ב-11 באוקטובר 2022 מחבלים פלסטינים פתחו באש לעבר כוח צה"ל בסמוך ליישוב שבי שומרון. מהירי נפצע עידו ברוך ז"ל, לוחם בסיירת גבעתי. עידו הובהל לבית החולים, שם מצבו הידרדר והוא מת מפצעיו.

המרדף אחר המחבלים נמשך ארבעה חודשים, עד שצה"ל והשב"כ שמו ידם על המפגעים. בשבוע שעבר זומנו לשב"כ הוריו של עידו, עינב ואיתן ופגשו את מי שסגרו מעגל ולכדו את המחבלים. הבוקר (שלישי), יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, נזכרו השניים ברגע שבו הבינו כי איבדו את בנם האהוב.

"היום הזה התחיל בתכנון טיול. תכננו לנסוע למוזיאון כשקיבלנו את הידיעה שעידו נפצע", סיפרה האם, עינב. "התארגנו לצאת לבית החולים. חשבנו שעידו יהיה פצוע - קל יותר, קשה יותר, לא באמת הבנו, אבל גם לא באמת דאגנו. לא חשבנו שנפגוש משהו נורא כזה בבית החולים. עם הזמן והנסיעה היה לנו משהו בבטן, אבל ניסינו מאוד להרגיע את עצמנו ולהגיד: יהיה בסדר, הוא רק פצוע, הוא ייצא מזה".

סמל ראשון עידו ברוך ז"ל, נהרג בפיגוע ליד שבי שומרו
סמל ראשון עידו ברוך ז"ל

בבית החולים גילו איתן ועינב כי בנם לא שרד. "באותו הרגע צרחתי את נשמתי, ממש", תיארה עינב, "לא באמת הבנתי, צעקתי לרופא: רגע, מה אתה אומר לי בעצם? שהבן שלי מת? הוא ענה 'כן'. אמרתי לרופא: איך אני אמורה לחיות את שארית החיים שלי עכשיו? היו לידי רופאה ועובדת סוציאלית, זה היה מחזה קורע לב. אני לא חושבת שאוזן אדם שמעה צרחות כאלה. שמעו אותן ממש עד מחוץ למיון. ממש זעקות שבר".

"אחרי כמה דקות התעשתנו וביקשנו להיפרד ממנו. הלכנו מחובקים לתוך החדר וראינו אותו שוכב שם, יפהפה, עם עיניים עצומות. ליטפנו לו את הפנים, נישקנו אותו ובאותו הרגע גם ביקשנו לתרום את האיברים".

לדברי איתן, "הסבירו לנו שרוב האיברים הפנימיים שלו נפגעו ומה שאפשר לתרום זה את הקרניות. שאלנו: איפה חותמים? חתמנו על זה ושתי הקרניות של עידו הושתלו אצל שני אנשים שונים".

איזה ילד היה עידו?
איתן: "בהרצאה שלי אני מדבר על שלושה דברים: נתינה, אהבת חינם וקבלת האחר. זה עידו. עידו היה די-ג'יי כבר מגיל 13–14, ובתור די-ג'יי אתה יכול להתנדב הרבה. עידו עשה את זה המון: ימי הולדת, בני מצווה, בת מצווה, בשנת השירות. אני עובד בפנימייה כמדריך לנוער בסיכון, אצלי הוא היה כל השנה. כשאתה אומר עידו, אתה אומר נתינה".
עינב: "לפני שאנחנו חלק ממשפחות השכול, אנחנו ההורים של עידו, יעל ונעמה. זה האור שלנו. אנחנו קמים בבוקר, משתדלים לשמוח, לצחוק, לחיות ולעשות את הדברים שאנחנו רגילים. אלה הדברים שנותנים לנו כוח".