יום שישי בלילה. כוח מיוחד של הימ"מ פושט על מסגד בעיר רמאללה בו מסתתר המחבל עראפת ארפאעיה בן 29 מחברון. יום קודם לכן הוא רצח באכזריות רבה ביער יעל את הצעירה אורי אנסבכר.

חוקרי השב"כ העבירו את הידיעה על מקום המסתור של ארפאעיה. הלוחמים, מקיפים את המסגד מכל הכיוונים ושולחים למשימה את הכלב זילי, רועה בלגי בן שש המאומן לתפוס מחבלים.

זילי, סורק במקצועיות את המסגד, לבסוף מאתר את ארפאעיה מסתתר באחד החדרים. הוא מסתער עליו, מרתק אותו לרצפה ונובח בעוצמה רבה. הלוחמים מבינים שזילי איתר את המחבל ועולים במהירות רבה לתוך המסגד.

"אין גאווה גדולה מהכלב שלך שתופס מחבל"

"המחבל היה מבוהל מאוד, כל הגוף שלו רעד והוא כמעט בכה. הוא אפילו לא הספיק לנסות לתקוף את זילי", שחזר גורם בימ"מ, "זילי פשוט לא אפשר לו לזוז. הוא עשה עבודה מקצועית כמו לוחם לכל דבר. היה צריך לראות את המחבל כדי להבין כמה הוא היה פאניקה ולא יכול היה אפילו לדבר מרוב פחד מזילי".

מעצר החשוד ברצח של אורי אנסבכר ז"ל (צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות)
מעצר החשוד ברצח של אורי אנסבכר ז"ל | צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות

רס"מ א', הכלבן שהפעיל את זילי למשימה המסוכנת, הוסיף: "שמעתי נביחות והבנתי שהוא איתר את המחבל. הכלב השתלט עליו כך שלא יברח וכשהגענו אליו עצרנו אותו. זה לא המחבל הראשון שזילי מאתר בהצלחה. ככלבן ביחידה אין גאווה גדולה מזו שהכלב שלך מצליח להביא ללכידת מחבל".

עשרות כלבים מאומנים פועלים בשירות הימ"מ, הנחשבת ליחידת הדגל של משטרת ישראל ואחת היחידות הטובות בעולם אם לא הטובה שבהן. לאורך השנים סייעו כלבי היחידה ומפעיליהם ללכוד מאות מחבלים, רבי מחבלים וראשי ארגוני טרור, שהיו מעורבים במקרי רצח של חיילים ואזרחים.

"אזרחי מדינת ישראל חייבת לכלבים האלה המון. בדרך כלל כאשר נעצרים מחבלים כל הקרדיט הולך ללוחמים אבל לכלבים יש חלק בלתי מבוטל בהישגים של היחידה", הסביר קצין בכיר במג"ב.

כלב עם שם בדוי

הכלבים המכונים זילי, רמבו, רוקי ואחרים הם הזרוע המבצעית של הימ"מ, משמשים תוספת משמעותית לפעילות הלוחמים בשטח שנעשית לעיתים בתנאים קשים ומסוכנים ביותר. שמות כלבי הימ"מ שמככבים בכלי התקשורת הם לא השמות האמתיים שלהם, וזאת כדי למנוע ממחבלים להכיר את שמותיהם ולהטעות אותם במהלך הפעילות המבצעית, כשהם עלולים לקרוא בשמם.

"הכלבים בימ"מ הם לוחמים לכל דבר", ציין בגאווה מפקד הימ"מ נצ"מ נ', "זו התפיסה שלנו שמביאה לחיבור משמעותי מאוד בין בני האדם הלוחמים לבין הכלבים הלוחמים. הם מתאמנים איתנו, יוצאים איתנו לפעילויות רבות ומבלים איתנו גם בזמננו הפנוי ביחידה. השילוב של לוחם על ארבע הוא שילוב מנצח, שהביא בתקופה באחרונה להצלחות מבצעיות רבות".

הכלב זילי (צילום: דוברות מג"ב)
הכלב זילי | צילום: דוברות מג"ב

כלבי הימ"מ עוברים לעיתים הכשרה של כשנתיים עד שהם מתלווים לפעילות מבצעית עם הלוחמים. מרבית הכלבים מובאים מחוות גידול מיוחדות מבלגיה, צ'כיה וגרמניה. הם עוברים על ידי הכלבנים הכשרות רבות באיתור בני אדם, תפיסתם, מניעת פיגועים, איתור חומרי חבלה ומטענים והם למעשה לא פעם משמשים כוח החלוץ בפעילות המבצעית.

הכלב שנולד ביחידה סיים את המצוד

רמבו, רועה בלגי מסוג 'מלינואה', זקף לזכותו באחרונה סיועו משמעותי בחיסולו של המחבל מברקן, אשרף נעלאוה שרצח באוקטובר 2018 את קים לבנגרונד-יחזקאל, זיו חג'בי ופצע עובדת נוספת שהיתה במקום.

רמבו, בן חמש, שנולד בימ"מ (במסגרת הרבעת כלבים ביחידה) גילה אומץ בלתי רגיל כאשר הסתער על המחבל שהיה חמוש בדירת מסתור וזה ירה לעברו. רמבו נפצע והיה חשש שהוא נהרג במשימה.

"כששמעתי את צרורות הירי במבנה פחדתי שרמבו לא יחזור יותר. אך הוא פתאום יצא עם פצע ירי בצוואר ורסיסים על גופו", סיפר רס"מ א' מפעילו של רמבו. הכלב הפצוע נלקח לטיפול בבית החולים הווטרינרי בבית דגן, נותח, והוחלט שלא להוציא כדור 9 מ"מ שחדר לצווארו, מחשש שפציעתו תוחמר. "בזכותו ניצלו חיי לוחמים, שיכלו להיכנס במקומו ולהיפגע מהירי של המחבל החמוש".

הכלב רמבו (צילום: מג"ב, חטיבת דוברות משטרת ישראל)
הכלב רמבו והלוחמים | צילום: מג"ב, חטיבת דוברות משטרת ישראל

בכלל, לרמבו יש כמה נשמות. לפני כשלוש שנים, הוא נפצע במהלך פעילות הלוחמים בכפר אל עזרייה שבצפון השומרון, בעת לכידת מבוקשים (אחד מהם היה המחבל סעדי עלי אבו חאמד שדקר ופצע קשה מאבטח בקניון במעלה אדומים), כאשר נפל מגג מבנה גבוה. הוא נותח, עבר שיקום שארך כשנה ולאחר מכן חזר לפעילות מבצעית. אביו של רמבו משרת ביחידה ככלב תקיפה וגם הוא לא קטל קנים, כאשר סייע ללכידת מבוקשים מסוכנים בשטחי איו"ש.

"רמבו וחבריו הם כלבים אמיצים מאוד", הסביר קצין במג"ב, "המחבלים רועדים מפחד מפניהם. לא פעם הם מסגירים את עצמם בלי לנסות לשלוף אקדח או סכין ולהגן על גופם. הכלבים נחושים ומפוקסים מאוד במשימות והם לא חוששים משום דבר".

ממתקים מחוץ לתחום

אחרי כל משימה מוצלחת בשטח הכלבים זוכים לימי כיף, לפינוקים בדמות חטיפים ולהרבה חום ואהבה מצד מפעיליהם. לפני כמה שבועות נשיא המדינה, ראובן ריבלין ואשתו נחמה ששמעו על פעילותו הנועזת של רמבו, החליטו להזמין אותו ואת הלוחמים לביקור הוקרה. רמבו זכה לכבוד ששמור בעיקר לראשי ממשלה ונשיאים, הנשיא ריבלין ונחמה התלהבו ממנו מאוד, ליטפו וחיבקו אותו בחום. הכלב נצמד לנשיא ולא עזב אותו לרגע לאורך כל הביקור.

"תאמין לי", פנה ריבלין בהומור לרמבו, "אם היינו רק שנינו איך הייתי מפנק אותך". הכלבנים הסבירו לריבלין שהם לא מאפשרים לאנשים פרט להם לתת אוכל לכלבים, בנימוק שזה חלק בלתי נפרד מהאילוף שלהם וכדי שלא יתפתו במהלך פעילות מבצעית, לגעת באוכל במקום המשימה - לתפוס מחבלים.

רמבו, זילי רוקי ושאר החברים הנאמנים של הימ"מ אוהבים פינוקים בטח מנשיא המדינה ואנשים רבי מעלה, אבל בשורה התחתונה לא שוכחים לרגע את המשימה שלהם - להגן בגופם על ביטחון אזרחי מדינת ישראל.

הכלב רמבו והנשיא ריבלין (צילום: מארק ניימן, לע"מ)
הכלב רמבו והנשיא ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