לוט"ר (צילום: שי לוי, פז"ם)
הלוחמים של פלגת ה"קופים" מסתערים על הקומות העליונות של המבנה בו מוחזקים בני ערובה (אילוסטרציה) | צילום: שי לוי, פז"ם

היחידות המיוחדות של צה"ל והמשטרה, שזוכות בישראל להרבה כבוד ויוקרה, ממעטות להשפיע על התוצאות של המלחמות הגדולות אולם נמצאות בימים האחרונים בשעת המבחן הגדולה שלהן. בזמן שחיילי צה"ל סורקים את הרחובות והסמטאות של חברון, צוותים של אותן יחידות מתמקמים בנקודות אסטרטגיות מהן יקפצו להציל את החטופים, או כפי שקרה אתמול (א') בלילה, לבצע פעולה כירורגית שתביא לעוד מעצרים ומודיעין. אנחנו רואים אותם כשהם נלכדים בעדשה מקרית עם מסכות שחורות, ושומעים עליהם בסיפורים ממבצעי העבר או בידיעה לקונית בחדשות על מעצר מבוקש או חיסולו. מדובר במיטב יחידות העלית, ואלה האנשים שיסיימו את הפרשה בדרך כזו או אחרת.

חמש יחידות השתלטות

למדינת ישראל יש כיום חמש יחידות השתלטות: הימ"מ, סיירת מטכ"ל, שייטת 13, לוט"ר אילת ומצדה של שירות בתי הסוהר. אלה היחידות שתפקידן לשחרר בני ערובה, בין אם בפעולת פריצה חמה ובין אם באמצעות משא ומתן. יש להוסיף כי מבין כל היחידות, הימ"מ היא היחידה שזה תפקידה העיקרי, בעוד שהשאר הן יחידות צבאיות בעלות תפקידים נוספים.

לוחמי ימ"מ בבאר שבע (צילום:  שמעון איפרגן)
לוחמי ימ"מ בזמן אירוע הירי בבנק בבאר שבע | צילום: שמעון איפרגן

נכון לאירוע החטיפה שמתנהל באזור חברון היחידות הרלוונטיות הן סיירת מטכ"ל והימ"מ. לוט"ר אילת אחראית על גזרת אילת והערבה ושייטת 13 מתמחה בעיקר בתווך הימי. אולם לא מן הנמנע, וזה קרה גם בעבר, שצוותים של אותן יחידות נמצאים ברגעים אלה בגזרת חברון בכדי לסייע לאחיות שלהן. לזה יש להוסיף שמאז תחילת שנות ה-2000 יש בשייטת 13 מגמה ברורה של להיות מעורבים גם בזירה היבשתית שרחוקה מהים.

מצדה היא יחידת ההשתלטות החמישית של מדינת ישראל. תפקידה לחלץ בני ערובה במתקני כליאה של השב"ס ומאז שנת 2006, אז הוגדרה כיחידת השתלטות מטכ"לית, גם במתקנים שנמצאים באחריות צה"ל. כמו לוט"ר אילת ושייטת 13 היא פחות רלוונטית לאירוע החטופים אולם סביר מאוד להניח שצוותים של היחידה נמצאים בערי הגדה ומבצעים גם הם מעצרים. כבר שנים ארוכות שלוחמי מצדה פועלים בשטחי איו"ש ומבצעים לצד הימ"מ מעצרים של מבוקשים כבדים ופעולות נוספות שאסורות לפרסום.

מצדה כבר הוכיחה עצמה במספר אירועים מסוג זה בין השאר ב-2004, אז נחטף קצין של השרות במהלך התפרעות של אסירים ביטחוניים. בן הערובה שוחרר בזמנו כשמצבו טוב אחרי משא ומתן. בנוסף לאירוע זה, הם גם היו בלב הים על המאבי מרמרה וחיסלו את אסיר העולם דניאל שינביין אחרי שהצליח להשתלט על אגף ולפצוע צוערים. על היכולות של הלוחמים, למדנו רק בחודש שעבר אחרי שבתחרות שערך צה"ל בין כל היחידות המיוחדות גברו לוחמי מצדה על יחידות כמו סיירת מטכ"ל ושייטת 13 וכבשו את המקום השני אחרי הימ"מ.

פעולת השתלטות, כפי שסיפרנו ביום שישי, נחשבת למאתגרת ומורכבת לביצוע. לצורך זה מפעילות אותן יחידות אמצעי לחימה ייעודיים ואף צוותים מיוחדים שלכל אחד מהם תחום מקצועי ספציפי בו הם מתמחים. לוחם השתלטות חייב להיות בעל כושר גופני גבוה, קלע מצטיין במגוון גדול של כלי נשק ולא פחות חשוב בעל יציבות נפשית ואינטליגנציה גבוהה.

הדרישות מהלוחמים ביחידות השונות מגוונות וגבוהות. זה מתחיל בצוותים של פלגות הפריצה, תחתן מאוגדים צוותי לוחמים שמתמחים בפריצה ליעד בו מחזיקים את בני הערובה, תוך חתירה למגע ולאחר מכן אבטחת המקום. הם עושים זאת במהירות תוך הפעלת ירי סלקטיבי מדויק. המשמעות היא שלוחם שפורץ למבנה עם בני ערובה יודע להתקדם במהירות ולהחליט בפחות משנייה אם מי שעומד מולו זה מחבל, בן הערובה או אדם שאינו חמוש ובמקרה נמצא במקום. לוחמי פלגת הפריצה יודעים להיכנס לבית ממספר כיוונים ובתאום מושלם, יכולת חשובה גם כדי למנוע ירי של אש ידידותית.

