זמן קצר לאחר הפיצוץ האדיר שהחריב את נמל ביירות, בחודש שעבר, ישראל הכריזה מעל לכל במה שאין לה קשר לאירוע. ראיון שיוחס לאחרונה לשני מפקדי שטח בחיזבאללה, חושף את מה שעשויה להיות הסיבה לאותן הצהרות חד משמעיות. מתברר שבמשך כמעט שעה מרגע הפיצוץ, בחיזבאללה היו בטוחים שישראל תוקפת אותם וגייסו את כל הכוחות שלהם כדי להחזיר מלחמה.

הדברים יוחסו לשני מפקדים בארגון בראיון שהופיע תחילה באתר מגזין The Nation האמריקאי וצוטט בימים הבאים גם בסוכנות הידיעות ספוטניק ובאתר המרכז הסורי לזכויות אדם.

באותו ראיון מדובר טענו השניים כי אנשי יחידות הרקטות של חיזבאללה כבר היו בעמדות עם אצבע על ההדק ובאוויר הנפיץ מהדי החומר הכימי שאוחסן בנמל, כל מה שהיה חסר זו רק טעות קטנה שתוביל למלחמת לבנון השלישית.

בירות (צילום: STR/AFP, GettyImages)
לאחר הפיצוץ. "היינו בטוחים שישראל פתחה נגדנו במלחמה" | צילום: STR/AFP, GettyImages

שני המפקדים של חיזבאללה שהתראיינו בשם בדוי הם "אבו כרים" שהוא מפקד שטח בגזרת דרום לבנון ו"אבו נעים", מפקד בגזרת ביירות. "ברגע הראשון שאחרי הפיצוץ היינו בטוחים שישראל פתחה נגדנו במלחמה", שיחזר המפקד בגזרת הדרום. "היה לנו ברור שהגיע הרגע. שזה התחיל".

כמי שלטענתו מפקד על יחידה המונה 500 לוחמים הוא מתאר איך הזעיק במהירות את כל החיילים והמפקדים תחתיו מההרים שם הם נמצאים בשגרה, דרומה לאזור הגבול עם ישראל וקרוב לקו החוף.

"תגיעו לבסיס להתחמש ולהמתין לפקודות"

"כל הכוחות בדרום גויסו. כל מפעילי הרקטות הוזעקו לעמדות שלהם ודיווחו שהם מוכנים לשגר", חשף אבו כרים, שגם נלחם נגד צה"ל ב-2006. לדבריו, כולם ישבו בעמדות כשהם מוכנים לזנק ולירות. "כך במשך 45 דקות כשבזמן הזה שמענו את החלפת המסרים של המפקדים בקשר".

בעת הפיצוץ אבו נעים היה בעוד סיור שגרתי ברחובות ביירות, כשהוא ואנשי היחידה שלו לא חמושים ועל בגדים אזרחיים, כפי שהעיד. אז אירע הפיצוץ האדיר שפגע גם בו ובאנשיו, כשלדבריו פתאום מצאו עצמם שוכבים פצועים ברחוב. הוא מספר איך טיפל בפצועים ואז, הודיעו להם בקשר להגיע לבסיס להתחמש ולהמתין לפקודות.

גבול לבנון (צילום: AFP, GettyImages)
כבר היו מוכנים עם הרקטות. חמוש לבנוני בגבול | צילום: AFP, GettyImages

"שלושה מאיתנו נפצעו מזכוכית שעפה כתוצאה מהפיצוץ", הוא מספר. "ניסנו ללא הצלחה להגן על הגוף שלנו. היה שם הרבה מאוד דם ואנשיו פצועים. נראה כמו סרט אימה". לדבריו לאחר דקות של מתח הבינו שלא מדובר במלחמה עם ישראל, אז הם קיבלו פקודה לצאת ולסייע לנפגעים ברחובות.

השניים מתוארים כאנשי חיזבאללה שמאוד נאמנים לארגון ובטוחים עד היום שבדרך לא ברורה ישראל עומדת מאחורי הפיצוץ. לטענתם בחיזבאללה יש עוד רבים שמאמינים שישראל מעורבת באירוע.

כל האירוע הזה היה תלוי על בלימה בגלל הפיצוץ בנמל וכפי שאפשר להבין מדברי השניים, צריך היה רק ניצוץ קטן כדי להצית את סופת האש.

מעניין לראות ששניהם טוענים שמדובר בהרגשה שמגיעה על בסיס מה שהם מקבלים מחלק מהמפקדים שמעליהם. אולם הם מודים שגם בחיזבאללה יש לא מעט פעילים שזועמים על הפיצוץ והשחיתות בלבנון.

צעדה של חיזבאללה (צילום: Salah Malkawi/Getty Images)
גם שם זועמים על השחיתות בלבנון. פעילי חיזבאללה | צילום: Salah Malkawi/Getty Images

"יש אנשים בחיזבאללה שאומרים שהיה לנו מספיק מזה, שדי. אבל זה רק עניין של זמן עד שהם ישנו את דעתם", אמר אבו כרים שלדבריו ככל שהזמן והזעם יעברו, כולם יתיישרו חזרה.

"אני ועוד רבים בטוחים שהפיצוץ קרה בגלל חבלה. פוצצו שם פצצה", טען מצדו אבו נעים והוסיף, שאם היה יודע שחיזבאללה מעורב בשחיתות שבמדינה וברשלנות שהובילה לאירוע, היה מפסיק את פעילותו בארגון.

"כולם יודעים מה היה בנמל אבל לאף אחד לא אכפת"

אבו כרים אומר שלמרות הכחשת מזכ"ל חיזבאללה בעצמו, כן היה משמר בנמל ביירות ובארגון ידעו על המטען הכימי שמאוחסן שם. אבל לדבריו לאף אחד לא באמת אכפת, פשוט כי זו דרך חיים. "בלי הארגון תסבול כלכלית, לכן אתה שומר את הדעות שלך לעצמך", צוטט.

על פי המרכז למחקרים אסטרטגיים יש בידי חיזבאללה למעלה ממאה אלף רקטות. בישראל נזכיר, היו בעבר שהעריכו את מספר הרקטות גם באזור ה-130 עד 150 אלף.

כיום יש לארגון הטרור אלפי רקטות לטווחים בינוניים וארוכים, בהם טילי זלזל עם 600 ק"ג חומר נפץ, טילי פאתח 110 ואפילו מספר טילי סקאד. לכך יש להוסיף כמות גדולה יותר של טילי נ"מ שישראל ניסתה למנוע את העברתם ללבנון, אולם ללא הצלחה.

לחיזבאללה יש היום ניסיון בלחימה ארוכת שנים מול ישראל וגם בסוריה, שם למדו בין השאר איך פועל צבא סדיר. לארגון יש גם לוחמים בגבול רמת הגולן שיכולים לפתוח חזית שנייה ופיצול כוחות צה"ל במקרה של מלחמה.

בישראל היו רבים שראו באירוע בנמל ביירות כהזדמנות, אחרים העריכו שאולי מדובר בתחילת הסוף של חיזבאללה. אבל מעשית אפשר להגיד שמדובר בגוף היחיד ששומר על יציבות בלבנון המפורקת.

חיזבאללה ידע לנצל את המצב לטובתו. מצד אחד ברור שהם לא מוותרים על הנקמה שלהם בישראל. מנגד נסראללה ידע לנצל את הסיוע הזר, במיוחד הצרפתי, למרות ההתנגדות של האיראנים. לארגון הטרור הזה יש זרוע צבאית חזקה אבל גם כוח פוליטי, שזוכה לתמיכה של לא מעט אזרחים.