החניון שליד אצטדיון טרנר בבאר שבע היה כמעט ריק לגמרי. בימים כתיקונם האצטדיון גועש בכ-16 אלף אוהדים שרבים מהם נשארים נרגשים בחניה שעות אחרי המשחק. הפעם, באחת בלילה באחד מלילות פברואר, המקום היה שומם, למעט הונדה אקורד לבנה עם אורות כבויים שבתוכה ישבו א', בן 22 מהפזורה הבדואית, ו-ב', חברתו היהודיה. את השקט של השניים במכונית הפריעה נקישה על החלון. רז עמיצור, 19, עריק מצה"ל ותלמיד בישיבת "בית יוסף", הגיע למקום עם שלושה חברים. המטרה: לתקוף בדואים שיוצאים עם צעירות יהודיות.

"ישבתי באוטו עם ידידה יהודיה שלי", משחזר א', הפצוע הקשה ביותר מתקיפות תא הטרור היהודי. "הוא ביקש מצית והדליק סיגריה. הוא לבש קפוצ'ון עם הכובע על הראש והסתכל עלינו לתוך הרכב. באותו רגע לא הבנתי מה הוא רוצה בכלל. הוא הכניס את הראש שוב דרך החלון ועזב לכמה שניות. לא חשבתי שיקרה משהו בכלל, אחרת הייתי מניע את האוטו ובורח".

את הדו-שיח סביב המצית ניצל עמיצור כדי לוודא ש-א' הוא בדואי, ושהבחורה שעמו יהודיה. הוא התרחק מהמקום וכשסיים לעשן את הסיגריה זרק אותה כמה מטרים מהמכונית. מה שהוא לא ידע באותו רגע, זה שאותה סיגריה תביא מאוחר יותר להפללתו.

"רז אמר שיש בתוך הרכב ערבי ושתי בנות", העיד בחקירתו קורן אלקיים, לוחם בתותחנים בן 20, בפני חוקרי מפלג פשיעה לאומנית במחוז ש"י במשטרה, "אני לא ראיתי כלום. אני מכיר את רז ואת הדעות שלו כלפי ערבים, אז ידעתי שיהיו מכות או משהו בסגנון". עמיצור שלף מכיס הקפוצ'ון סכין ארוכה, התקרב ל-א' דרך החלון הפתוח ודקר אותו שלוש פעמים: בגב, באזור הצלעות ובידו. אחת הדקירות פגעה בכליה השמאלית שלו וגרמה לו לקרע ודימום. עמיצור נמלט מהמקום יחד עם חבריו, כשהוא מותיר את א' שותת דם, ויחד חזרו הארבעה לישיבה - שם עמיצור הספיק להעביר להם שיעור תורה לפני שהתפזרו כל אחד לביתו.

הארכת מעצר  (צילום: חדשות 2)
הנאשים בהארכת המעצר | צילום: חדשות 2

"היה לו מבט של שנאה בעיניים. הוא אמר לי 'אתה בן זונה ערבי'. הייתי בהלם כשהוא התחיל לדקור אותי. התמוטטתי, הייתי בטוח שהוא רוצח אותי. זה נס שנשארתי בחיים", מספר א', שפונה לאחר התקיפה לבית החולים סורוקה, שם אושפז למשך עשרה ימים. "זה מטורף לדקור אותי בגלל שאני בדואי. מה עשיתי? איפה כתוב בחוק שאסור לצאת עם יהודייה?". ב', הצעירה שהייתה במכונית, אמרה למקורביה "אם לא הייתי מזעיקה מד"א הוא היה מת, הוא איבד המון דם. זה יכול היה להסתיים ברצח. מי הם בכלל שיגידו לי עם מי לצאת ועם מי לא? אני מקווה שישבו הרבה שנים בכלא".