צוותים נוספים שייכים לפלגת הקופים שקיימת בכל יחידות הפריצה. עבודתם דומה לזו של הפורצים אולם לאלה יש מרכיב נוסף שמקשה מאוד על העבודה. הקופים פורצים למבנה באמצעות סנפלינג ולרוב הם יופעלו כאשר במבנה יש יותר מקומה אחת או כדי להסתער לתוך הבית מהגג דרך החלונות. דוגמה מסוימת לפעילות של קופי הטרור, כפי שהם מכונים באותן יחידות, ראינו בשנה שעברה באשקלון כאשר אב שאיים להתאבד התבצר עם בתו בדירה באשקלון. הם עלו בחשאי לגג, יכולת חשובה במקצוע הפריצה, והפתיעו את האב מכל חלונות הבית.

יחידות הפריצה נחשבות לעצמאיות והן מפעילות עוד מגוון רחב של צוותים שנותנים להם מענה כמעט לכל תרחיש אפשרי. זה כולל צלפים, כלבנים וחבלנים המתמחים בפריצה חמה וקרה. למרבית היחידות יש גם חוליה "שקטה" או "קרה" שתפקידה לבחור ולבחון כל כלי נשק שנדרש עבור היחידה.

שייטת 13 (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי שייטת 13. משתתפים בפעולות לא רק בגזרה הימית | צילום: דובר צה"ל

יש לציין כי לצד יחידות ההשתלטות פועלות גם יחידות התערבות\פריצה שתפקידן לפרוץ למבנים ולשחרר בני ערובה רק במקרים של החמרה בשטח. אותן יחידות, שמספרן גדול יותר וכך גם הפריסה שלהן, יגיעו לשטח ויקפיאו מצב עד להגעת מי מיחידות ההשתלטות. מדובר ביחידות עלית כמו שלדג, או בצוותים בחלק מפלוגות הסיור של חטיבות החי"ר ויחידות נוספות. לוחמי אותן יחידות עברו הכשרה בשחרור בני ערובה אולם אסור להם ליזום פעולה כזו. את זה הן יעשו רק כאשר תהיה הסלמה כמו למשל באירוע הבנק בבאר שבע, אז פרצו שוטרי יס"מ לתוך הבנק.

אמצעי לחימה

מי שראה את התמונות מהעיר חברון או מאירועים קודמים באזור הר הבית, שם מדובר בימ"מ, יכול להבחין באיכות הציוד של אותם לוחמים ובאמצעי לחימה שנותנים מענה למגוון רחב של איומים. לכל לוחם יש אקדח אישי, לרוב גלוק 19 שעבר התאמה כולל הרכבה של מסילה להתקנת אמצעים מיוחדים ומשתיק קול.

ביחידות האלה ניתן לראות רובי סער M4A1, עליו ניתן לראות שלל כוונות. יש לציין כי לכל לוחם נותנים את האפשרות להתאמה אישית, כזו שתהיה לו נוחה, ומפה ההבדלים שבין כלי הנשק שבאותו הצוות. לצד זה ניתן לראות גם את הפארא-מיקרו עוזי, גרסה מיוחדת של העוזי שתוכננה במיוחד עבור היחידות ללוחמה בטרור. כחלק מההתאמה של הנשק עבור אותן יחידות ניתן לראות עליו מסילה עליה ניתן להתקין מגוון גדול של אמצעים טקטיים, ובנוסף ניתן להפעיל אותו גם עם מחסניות של אקדחי הגלוק.

לוט"ר אילת בתרגיל (צילום: דובר צה"ל)
לוט"ר אילת בתרגיל. מתאמנים לכל תרחיש | צילום: דובר צה"ל

בחלק מהיחידות ניתן לראות כלי נשק ייחודי, את ה-FN P90 מתוצרת בלגיה, נשק הגנה אישי שנרכש עבור משימות מסוימות שלא ניתן לפרט עליהן. בנוסף, לוחמי יחידות הפריצה מפעילים מגוון גדול של רובי צלפים ובנוסף מטולים וטילים ששודרגו למשימות הייחודיות שלהן.

גם בתחום המיגון ניתן לראות את ההשקעה כאשר לכל לוחם יש מדים וסרבל שהותאם עבורם באופן אישי. כך גם אפודי המגן, וגם הקסדות; לאחרונה נרכשו קסדות "הוקי" המזכירות את אלה של הכוחות המיוחדים של ארה"ב. צוותים אחרים מפעילים רובוטים מסוגים שונים, מערכות קשר ומודיעין וצייני לייזר מיוחדים.

על המורשת של היחידות אין מה להוסיף, סיירת מטכ"ל ביצעה פעולות על גבול הדמיון, וגם לוחמי הימ"מ יכולים להתגאות בלא מעט מבצעים מסוג זה. חשוב להגיד שגם אם יתברר שקרה הגרוע מכל ובני הערובה אינם בחיים, יהיו אלה אנשי אותן יחידות שישלחו לעצור את חוליית החוטפים וכל מי שסייע להם.