסקה, ימי ושעות מנוחה, הכרה בימי מנוחה וחג של עובד לפי אמונותיו, חוקים המגינים על שכרו של העובד (חוק שכר מינימום), חוקים המגינים על עובדים בתקופת הכשרה המכונים ימי חניכה שגם אלו מחויבים בתשלום שכר לעובד, חוקי עבודה בשעות חירום, פקודות תאונות ומחלות אשר יכולות להיגרם לעבוד במסגרת מילוי תפקידו בארגון ועוד.

עבודה על תוכנות מקצועיות לחישובי שכר : מכיוון שתחום חשבי שכר כולל בתוכו המון היבטים אותם נדרש להכיר כל חשב שכר ולבצע את חישוב השכר בצורה נכונה, הוא נדרש לעבוד עם תוכנות ייעודיות שתפקידן לעזור לכל חשב שכר למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר. כל קורס חשבי שכר מקצועי יעביר את התלמידים הדרכה מלאה ומקיפה על תוכנות השכר הקיימות היום בישראל. אם כי עקרון העבודה הוא זהה על אותן תוכנות, עדיין כל תלמיד חייב להכיר את האלמנטים הבסיסיים הקיימים בכל תוכנה כזאת.

ביטוח פנסיוני : על פי החוק, כל עובד שמלאו לו 21 ועובדת שמלאו לה 20 יהיו זכאים להפרשות לביטוח פנסיוני כגון : קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים. שיעור ההפרשות הוא 18.5% מתוכן 6% יהיו בניכוי משכרו של העובד ויתרת 12.5% הנוספים יהיו השלמה של המעסיק בהתאם לגובה שכרו של העובד. חשב שכר מחויב להכיר בחוקים אלו, באם קיים מקרה בו מעסיק מפר את חובתו בעניין שזה של הפרשת ביטוח פנסיוני, יכול העובד להגיש תלונה ליחידות האכיפה הממשלתיות שתפקידן לאכוף את חוקי העבודה, מכאן העובד יפוצה בהתאם על ידי המעסיק. בכדי למנוע נזק לארגון וגם לעובד חשב שכר צריך להיות ערני ומודע לכל המשתמע מהפרשות תשלומים לביטוח פנסיוני לעובד.

בחירת מוסד הלימודים הטוב ביותר

מוסדות לימוד איכותיים הם סמל סטטוס כבר שנים רבות. כאשר מקבלים החלטה על מסלול לימודים קיימת גם חשיבה על מוסד הלימודים מתאים בו רוצים לרכוש את ההשכלה. בראש רשימת מוסדות הלימוד המתמחים בלימודי תעודה להכשרת חשבי שכר בישראל עומדת המכללה למיסים ולחשבונאות שהיא מוסד לימודים מפוקח ומאושר על ידי לשכת רואי חשבון, למעלה משני עשורים, המעניקה לבוגריה את התעודה היוקרתית ביותר בישראל בתחום חשבי שכר: תעודת "חשב שכר בכיר מוסמך" מטעם לשכת רואי החשבון, ולה מעל 5,000 בוגרים אשר סיימו בהצלחה קורס חשבי שכר והשתלבו בהצלחה רבה בשוק העבודה ואף הגיעו לתפקידי מפתח בתחום השכר הישראלי, כגון: מנהלי מחלקות שכר בעיריות ובמועצות מקומיות, בבנקים, בחברות היי-טק, במפעלים, במשטרת ישראל, בשרות בתי הסוהר, בצבא הגנה לישראל, במשרד הביטחון ועוד.

דגשים לבחירת מוסד לימודים ללימודי תעודה

ישנם דגשים חשובים אותם חייבים לבחון כאשר ניגשים לבחור את מוסד הלימודים בו תרכשו השכלה.

תנאי הסף ללימודי תעודה בדרך כלל הם תעודת 12 שנות לימוד וידיעת השפה העברית לרבות ראיון אישי עם התלמיד. מומלץ להגיע לראיון האישי מוכנים בדיוק כמו לראיון עבודה, לענות בצורה המשדרת מוטיבציה ללמידה ורצון להשתלב בתחום עם סיום הלימודים.

