פיקוד העורף (פקע"ר), העוסק בהגנה אזרחית, הוקם ב-17 בפברואר 1992, והוא הפיקוד החדש ביותר בצה"ל. ייעודו הוא חיזוק החוסן הלאומי בישראל וכן הצלת חיים. במסגרת זאת, פועל הפיקוד להכנת המרחב האזרחי טרם עימות, מתן תמיכה לאזרחים בזמן עימות תוך ביצוע פעולות חילוץ והצלה באירועי תקיפת העורף, וסיוע לשיקום מהיר בתום עימות.

אין תמונה
מרחבים אורבניים וכפריים זה לצד זה

סמל היחידה: סמל החרב העטופה בעלה זית אופייני לסמלי צה"ל, ומבטא את מקום הצבא להגנת מדינת ישראל לצד חתירת המדינה לשלום. הבניין והגבעה מסמלים את המרחבים האורבניים והכפריים זה לצד זה. שני האלמנטים יחדיו מבטאים את ייחודו של פיקוד העורף, בתחום הצבאי ובתחום האזרחי, ואת מחויבותם של צה"ל ומדינת ישראל לביטחון ולהגנת האוכלוסייה.

שיעור היסטוריה: כבר ביום הקמת המדינה טבע דוד בן גוריון את המונח "כל העם צבא, כל הארץ חזית". ואכן, במלחמת המפרץ הותקף העורף והפך לחזית העיקרית. כמעט כל נפילת סקאד שודרה בשידור חי, והתברר כי מדינת ישראל עומדת בפני חזית נוספת.

אחת ממסקנות מלחמת המפרץ הייתה הקמת פיקוד חדש, שיהיה אחראי על מניעת פגיעה בנשק קונבנציונלי ולא קונבנציונלי באוכלוסיית ישראל. על הפיקוד החדש הוטלה האחריות לחלוקת ערכות מגן, התכוננות תקשורתית, השמעות האזעקות, הנחיות להכנת חדרים אטומים ומרחבים מוגנים, יצירת שיתוף פעולה בין גורמי הצלה ורפואה, ועוד. מאז הוקם הפיקוד, משוחררים אלופי הפיקודים המרחביים השונים מהדאגה לעורף, והם פנויים להתמקד בצרכים המבצעיים בחזית.

מבנה הפיקוד: בראש הפיקוד עומד קצין בדרגת אלוף, שהוא חבר בפורום מטכ"ל ופקודו הישיר של הרמטכ"ל. לפיקוד חמישה מחוזות – צפון, דן, מרכז, ירושלים ודרום – המקבילים למחוזות המשטרתיים ופועלים בשיתוף פעולה עמם.
תחת פיקוד העורף פועלים גם יחידת החילוץ וההצלה הארצית (יחצ"א), בית הספר לחילוץ ולהצלה (בה"ד 16), גדודי אב"כ, גדודי חילוץ, פלוגות חילוץ והצלה, מחלקות אנו"ח (אגף נפגעים וחללים), יחידת הדרכת אוכלוסייה לשעת חירום, הכשרת טג"ח (טיפוס, גלישה, חילוץ) ועוד.

מדים: חיילי פיקוד העורף לובשים את מדי החילות הירוקים ונעים בנעליים שחורות, בעודים נושאים את תג היחידה וכן כומתה כתומה. הצבע הכתום הוא סמל בינלאומי מוסכם לכוחות חילוץ, הצלה וסיוע הומניטרי.

שילוב בנות: חיילות משולבות בכל מערכי הפיקוד. הן גם חלק ממערך הלוחמה של הפיקוד, ומשרתות כלוחמות חילוץ והצלה.

צוות חילוץ בין ההריסות (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
המטרה- הצלת חיים. פיקוד העורף | צילום: David Silverman, GettyImages IL

כולם יודעים ש: "המטרה: הצלת חיים".

פיקוד העורף הוא פיקוד קצת מוזר – המרחב שלו הוא העורף כולו, והוא גולש הרבה פעמים למרחב האזרחי. רוב חיילי צה"ל לא כל-כך מודעים לתפקידים השונים שיש לפיקוד הזה להציע, ביניהם תפקידים מגניבים ממש כמו מדריך טיפוס, גלישה וחילוץ או לוחמי פלוגות החילוץ וההצלה. לכן כדאי למלש"בים להתעניין בתפקידים השונים והמגוונים שהפיקוד הצעיר הזה מציע.

המרוץ לרמטכ"לות: עדיין לא יצא מהפיקוד הצעיר רמטכ"ל, ואף אחד מאלופיו לא צמח בו.

האתר הרשמי של פיקוד העורף

פספסנו משהו? מצאתם טעות? נשמח לשמוע מכם עדכונים ותיקונים ולשמור את פז"ם מעודכן בחזית. כתבו לנו ל-pzm@mako.co.il