מדובר באחת הפרשות המפחידות בשנים האחרונות: מחתרת יהודית של צעירים מבאר שבע, ששמה לה למטרה לתקוף בדואים וערבים שיוצאים עם יהודיות. אצל השישה זו הפכה לשיטה: הם היו יוצאים לצוד קורבנות, מזהים בדואי או ערבי, וקוראים לחברי החוליה להתייצב. בישיבת בית יוסף בעיר, שם החזיק רז עמיצור את אמצעי הלחימה, הם היו מתחמשים במקלות גולף, סכינים ואלות, עוטים מסכות סקי וקפוצ'ונים, ואז יוצאים לתקוף את הקורבן שזיהו. לאחר התקיפה הם היו חוזרים לישיבה – שם היה מעביר להם עמיצור, מנהיג המחתרת, שיעור תורה.

פעילותה של המחתרת נמשכה כחודשיים, בין פברואר לתחילת אפריל 2017, אז הצליחו כוחות הביטחון להביא למעצרם. בחודש אפריל האחרון הוגשו נגד השישה ארבעה כתבי אישום, בהם מתוארת שיטת הפעולה שלהם להשלטת טרור על תושבי העיר הערבים והבדואים. כעת אנו חושפים לראשונה עדויות של המעורבים בפרשה, ושל שניים מקורבנותיהם.

אחרי הלינץ': טבילה במקווה

בראש המחתרת עמד רז עמיצור, בן 19, עריק מצה"ל ללא עבר פלילי, המתגורר בשכונת נווה זאב בבאר שבע. עמיצור, חובב אופנועי שטח וכדורגל, למד בישיבת בית יוסף של הרב בצרי בבאר שבע, אותה גודשים מאות צעירים, רובם חוזרים בתשובה. עמיצור נהג להעביר מדי פעם שיעורי תורה לצעירים שהגיעו לישיבה. בדף הפייסבוק שלו הוא נראה כשהוא לבוש בטי שירט וחובש כיפה שחורה ומחובק עם רב הישיבה סנדרו בוחניק, וממליץ לחבריו על שיעוריו. "הוא היה אוסף אותנו ללמוד איתו בישיבה כדי להתחזק מבחינה רוחנית, מביא אותנו לשיעורי תורה. נוצרה חבורה של צעירים סביבו", סיפר אחד מחבריו של עמיצור. עמיצור הושפע בין השאר מסרטוני ארגון להב"ה ("ארגון למניעת התבוללות בארץ הקודש"), "בגדול הוא היה שונא ערבים", מספר חברו, "זה חרפן אותו לגמרי כשהוא היה שומע שיהודיות מבלות עם ערבים. הוא ראה מצווה גדולה בלסכל את זה".

רז עמיצור (צילום:  Photo by Flash90)
עמיצור. כששמע שמדובר בערבי אמר 'יאללה בואו' | צילום: Photo by Flash90

קורן אלקיים סיפר לחוקרים איך ראה בעמיצור מורה רוחני, והפך לעושה דברו: "את רז הכרתי אחרי שחזרתי מהצבא. נסעתי ברכב וראיתי אותו הולך ליד אצטדיון הקונכיה, שאלתי אם הוא רוצה טרמפ. הקפצתי אותו לישיבה והוא ביקש שאבוא לשיעורי תורה, להתחזק. הוא לקח את המספר שלי, התקשר אליי מדי פעם ומאז נהייתה סוג של היכרות טובה בינינו". אלקיים סיפר גם על כוחו של עמיצור על חבריו, "רז שונא ערבים ואני הייתי עושה מה שרז עושה. נגררתי אחריו, פשוט נגררתי. בגדול הוא היה היוזם של התקיפות, רז היה המנהיג שלנו".

