הצוללת דקר, ארכיון (צילום: ארכיון המדינה)
הצוללת אח"י דקר | צילום: ארכיון המדינה

מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, חשף בשבוע שעבר במהלך טקס קבלתה של הצוללת החדשה אח"י רהב כי הצוללת הבאה שתגיע לישראל תיקרא אח"י דקר על שמה של צוללת חיל הים שטבעה בשנת 1968 עם 69 אנשי צוותה. מי שבחר את השם דקר היה אל"מ ד', מפקד שייטת הצוללות הנוכחי, אולם זמן קצר לאחר מכן גילו בחיל הים שישנם מתנגדים רבים לבחירת השם דקר, בין היתר בגלל אמונות טפלות. בסופו של דבר, מפקד השייטת נאלץ לכנס את בכירי היחידה ולהפיץ מכתב בו הוא מסביר מדוע השם החדש-ישן, ראוי.

"צוללנים יקרים, החלטתי לכתוב נייר זה כדי להבהיר את עמדתי לגבי קריאת שם הצוללת השישית, אח"י דקר. זאת, כמפקד שייטת הצוללות, כצוללן וכמי שרואה עצמו בן למשפחת חללי אח"י דקר", פותח אל"מ ד' את המכתב ומסביר: "בימים אלה, מלאו 48 שנים לאובדן הצוללת, לאחר שנים רבות של אי ודאות לגבי מה עלה בגורלה, כיום, מאז מציאתה, אנו יודעים כי הצוללת הייתה על הנתיב - במקום ובזמן. ברור כי מפקד הצוללת וצוותו פעלו במקצועיות ומלאו את פקודת המבצע כדברה. איננו יודעים בדיוק מה הביא לטביעתה, אולם לי אין כל ספק כי הצוות עשה את תפקידו בדיוק כפי שהיה מצופה ממנו, במקצועיות, אומץ ותבונה ופעל על פי ערכי הצוללן, כפי שהיו נהוגים לפניו ואחריו. צוות הדקר היה נחוש להביא את הצוללת הביתה, לנמל חיפה, ורק כשל לא ידוע מנע זאת מהם".

הגעת אח"י רהב (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
מתוך טקס יציאת הצוללת אח"י רהב מגרמניה | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

מפקד שייטת 7 בהחלט ער לביקורת שנשמעת גם בקרב אנשיו, אולם במכתב שהפיץ לפקודיו הוא כותב: "הגיע הזמן, שאנו, ממשיכי דרכם, נשלים את המשימה. נביא את אח"י דקר הביתה ונממש את יעודה - הגנת תושבי מדינת ישראל. אין תחליף ללוחמי הדקר שאבדו בים, אבל יש מי שיכולים להשלים את משימתם. בעיני זו חובתנו המוסרית לעשות זאת".

"אני משוכנע שזה הדבר הנכון ביותר"

"זיכרון אח"י דקר צריך להיות זיכרון חי. לא זיכרון מת. לי אין ספק, שהדרך הטובה ביותר לשמר את זיכרון ומורשת חללי אח"י דקר היא על ידי לוחמי צוללות הדקר העתידיות. עלו ספקות לגבי נכונות צוללנים לשרת בצוללת שבשמה נושאת טראומה לאומית ושייטתית זו. לאחר הכרזתו של מפקד חיל הים על שם הצוללת השישית, כינסתי את כלל אנשי השייטת והבהרתי להם מדוע בחרתי בשם זה ולמה אני רואה בשם זה את הדבר הנכון להנצחת זיכרון אח"י דקר והדבר הנכון לעתיד השייטת", כך ממשיך המכתב.

צוללת (צילום: דובר צה"ל)
"נביא את אח"י דקר הביתה ונממש את יעודה - הגנת תושבי מדינת ישראל". צוללת של חיל הים, אילוסטרציה | צילום: דובר צה"ל

"למחרת פנה אלי מתמחה לפיקוד בבקשה להיות המפקד הראשון של הצוללת השישית - אח"י דקר. פגשתי שניים מהצוללנים הצעירים ביותר בשייטת. שאלתי אותם לגבי תחושותיהם. הם משוכנעים כי זה הדבר הנכון. הם אף שאלו האם יוכלו להצטרף לצוות הראשון של אח"י דקר. אנחנו מייצרים עבורם את הצוללת הטובה והבטוחה ביותר שאי פעם הייתה לישראל, אם יהיו חששות, שינבעו מאמונות טפלות, אין לי ספק כי חששות אלה יתפוגגו בהפלגתה הראשונה של הצוללת".

הוא ממשיך ומדגיש: "לי אין כל צל של ספק, כי בזכות המשכיות צוללות הדקר נבטיח את ההנצחה והזיכרון. בזכות צוללות דקר עתידיות, הנצחת הנופלים תישמר הרבה מעבר לאורך חיי כולנו. אחַי הצוללנים, אני יודע שהמחשבה לקרוא לצוללת נוספת אח"י דקר הינה מחשבה "ההופכת את הקרביים" ה'צוללניים' בשלב ראשון. אני משוכנע שהיא הדבר הנכון ביותר עבור שייטת הצוללות ועבור הנצחת אח"י דקר".

אל"מ ד' דבק בהחלטה שלו ואף ציין בפני אנשיו כי הוא בטוח שקיבל את ההחלטה הנכונה. "אני מבקש מכם, מכולכם, לתמוך בי ובשייטת בהוצאתה לפועל. ביחד נצרף את אח"י דקר למערך הצוללות וניצור זיכרון חי לעד. ביחד נשלים את חלומם של חברינו, חללי הדקר".

עוד ב- פז"ם: