כשמתבשרים בבשורה הקשה שאתם  חולים בסרטן, ההרגשה היא כאילו השמים נפלו עליכם. ואז מתחיל המרוץ המטורף אחרי החיים, הרופאים, קופות החולים, מטפלים, וכל מי שאחראי על ריפוי המתמודד עם המחלה. מה שנדחק הצידה הן הבעיות שנוצרות כתוצאה מהמחלה, תופעות לוואי מהטיפולים, בעיות רגשיות שנוצרות לבני המשפחה המלווים את החולה, התמודדות עם קשיים בתפקוד היומיומי ובהתמודדות עם הילדים ועם הסביבה הקרובה.

מקום מנחם

בשנת 2001 הקימה רינת לוי, קבוצת תמיכה למתמודדים עם מחלת הסרטן ובני משפחתם בעיר מודיעין, שתפקידה למלא את החוסרים האלו בדיוק. הקבוצה הזו נולדה מתוך הצורך שהיא חשה בעזרה ובתמיכה רגשית, מה שאינו חלק מסדרת הטיפולים הקונבנציונלית. את הקבוצה הנחתה עובדת סוציאלית מקצועית והפעילות החשובה הזו מומונה על ידי המתנ"ס במודיעין. לרינת הצטרפה שרה דולב, ולאור הביקוש הרב ובמטרה להרחיב את הפעילות בקהילה הן החליטו לעגן את הפעילות במסגרת רשמית. בשנת 2013 הן מיסדו את עמותת "מנדלת הלב".

עמותה זו היא עמותה התנדבותית הפועלת כמעגל קהילתי תומך, ומטרתה לסייע בדרכים מגוונות למתמודדים עם מחלת הסרטן. התמיכה המוצעת הינה תמיכה אישית ומשפחתית, לאור ראיית המתמודד ובני משפחתו כיחידה אחת. כל פעילות העמותה נעשית על ידי מתנדבים ואין מי שמקבל תמורה שכר.

מנדלת הלב (צילום: אורלי בן שלמה)
התמיכה המוצעת הינה תמיכה אישית ומשפחתית | צילום: אורלי בן שלמה

כל מה שהנפש צריכה

כיום, העמותה מציעה תמיכה בתחומי הגוף והנפש: מערך "ביקורי בית" של מתנדבים על בסיס שבועי ומערך ליווי טלפוני; קבוצות תמיכה לילדים, למבוגרים ולמחלימים; חוגים לרווחת המתמודדים ובני משפחתם; הכשרת מתנדבים, רפואה משלימה ועוד.

במהלך השנה מתקיימים מגוון אירועים משותפים כגון חגיגת חגי ישראל; הרצאות בתחומים שונים; סדנאות ריפוי אלטרנטיביות וימי כיף. העמותה מסייעת גם  בהסעות לטיפולים, מתן עזרה בבית, בישול וקניות, שליחת אנשי מקצוע לפתרון תקלות בבתי המתמודדים – והכול על בסיס התנדבותי וללא עלות למתמודדים.

לאחר כ-20 שנות פעילות, עיריית מודיעין הקצתה לעמותה מבנה קבע שבו יוכלו להתקיים חלק מהפעילות הרבות, שנערכו עד עתה בבתי המתנדבים, במקומות שכורים וזמניים.

מנדלת הלב (צילום: אורלי בן שלמה)
עיריית מודיעין הקצתה לעמותה מבנה קבע, ובעזרתכם הוא יכול להפוך אותו לבית | צילום: אורלי בן שלמה

מי שעזרו לכל כך הרבה אנשים, מבקשים שעכשיו תעזרו להם

העמותה הייתה בשיא העשייה כשהקורונה פרצה, וגרמה להאטת הפעילות הרציפה. אך העמותה מצאה דרכים אחרות לקיים את פעילותה במתכונת החדשה שנכפתה עליה – והבינה את חשיבותה הרבה דווקא בתקופה כזו, כשמתמודדיה הם אוכלוסייה בסיכון גבוה. תהליך קליטת המתמודדים נמשך ואף התווספו מתמודדים חדשים רבים לעמותה. למרות הקושי שהמגפה יצרה, בזמן הסגרים הצוות המנהל התרכז בבניית תכניות לשיפוץ המבנה, יצירת תכניות עבודה ונהלים חדשים לקראת החזרה לשגרה.

העמותה זקוקה לעזרת הציבור כדי להמשיך ולתפעל את הבית למתמודדים עם מחלת הסרטן. בימים אלה העמותה יוצאת לקמפיין גיוס כספים, שכל כספיו יוקדשו לשיפוץ ולהתאמת המבנה לצרכי פעילות העמותה, לרכישת  ציוד, לאחזקת המבנה ולהוצאות נלוות.

לתרומות ולפרטים נוספים היכנסו לאתר העמותה