לעמיצור ואלקיים הצטרפו גם טמיר ברטל, תלמיד בתיכון מקיף ה', ושרון דזאנשווילי, בן 19, לוחם בגדוד 51 של גולני. בחלק מהתקיפות השתתפו גם נ', תלמיד תיכון בן 17, ורן קוסאשווילי, 19, לוחם בגדוד דוכיפת שביחידת כפיר. יחד הם היו מסתובבים בעיר, מחפשים בדואים וערבים, ומוודאים את המוצא שלהם באמצעות בוחן מבטא – הם היו שואלים עוברים ושבים מה השעה או מבקשים אש, מאזינים לגלגול הר' ופוסקים לפיו אם לתקוף את האיש.

באחד ממקרי התקיפה החמורים מעורבים בהם, במרץ, ברטל ו-נ' עברו בפארק בשכונה ו' בבאר שבע. השניים נתקלו בגבר ממוצא ערבי, החלו לדבר איתו ובסופו של דבר ברטל איים עליו ופקד שיחכה לו. הצעיר הערבי השיב לו "אני גבר, אני מחכה לך פה". במקביל ברטל נעלם עם נ' לחדר מדרגות של בניין סמוך, שם התקשר לחברו הטוב אלקיים. "הייתי בבית יחד עם רן (קוסאשווילי) וחשבנו מה לעשות ואיפה לבלות. פתאום טמיר (ברטל) התקשר אליי וביקש שאבוא. נסענו אליו", סיפר אלקיים בחקירתו. יחד הם אספו את דזאנשווילי ונסעו לישיבת בית יוסף, אל עמיצור. "התחלנו להתווכח בינינו אם לעשות מעשה נקמה נגד הערבי. הדיון נמשך כשעה, כל אחד אמר משהו אחר. אני לא רציתי לעשות משהו וגם קוסאשווילי, אבל אמרנו שנזרום עם כל החלטה שהם יקבלו". בכתב האישום מצוין כי החבורה דנה בשאלה אם לפגוע בגבר, כשאחד מהם טען ש"ערבים יוצאים עם יהודיות, ויהודיה היא בת מלך". "בסוף הם הגיעו להחלטה כן לנקום", סיפר אלקיים.

"נכנסנו לישיבה וחיפשנו את רז. בשעה אחת וחצי בלילה הסתיים שיעור התורה והוא יצא החוצה, שאל למה אנחנו מחפשים אותו. כששמע שמדובר בערבי הוא אמר 'יאללה בואו', נכנס לחדר שלו בישיבה ויצא משם עם מקל גולף, אלה של שוטר מג"ב, אותה נתן לשרון (דזאנשווילי), לטמיר נתן ידית עץ של פטיש, בלי הראש, ולי הוא נתן לום באורך של 30 ס"מ. נ' מצא בדרך קרש, ורן הלך לרכב שלו והביא מפתח גלגלים", שחזר אלקיים. הם חבשו כובעי גרב וצעדו לפארק, יצאו למשימה לאתר את הקורבן. בפארק הם שאלו עוברים ושבים בפארק מה השעה, כדי להבין אם מדובר בערבים או יהודים, עד שנתקלו בגבר אותו חיפשו – והחלו בלינץ'.

"אני, רן ו-נ' עמדנו 20 מטר מהערבי. טמיר ורז במרחק של 15 מטר. הערבי היה לבד", סיפר אלקיים בחקירתו, "שרון שאל אותו מה השעה ותוך כדי הביא לו מכה בראש באלה. רז רץ לשם והתחיל להביא לו מכות עם המקל גולף (לפי כתב האישום הוא ודזאנשווילי גם בעטו בו כששכב על הארץ). טמיר רץ אחריו ונתן לו מכות עם הידית של הפטיש. הערבי ברח, לא זוכר אם הוא נפל. התחלנו כולנו לרוץ אחריו, רצינו לתפוס אותו אבל הוא היה יותר מהיר". כשאיבדו את עקבותיו, החבורה חזרה לישיבה, שם עמיצור אסף את הכלים שבהם השתמשו להכאת הגבר, ואפסן אותם בחדרו. גם בתום האירוע הזה עמיצור ערך לחבריו שיעור תורה בישיבה, ובסיומו כל אחד מהם הלך לדרכו.