מי מעביר את הקורס : כל תלמיד כבר יודע שבשביל להצליח הוא צריך את המורה הנכון, כזה שיאמין בו, ייתן לו מוטיבציה להמשיך בלימודים ויעביר את החומר הנלמד בצורה עניינית וזורמת והכי חשוב בדרך שבה התלמיד יוכל לזכור את החומר הנלמד. את קורס חשבי שכר של המכללה למיסים ולחשבונאות מעביר עורך דין דיני מיסים יניב גבריאל, אשר  נחשב מרצה מהשורה הראשונה בישראל בתחום חשבי השכר עם וותק וניסיון מוכח בתחום השכר, של למעלה משני עשורים, ואשר הכשיר אלפים רבים של חשבי שכר אשר השתלבו בעבודה מיד עם סיום הלימודים.

האופן בו מתקיימים הלימודים : תקופת הקורונה ומדיניות הסגרים בה נקט משרד הבריאות הביאו איתם מציאות קשה ושונה. הרבה מאוד דברים השתנו, וביניהם גם הדרך שבה הרבה מוסדות לימוד מלמדות כיום קורסים. הרבה מוסדות לימוד עבור לשיטת לימוד "היברידית" אשר בה כל הקורסים מועברים באמצעות מצלמה בפגישות זום. אך האם האפקט של הלמידה, האפקט של החוויה הוא טוב יותר מבחינת התלמיד? כל אחד יעיד שהדברים הם בהחלט שונים וקיימים המון חסרונות של למידה מקוונות ולא בכיתה. למרות שכולם רוצים את הנוחות שלהם ללמידה בבית מול המחשב, עדיין אין תחליף לחוויית למידה הכוללת בתוכה היכרות אישית. כאשר לומדים בזום במהלך ההפסקה כל אחד סוגר את המצלמה שלו ונעלם עד סיום ההפסקה, בשונה ממה שקורה בכיתות לימוד בהם כאשר מתקיימת הפסקה יכולים התלמידים להכיר, ליצור חיבורים אישיים אשר אלו יועילו להם בעתיד. לא פעם ישנם מקרים בהם גם נוצרות חברויות אשר מובילות להפגיש בין זוגות שהופכים לאחר מכן למשפחה. דברים אשר לא יכולים לקרות כאשר מקיימים לימודים בזום. כמשל, האם רכיבה על אופניים ניתן ללמוד בזום? האם שחייה הוא תחום שאפשר ללמוד בזום? ישנם תחומים שמחייבים מפגשים פיזיים ופרקטיקה מעשית. ללא מפגשים פיזיים ופרקטיקה מעשית בלתי אפשרי ללמוד לרכוב על אופניים– ובאותה מידה בדיוק אין כל סיבה ללמוד קורס חשבי שכר מרחוק ובזום. למידה מרחוק ובזום מעניקה יתרון כלכלי מאוד גדול למוסדות הלימוד שלא צריכים להחזיק מבנים במטרה לפתוח כיתות פיזיות. לכן, כאשר אתם רוצים לרכוש לימודי תעודה מומלץ לבחור במוסד לימודים שמעביר את השיעורים בכיתה בלבד ובאופן פרונטלי.

השמה לעבודה לאחר הלימודים : המטרה העיקרית של לימודי תעודה היא מציאת עבודה בתחום הלימודים. כאשר מתחילים את הלימודים חושבים מיד על מציאת תעסוקה בתחום. היום, כל מכללה יוקרתית הדואגת לבוגריה נדרשת להעמיד לרשותם של התלמידים מחלקת השמה ייעודית לעבודה. כאשר אתם מגיעים למוסד לימודים חשוב מאוד לבחון האם קיימת מחלקת השמה שכזו שתסייע לכם במציאת עבודה לאחר סיום הקורס. כאשר אתם בוחרים לעבור את קורס חשבי שכר במסגרת לימודים היברידית, במכללות וירטואליות, בדרך כלל לא יעמדו לרשותכם מחלקות השמה כאמור ואתם תיאלצו להתמודד לבד על מנת למצוא משרה באופן עצמאי. לכן, אחד הדגשים החשובים ביותר במציאת מוסד ללימודי תעודה הוא בחינה האם יש לאותו מחלקת השמה.

