שבוע מלחמה נח"ל (צילום: דובר צה"ל)
אתגר פיזי, מנטלי ומקצועי. לוחמי הנח"ל מסיימים הכשרה | צילום: דובר צה"ל

יום שישי בבוקר, הטירונים בבא"ח נח"ל עוברים קפ"ק 2 לקראת יציאה למסע המסכם של ההכשרה שלהם, זה שאמור להוציא מהם את כל הכישורים והיכולות שהם צברו במהלך ההכשרה. מהבוקר ועד לכניסת השבת, הם נכנסים למרוץ נגד הזמן כאשר הם נדרשים להכין את כל הציוד, לעבור על כל הנהלים, לשפצר אפודים ולוודא שבמוצאי שבת, ניתן יהיה לצאת לשבוע המלחמה, הקרב האחרון לפני סוף ההכשרה ומסע הכומתה.

"המסכם האחרון היה שונה גם כי הוא היה בצמוד למסע כומתה, מה שיצר רצף של מאמץ פיזי, אבל העיקר של מה שהתעסקנו איתו זה המקצועי – שטחים סגורים שתואמים את התרחישים האופרטיביים שאנחנו מתכוננים אליהם", מספר סא"ל רועי שטרית, מג"ד בא"ח נח"ל. "לקחנו אותם לשטחים חדשים: גם שטחים סגורים, גם סבך, גם נתנו להם שינויי משימה, גם הגדלנו להם את הקילומטרז'".

במוצאי שבת לפני כשבועיים, כאמור, לאחר שבת של ציפייה בבא"ח, הלוחמים התחילו לצעוד ברציפות עד ליום רביעי כאשר הם מקבלים משימות ואתגרים האחד אחרי השני. המשימות נעו ממשימות של התקדמות, משימות של הסתערות, ביצוע פשיטות, שיתוף פעולה עם שריון, לחימה בציר הררי, לוחמה בשטח בנוי, לוחמה בסבך והשיא – טיפוס על הר עמשא. בין תרגיל לתרגיל, הלוחמים עברו לא פחות מ-15 קילומטרים ברגל.

שבוע מלחמה נח"ל (צילום: דובר צה"ל)
מפגש עם מתווי לחימה שלא היו קיימים קודם בהכשרה | צילום: דובר צה"ל

"זה היה להם מאוד משמעותי", מסביר המג"ד. "למפקד הפלוגה, זו הפעם הראשונה שבה הוא גם עומד במבחן והוא הופך יחד עם החיילים שלו ממפקד למתאמן. זה כלי בשבילנו כדי לראות שאנחנו רלוונטיים זה מעיד על ההכשרה ועל הפלוגה ויכולת הלמידה והביצוע", הוא אומר.

הכשרה קשה מבעבר

בחטיבת הנח"ל החליטו לערוך מספר מהלכים בשנה האחרונה במגמה להעלות את הרמה המקצועית של הלוחמים כבר בסוף ההכשרה שלהם ולהגביר את רמת המוכנות שלהם למשימות האופרטיביות של הלחימה בגזרה הצפונית – בדרום לבנון. בעקבות כל השינויים האלו, לטירונים והלוחמים באימון המתקדם ממתינים מידי מחזור שינויים שהם לא מצפים להם, כי הכל שונה מאוד ממה שעברו הלוחמים הוותיקים יותר לפניהם.

שבוע מלחמה נח"ל (צילום: דובר צה"ל)
הכנה לשיתוף פעולה עם חילות נוספים | צילום: דובר צה"ל

שבוע מלחמה נח"ל (צילום: דובר צה"ל)
הטירונות שלהם יותר קשה ממה שעברו המפקדים שלהם | צילום: דובר צה"ל

"הם הגיבו לזה בהפתעה כי השבוע המסכם היה עד עכשיו די דומה למה שהיה קודם וזה עבר מדור לדור", אומר שטרית. "השינוי הזה הפתיע אתם מאוד. זה היה להם קשה כי פתאום העלינו אותם לשטחים והעלינו אותם להר המסע", הוא מתאר ומסביר כי סדרת ההפתעות והשינויים יצרו גם ללוחמים וגם למפקדים שלהם סדרה של אתגרים מקצועיים, פיזיים ומנטליים במהלך התרגיל.

למי לדעתך היתה הכשרה יותר קשה? לך כשאתה היית לוחם או לחבר'ה הצעירים?
"חד משמעית לחבר'ה עכשיו", הוא עונה. "כשאני הייתי טירון, זה היה הרבה יותר קצר. בעבר היינו מקדשים את ההסתערות על היעד החשוף, לא היה אימון שטחים סגורים. היום האתגרים הרבה יותר גדולים, האמל"ח הרבה יותר מורכב ופתאום מכניסים לו אתגרים אחרים. גם האויב משתכלל. האיומים השתנו".

הם יהיו לוחמים יותר טובים ממה שהיה בעבר?
"אני חושב שכן".

כעת אותם הלוחמים עוברים את האימון המתקדם מאוד שנכנס כפרק הכשרה אחרון בבא"ח נח"ל. במהלכו, הם ידביקו את הפער המקצועי הקיים בינם לבים הלוחמים הוותיקים יותר בחטיבה, בתוך כך יתאמנו בלוחמת שטח בנוי, לוחמת סבך, שבוע ניווטים ועוד.

איזה אירוע מרגש הפתיע את הלוחמים בסוף מסע הכומתה?