תמונות הנדקר מהאוטו ומבית החולים (צילום: אלון חן)
מכוניתו של א' לאחר התקיפה | צילום: אלון חן

במקרה אחר שהתרחש במרץ תקפה החוליה את ח', בדואי שבדומה ל-א' ישב גם הוא במכוניתו עם בחורה. אחרי שהתחמשו, החל הטקס. "רז הלך לרכב בעצמו, פתח את דלת הנהג, תפס את הנהג מהרגל ובא למשוך אותו החוצה. הוא לא הצליח. הוא נתן לו מכות בראש עם המפתח השוודי, והנהג מיד ריסס עליו גז מדמיע לתוך העיניים. רז התחיל לברוח וצעק: 'אל תלך עם יהודיות'. בדיעבד הבנתי שברכב הייתה בחורה יהודייה", נזכר אלקיים. לפי כתב האישום, עמיצור צעק לנהג: "אתה חושב את עצמך מלך. אתה יוצא עם יהודיות, ערבי מסריח. תן לו בראש". ל-ח' נגרמו חבלות ודימום בראשו.

אלקיים סיפר איך עמיצור היה אוסף אותם מהישיבה כדי לצאת לצוד. "הוא הלך לחדר שלו בישיבה, החליף בגדים לטרנינג שחור ואמר לנו בואו נלך לטייל. חשדתי שזה לא סתם טיול. קלטתי שיש פה משהו מוזר. כאילו רז מתכנן לריב עם מישהו". באותם טיולים הם היו מנפצים זגוגיות של מכוניות בהן ישבו זוגות מעורבים, מתנפלים על הגברים בקללות ומכות ומביאים אותם לפציעות קשות. בכל פעם משש התקיפות הידועות למשטרה, היו מקנחים בשיעור תורה שהעביר עמיצור, שבאחת הפעמים אף טבל במקווה לאחר התקיפה.

אני פוחד להגיע לבאר שבע, שלא ירצחו אותי

במשך חודש וחצי ערכו חוקרי מפלג הפשיעה הלאומנית במשטרת מחוז ש"י חקירה סמויה, במהלכה מצאו גם את אותו בדל סיגריה שזרק עמיצור בסמוך לזירת התקיפה של א', ליד אצטדיון טרנר. בדיקת ד.נ.א גילתה שהיא שייכת לעמיצור וקשרה אותו לאירוע. בנוסף החוקרים מצאו את הפטיש שבו שבר ברטל חלון מכונית של אחד המתלוננים, ומצאו על גבי המכונית את טביעות האצבע שלו. כמה מהמתלוננים זיהו את עמיצור וחבריו במהלך מסדר זיהוי כאלה שתקפו אותם באכזריות. עמיצור, אלקיים וברטל נחקרו במתקן של השב"כ במשך שבועיים והודו במרבית המקרים. עמיצור הכחיש את מקרה הדקירה, אך זיהויו על ידי המתלונן ובדל הסיגריה הביאו להפללתו. "עשינו עבודת נמלים כדי לאתר את החשודים במעשים החמורים הללו. הייתה חקירה משותפת עם השב"כ ונעזרו באמצעים טכנולוגיים משוכללים", הדגיש רפ"ק משה תורג'מן, ראש מחלק איסוף במפלג פשיעה לאומנית ביחידה המרכזית במשטרת מחוז ש"י.

נגד השישה הוגשו כתבי אישום חמורים המייחסים להם מעורבות במספר אירועים של תקיפה במסגרת התארגנות למעשה טרור מתוך מניע לאומני. התובע מטעם פרקליטות מחוז הדרום, יואב קישון, ביקש לעצור אותם עד תום ההליכים.