הכנה למבחנים חיצוניים : בכדי לעסוק בתור חשב שכר כל אחד נדרש לעבור קורס חשבי שכר ויחד איתו הוא נדרש לעמוד בהצלחה במבחני ההסכמה החיצוניים של לשכת רואי החשבון. רק לאחר מעבר בהצלחה של מבחן לשכת רואי החשבון, יהיה רשאי לעסוק בתור חשב שכר מן המניין. לכן, חובה לוודא כי אכן מבוצעת הכנה יסודית למבחנים חיצוניים במוסד הלימודים בו בחרתם בהתאם לנדרש למסלול הלימודים ובכלל זה פיקוח צמוד על ידי גוף מקצועי ומוכר כגון: לשכת רואי החשבון.

ליווי אישי ומערכת תרגול : בכדי להצליח בלימודים חייבים לתרגל וכמה שיותר. בחירת מכללה ללימודי תעודה חייבת להיות עם השיקול האם קיימת אפשרות תרגול ומתרגל צמוד שעומד איתכם בקשר ישיר לכל שאלה. סטודנטים רבים המגיעים למכללות שלא מעמידות להם את האפשרות לבצע תרגולים באופן שוטף - מוצאים עצמם נושרים בשל חוסר היכולת להתמודד לבד עם תכנים חדשים שלא פעם יכולים להיות גם מורכבים מאוד. לכן, אם אתם מודעים לכך שאתם עלולים להיתקל בכך חובה לוודא כי עומד לצידכם מתרגל צמוד ואתם לא צריכים לחכות עד לשיעור הבא בכדי לקבל מענה לשאלות.

המלצות של בוגרי מוסד הלימודים : חשוב מאוד לבחון המלצות של בוגרים אשר סיימו את לימודיהם באותו מוסד לימודים. היום האפשרות לבחון המלצות אודות מוסד הלימודים אינן דורשות מאמץ רב. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא פשוט לבחון ברשתות חברתיות, בהמלצות של מנועי החיפוש השונים ומיד תוכלו לקבל מאות חוות דעת אודות אותו מוסד לימודים. בדרך מוסדות לימוד להם קיימות ביקורות שליליות מיד מעידות באופן ישיר כי מומלץ להימנע מלהגיע אליהן. הסיבה לכך היא מוסדות אלו גם יעשו כל מאמץ אפשרי להסיר ביקורת שלילית ואם אכן מופיעות רבות  כאלה ייתכן ועומדים מאחורי אותו מוסד לימודים, בוגרים לא מרוצים. מכאן כי אין להקל ראש בבחירת מוסד לימודים אשר יכול להעניק לכם את האפשרות להגיע למסלול של קריירה חדשה, בזכות רכישת השכלה וליווי צמוד ללא רבב.

ההבדלים בין "חשב שכר" לבין "חשב שכר בכיר"

הלימודים בתחום חשבי שכר בישראל מתחלקים לשתי הכשרות מרכזיות: האחת - היא קורס חשבי שכר בכירים והשנייה היא קורס חשבי שכר. התפקיד אותו הם מבצעים בפועל שונה לחלוטין מבחינת היקף הטיפול במספר העובדים, בסמכויות הנדרשות מהם לשם כך, ובידע הנדרש – ולכן קיימים הבדלים מהותיים בתוכניות הלימודים. לא זאת בלבד, ההבדל העיקרי הוא הגוף המפקח והתעודה המוענקת מטעם שני הגופים. התעודה המבוקשת יותר בשוק העבודה הישראלי היא ללא כל ספק, או עוררין, התעודה של חשבי שכר בכירים באישורה ובפיקוחה של לשכת רואי החשבון בישראל. מתכונת ומבנה הלימודים בשני הגופים שונה לחלוטין, וההבדל המרכזי הוא שמירה על  הרמה והידע המקצועי תוך השתתפות ב-15 שעות השתלמות, אחת לשנה, במסגרת ימי עיון לחשבי שכר באישורה ובפיקוחה של לשכת רואי החשבון.

