בימים אלה צה"ל מתגבר את כוחותיו סביב הרצועה כחלק מההכנה ל"צעדת המיליונים" שאמורה להתקיים ביום שישי הקרוב, ועל רקע ההתחממות הביטחונית בזמן האחרון. לוחמי מבצעית 13 של חטיבת גולני שתפסו לאחרונה קו ברצועת עזה הם מרכיב מרכזי בהכנות לעימותים.

"חטיבת גולני היא חטיבת ההכרעה של צה"ל", מסביר רס"ן דוד אפללו, סמח"ט ב' של חטיבת גולני. "בצד השני מזהים את הדגלים, מכירים את המקצועיות של החטיבה ונמנעים מלהתעסק איתנו".

קל להבחין בנגמ"שים החדשים מסוג נמ"ר שמוסתרים במוצב. מדובר בכלי עוצמתי שיודע לתת פתרון להרבה מאוד בעיות ברצועה; "היהלום שלנו", מכנה אותו הסמח"ט. ברקע, לוחמים מתארגנים בקבוצות למשימות כמו סיורים ומארבים. אחד מהם, סמל עומרי מימוני, מכין את רובה הצלפים שלו מסוג "ברק". "מה שסמוי מהעין יש בו ברכה, אבל שקט פה כי הם יודעים מי נמצא פה. הם יותר זהירים", הוא אומר.

לא מדובר בקו פשוט. רב"ט רועי וילג'אני, לוחם בפלוגה, מספר שהם עובדים מאוד קשה: "יש הרבה מאוד עמדות וסיורים. לא ישנתי כבר שלושה ימים, אבל בסוף אנחנו פה כדי להגן על המדינה". חברו רב"ט אלמוג שליו מעיד: "הרבה פעמים אתה יורד מסיור ואחרי שעתיים מקפיצים אותך שוב. זה מאוד מורכב, כי הם שולחים קדימה את הנשים והילדים לפני החמושים". וילג'אני מוסיף: "אתה רואה את הילדים ששולחים אותם לשרוף צמיגים ולזרוק אבנים וזה מפחיד לפגוע בהם. בכלל לא פשוט לראות ילד יחף בן שבע עושה פעולות כאלה".

ברקע אפשר לראות את שכונת סג'אעייה, והמתיחות מורגשת היטב באוויר. "בדרך כלל הם בעמדות שלהם. לא פעם הם מסנוורים אותנו בכוונה", מספרים הלוחמים. חשוב להם להעביר גם מסר מרגיע לתושבי העוטף: "אנשים יכולים לישון בשקט כשאנחנו פה. לא סתם התגייסנו לגולני".

עוד בפז"ם:
>> מספר 1: כך נראה הציוד של חטיבת גולני