מפציץ ה-B-2 "ספיריט" החמקני, שעלותו 2.2 מיליארד דולר למטוס אחד, נחשב למרכיב משמעותי ומרכזי בהרתעה הגרעינית של ארה"ב. עכשיו, הוא מוגן מפני מה שהגדירו בארה"ב כ"תאונה קטסטרופלית". הסיבה להיותו מוגן היא פיתוח. לא כזה שבוצע על ידי מהנדסים של תעשיות ענק, אלא הודות לקבוצת תלמידי תיכון. בדרך הם גם הוזילו את עלות הרכיב למחיר של 1.25 דולר ליחידה בלבד.

חיל האוויר האמריקאי אישר באופן רשמי שבתא הטייס של כל המפציצים החמקנים שלו מסוג B-2, הותקנו לאחרונה כיסויי מפסק שפותחו על ידי קבוצת הרובוטיקה של תיכון קנוב נוסטאר. מדובר באחד מהמפציצים היקרים בעולם אם לא היקר שבהם, הפרויקט עלה כ-44 מיליארד דולר, ומחירו של מטוס אחד עומד בממוצע על יותר מ-2 מיליארד דולר. לכן האמריקאים ייצרו רק 21 יחידות ולא 160 כפי שתכננו.

אבל נראה שגם הטכנולוגיה הטובה והיקרה ביותר, צריכה לפעמים מקצה שיפורים. מפציץ B-2 מכנף 509 שבבסיס וויטמן ביצע לאחרונה נחיתת חרום בקולורדו, בשל תקלה לא ברורה שהתרחשה במהלך טיסת אימון. לאחר תחקור האירוע התברר שמצב החירום נוצר בשל החלפה מקרית של מתגים בתא הטייס, לצד עוד כמה תקלות נדירות, שגם הן קשורות לנושא שהאמריקאים סרבו לפרט עליו יותר מדי.

"תא הטייס של ה B-2 מצויד במיטב הטכנולוגיה", נמסר. "אולם היה צורך להמציא משהו שימנע מהטייסים ומפעילים אחרים להסיט מתגים באופן לא רצוי ולא מודע". מתברר שישנה סדרה של ארבעה מתגים שהדאיגו את חיל האוויר האמריקאי באופן חריג. "התוצאות יכולות להיות קטסטרופליות, במיוחד עם יסיטו את כל הארבעה. במקרה כזה נטישה תהיה הפתרון היחיד למצב", ציינו ושוב מבלי לפרט יותר מדי לגבי המטוס הסודי. עוד ציינו בחיל האוויר האמריקאי: "זיהינו את הבעיה והבנו שחייבים לטפל בה, לא משנה כמה היא קטנה".

למקום הזה בדיוק נכנסו קבוצת תלמידי התיכון. מתברר שכמה מהטייסים בבסיס התנדבו בבית הספר, בפרט בנבחרת הרובוטיקה, והם הציגו לתלמידים את הבעיה. התלמידים מצאו פתרון בתוך ימים בודדים, וזה יושם אחרי בחינה בסימולטור וטיסת מבחן. כאמור, כיסוי שעלותו רק 1.25 דולר. אגב, בארה"ב מעריכים שאם הפתרון היה מגיע מהתעשיות המסורתיות, העלות הייתה באזור הכמה מאות דולרים לכיסוי מתג ואולי גם מעבר לכך.

למרות שמדובר במפציץ שנכנס לשרות בסוף שנות ה-90, ה- B-2 נחשב למפציץ חמקן מהמתקדמים ביותר בעולם. את המאפיינים הייחודיים שלו קשה מאוד לפספס. הוא נראה כמו כנף אחת גדולה ושחורה. המפציץ הענק מסוגל לשאת נשק גרעיני וכשצריך גם נשק קונבנציונאלי, הכולל לא פחות מ-23 טון פצצות וטילים. באחת התצורות, בהן האמריקאים השתמשו כשהמפציץ הזה תקף באפגניסטן ועיראק, ניתן להפיל ממנו 80 פצצות מסוג MK-82 או GBU-38.