כל מעסיק בר דעת תמיד יבחר באפשרות של העסקת חשב שכר בכיר בעל תעודה בתוקף של לשכת רואי החשבון אשר מפקיד להשתתף בימי עיון לחשבי שכר, מכיוון והוא בקיא באופן שוטף בכל היבטי המיסוי והשינויים החלים בתחום השכר והוא דואג לשמירה, ריענון ועדכון של הידע שלו אחת לשנה - ולא נשאר עם ידע לא עדכני ליום סיום הלימודים, שיכול להיות ישן מאוד בין עשרות שנים.

לבנות קרירה בקורס חשבי שכר   

עד כמה לימודים בקורס חשבי שכר מהווים את האפשרות לפתח קריירה בתחום מקצועי ריווחי ומבוקש, שאלנו את בכיר המרצים בישראל בתחום זה מר יניב גבריאל.

יניב גבריאל עורך דין ויועץ מס, על תחום השכר הישראלי: "בתחום השכר בישראל של היום יש מחסור בכ-70,000 חשבי שכר". 

יניב גבריאל עורך דין ויועץ מס, הינו בכיר המרצים בקורס "חשבי שכר" של "לשכת רואי החשבון" בארץ ומפתח תוכנת השכר המבוקשת "שקלולית" של ט.מ.ל.  מזה למעלה מ-20 שנה יניב גבריאל עורך דין ויועץ מס, מלמד ומרצה במסגרות רבות, ובכלל זה: במוסדות לימוד אקדמיים, ובמכללות פרטיות.

ביקשנו מיניב גבריאל עורך דין ויועץ מס, להסביר מעט על מקצוע "חשב שכר בכיר", באישורה ובפיקוחה של "לשכת רואי החשבון", שמאפשר לבוגריו ליצור שינוי אמיתי הן במישור האישי והן במישור הלאומי, וכן להסביר כיצד באמצעות לימודים בני חצי שנה בלבד, תוכלו גם אתם להשיג את אותם שינויים, והכל - בזכות היתרונות של ליווי צמוד והכשרה של מרצה בכיר ומבוקש בעל שיעור קומה בתחום, שבליווי אישי וצמוד שלו כל סטודנט יכול לעבור את הלימודים בקורס חשבי שכר בהצלחה ולהשתלב בשוק העבודה גם ללא ידע או ניסיון קודם:

ראשית, היתרון הגדול בלימודים בקורס חשבי שכר שהם אינם מחייבים ידע או ניסיון קודם בתחום השכר ואינם מחייבים ידע או ניסיון קודם בתחום הנהלת חשבונות, ולכן מאפשרים כניסה קלה ומהירה לתחום השכר גם למי שהוא תחילת דרכו או למי שמבקש הסבה מקצועית.

שנית, לאלו העוסקים בתחום הנהלת חשבונות, אך אינם עוסקים עדיין בתחום השכר, הלימודים מקנים קידום מקצועי בסיום קורס חשבי שכר, וכמובן קידום אישי אשר בא לידי ביטוי, בין השאר, בשיפור משמעותי בתנאי העבודה ובעלייה ניכרת בשכר.

שלישית, יתרון מובהק נוסף של לימודים ב-"המכללה למיסים ולחשבונאות" היא תכנית הלימודים המועברת באמצעות הרצאות פרונטליות בכיתות, ביצוע תרגולים חוזרים על מערכות השכר הממוחשבות לרבות למידה פרקטית טכנית להזנת הנתונים הממוחשבים, כל אלו יחד עוזרים לכל תלמיד להגיע לרמת בקיאות והבנה של המערכת הממוחשבת שעם סיום הלימודים תהפוך להיות כלי העבודה של התלמיד. מכאן כי התלמידים המסיימים אל לימודיהם במסגרת קורס חשבי שכר של המכללה למיסים ולחשבונאות הם אלו היוצאים עם התעודה המבוקשת ביותר בתחום.