במהלך החודש הקרוב תעגון בבסיס חיפה של חיל הים אח"י רהב, הצוללת החמישית של שייטת הצוללות והשנייה מסדרת דולפין AIP. כמו קודמותיה, גם הרהב מגיעה אלינו היישר מהמספנה בגרמניה, קצת יותר משנה אחרי שהגיעה משם הצוללת הראשונה בסדרה המתקדמת, התנין. תהיו בטוחים שהלוחמים שישרתו על הרהב, נבחרו בקפידה: ותיקים בשייטת או בוגרי קורס צוללן טריים, הלוחמים הללו נדרשים ליכולות גבוהות במיוחד על מנת לתפעל את כלי המלחמה היקר הזה, שכולל בתוכו מערכות חדשות שמרחיבות באופן משמעותי את יכולות הצוללת.

>> מכורים לפז"ם? הירשמו לפייסבוק שלנו

אחד מהם הוא מ', בוגר קורס צוללן במחזור 105 שסיים את הקורס לפני כשנה וחצי במגמת גנ"ק (גילוי, ניווט וקשר) ואחראי על מערכות הניווט בצוללת. גרמניה לא זרה ל-מ', שהתגורר בה במשך שלוש שנים בילדותו לצד אביו, אמיר, לוחם שייטת בעצמו שעסק אז בהכנות לקראת הגעת הצוללת אח"י דולפין לישראל ולבסוף הביא אותה לחיפה בשנת 1999. המסורת המשפחתית אגב לא התחילה כאן, וגם אחיו של אמיר הביא ארצה בעצמו צוללת אחת – את אח"י רהב הקודמת בשנת 1977. "בקורס הבנתי שיש לי הזדמנות להגיע לגרמניה ולהביא צוללת כמו אבא שלי", מספר מ'. "מאז ששמעתי את זה, עבדתי מאוד קשה להגיע לכאן, ואני שמח שנפלה בחלקי הזכות לעשות את זה".

אמיר החליט להפתיע את מ' והגיע לטקס היציאה לדרך שנערך בעיר קיל שבגרמניה. כשעמד על הרציף וראה את החבלים מתנתקים מהרהב, הוא נזכר בתחושה שלו, כשעמד שם רק לפני 16 שנה קודם: "אין גאווה יותר גדולה לאבא לעמוד במעמד הזה, לראות את הבן שלו ממשיך את הדרך שלו, ועושה את זה מרצון", אומר. "אני חושב שזה אחד הדברים המרגשים שיש".