טוטו טרנר (צילום: יחסי ציבור)
זירת אחד ממעשי התקיפה, החניון הסמוך לאצטדיון טרנר | צילום: יחסי ציבור

מאז התקיפה א' מתקשה להתאושש. "יש לי התקפי חרדה בלילות. אני לוקח הרבה כדורים כדי לישון, אף פעם לא קרה לי דבר כזה. יש לי הרבה חברים בבאר שבע, ועכשיו אני פוחד להגיע לשם, שלא ירצחו אותי. אני שוקל להגיע עם נשק. אני כבר לא סומך על אף אחד", הוא מספר היום, "אסור שיקרו דברים כאלה. הוא דקר אותי בגלל שאני בדואי. לא פגעתי באיש. אני אזרח שומר חוק. אני מקווה שבית המשפט ישלח אותו לכלא לשנים רבות". עורכי דינו של א', אבנר שמש ואיציק קארו מתכוונים להגיש תביעת נזיקין נגד עמיצור, ברטל וקורן במיליוני שקלים.

הרב סנדרו בוחניק שכמה מהנאשמים נכחו בשיעוריו, הופתע מאוד מהמעצרים, מספר עוזרו של הרב. "הרב מעולם לא קרא לפעול באלימות כלפי אף אחד", טען העוזר. "הוא נגד אלימות מכל סוג שהיא. אין לו קשר אישי עם הנאשמים, הוא בעד הידברות ומאמין בפסוק: 'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'". תלמיד בישיבת בית יוסף אמר: "רז הוא דמות דומיננטית בישיבה. אף רב לא הסית אותו ואת האחרים לפגוע בבדואים. הם היו מושפעים מתכנים שראו באתרי אינטרנט ומהרצאות של רבנים באתרים שונים, שיצאו נגד התופעה של בנות יהודיות שיוצאים עם בדואים וערבים. השנאה הזו חלחלה לחלק מהם חזק מאוד".

תמיר ברטל נאשם  (צילום:  Photo by Flash90)
ברטל. טביעות האצבע שלו נמצאו על אחת המכוניות | צילום: Photo by Flash90

עמיצור חזר בו מהמעשים בחקירתו. "אני רוצה להגיד שאני מתחרט חרטה עמוקה. אני אף פעם לא אחזור לעשות טעות כזאת ומעשים כאלה. רציתי לעזור לילדות אבודות, אני מצטער מעומק ליבי. הכוונה שלי הייתה טובה אבל הדרך הייתה שגויה", טען עמיצור בפני החוקרים, "אני ילד טוב, מפוחד ומבוהל, אני מבקש לגלות כלפיי רחמים. זה לא יקרה בחיים. אני רוצה לפתוח דף חדש בחיים". יחד עם זאת, סיפר עמיצור למקורביו כי בחקירתו בשב"כ סבל מהתעללות נפשית שהשפיעה על מצבו הבריאותי וכללה גם איומים להודות במעשים. "כבלו אותי לכיסא באזיקים בידיים וברגליים במשך שעות ארוכות. כיסו לי את העיניים, כשהם מעבירים אותו ממקום למקום. אחר החוקרים צעק עליי שאני מחבל שכדאי לי להודות. נשפו לי על הפנים. אני לא מחבל. ולא כלום. אני לא שונא ערבים כמו שתיארו אותי. לא יזמתי את האירועים. הייתי מושפע מהחברים שפנו אליי", טען עמיצור להגנתו.

לקראת סוף חקירתו גם אלקיים הביע חרטה על מעשיו. "אני פשוט נגררתי אחרי רז. אני מצטער מעומק ליבי על המעשים, אני מתבייש בושה גדולה ומתחרט על כך. לפני שהכרתי את רז הייתי במצב רוח נפשי ירוד", טען אלקיים להגנתו, "הוא עטף אותי במילים שהייתי זקוק להן".

משפטם של השישה ייפתח בקרוב.

עו"ד ליאור כהן המייצג את עמיצור מסר בתגובה: "למרשי לא היה שום מניע לאומנית-גזענית למעשי האלימות לכאורה שביצע יחד עם אחרים. הוא לא יזם את התקיפות, אלא אחרים שפנו אליו ומהם הושפע. הוא חש שהשתמשו בו. הוא ילד טוב ללא עבר פלילי. אני חושב שההאשמה שלו במעשי טרור היא לא נכונה ומוגזמת. הוא בסך הכול בחור צעיר שחיפש את דרכו בחיים ומצא בלימודים בישיבה. מפה ועד לטעון שהוא עומד בראש מחתרת יהודית או משהו כזה אין בהם ולא כלום".

עו"ד ניר פוגל מהסנגוריה הציבורית, המייצג את רן קוסאשווילי מסר בתגובה: "כתב האישום מגלה שלא מיוחסת למרשי שום עבירה של גזענות או לאומנות. הוא לא נטל שום חלק במעשי האלימות. כל חטאו שהיה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. הוא לא נחקר בשב"כ. מדובר בלוחם מוערך מאוד. ביקשתי תסקיר שירות מבחן אודותיו ואני משוכנע שבסופו של יום הוא ישוחרר ממעצרו".

עו"ד סימה כוכב המייצגת את טמיר ברטל מסרה בתגובה: "התיק נגד מרשי נופח מעבר למימדיו האמיתיים והאישומים נגדו  אינם תואמים את חומר הראיות בתיק. הוא נחקר בשב"כ תוך שימוש באמצעים פסולים עד כדי פגיעה נפשית. מדובר בבן טובים ללא עבר פלילי. הפרקליטות טיפסה על עץ גבוה בעצם האשמתו בעבירת הנוגעת לטרור. זה מוגזם. אנחנו נוכיח שהעבירות בהן הואשם הוא מהרף הנמוך".

עו"ד אורי דייגי מהסנגוריה הציבורית, המייצג את שרון ג'נאשווילי מסר בתגובה: "למרשי לא מיוחסת שום עבירה על רקע אידאולוגי (גזעני-לאומני). נכון שלכאורה הוא מעורב במקרה אלימות אחד שנבע מאירוע ספונטני. מדובר בלוחם ב'גולני' שלא דבק בו שום רבב בשירותו הצבאי. אני אבקש לשחררו ממעצרו".

עו"ד אביחי חג'בי המייצג את קורן אלקיים: "דומה כי זכויות עצורים בסיסיות נחסמות בדלתות הברזל של מרתפי השב"כ. חקירת מרשי נעשתה תוך פגיעה והפרה של כל זכות בסיסית שמקנה לו החוק תוך שנמנע ממני להיפגש ולשוחח עמו. עיון בחומר החקירה מחזק את הטענות שתאמרנה במהלך ניהול ההוכחות".

עו"ד אסף דוק המייצג את הקטין נ' מסר בתגובה: "בית המשפט המחוזי שחרר את מרשי לאחר שנמצא שאין לו יד ורגל בהתארגנות הלא חוקית  שהמשטרה והשב"כ ניסו לשוות בתחילה. האישוםש שהוגש בסופו של יום מייחס לו עבירת תקיפה בודדת שגם את מרכיביה ננסה ולפרק  בדיון התיק העיקרי מתוך מטרה להוכיח שמדובר באדם חף מכל אשם".

מהשב"כ נמסר בתגובה לטענות על שימוש באמצעים פסולים כלפי עמיצור, ברטל ואלקיים: "חקירת החשודים בשב"כ התנהלה בהתאם להוראות החוק, תחת ביקורת שיפוטית שהתקיימה על ידי בתי המשפט. מאחר ושמדובר בהליך משפטי תלוי ועומד טענות אלו יתבררו במסגרת ההליך הפלילי".

 

תמונות הנדקר מהאוטו ומבית החולים (צילום: אלון חן)
תמונות הנדקר מהאוטו ומבית החולים | צילום: אלון חן