שבעה ימים לתחילת מבצע "שובו אחים", מחנה פליטים בשכם. לילה אפרורי מלווה את לוחמי פלגת המסתערבים של מג"ב איו"ש בדרכם למעצר מבוקשים המוגדרים כ'פצצות מתקתקות'. הם כבר מחופשים, הספיקו להתערות היטב בתנאי השטח הקשים מבלי לעורר כל חשד של התושבים המקומיים.

שקט מתוח מקבל את פניהם. המבוקשים ישנים שנת ישרים. אור הלבנה מאיר בחלקו את דרכם של המסתערבים לעבר המבנים הישנים והצפופים. כמה דקות לאחר מכן, הם נכנסים לבתים במהירות רבה, שולפים את המחבלים ההמומים והמופתעים מהמיטות ומשם במהירות רבה לתוך כלי רכב שמחכים בסמוך לסמטאות. בשלב מסוים, תושבי המחנה מבינים שמדובר ביחידת המסתערבים, מתעשתים במהירות ויורים לעבר הלוחמים. הלוחמים מחזירים אש ותוך דקות ספורות נעלמים מהשטח כאילו בלעה אותם האדמה.

"אנחנו ערוכים להכול, בנויים לכל הסכנות, מסוגלים לאלתר ולהתאים את עצמנו לכל המצבים. זה היעוד של היחידה. יש לנו משימה אחת כמו לכל כוחות הביטחון שפועלים בשטח, שב"כ צה"ל ואחרים: למצוא את הנערים ולהחזירם אותם בריאים ושלמים להוריהם", כך מסביר רפ"ק א', מפקד פלגת לוחמים ביחידת המסתערבים. "מטבע הדברים אנחנו מסכנים את החיים שלנו, זה חלק מהאופי של היחידה. כל מי שביחידה מבין את גודל המשימה וחשיבות הפעילות המבצעית שלנו, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. היו אירועים שירו עלינו אש חזקה במחנות הפליטים אבל ידענו לצאת מזה".

היחידה, מוסיף א', בנויה לתת מענה לכל תרחיש. "כל מסתערב פה יודע את תפקידו בכוח במקרים כאלה ויצאנו לשמחתי ללא כל פגע. המטרה שלנו לפעול בשטח בצורה שקטה ללא כל חיכוך, לא להתגלות ולא להגיע למצב של היחשפות יתר. המבוקשים היו די מופתעים שעצרנו אותם. לא הבינו מאיפה באנו להם. אלמנט ההפתעה הוא הכי חשוב".

מוטיביציית שיא

רפ"ק א', נשוי ואב לשני ילדים, משרת 15 שנים ביחידה. הוא מכיר כל פיסה באדמת איו"ש, כל סנטימטר במחנות הפליטים, למד להתגבר על תנאי השטח הטופוגרפיים הקשים וגידל דורות של לוחמים. בדומה ללוחמיו, א' לא ראה את הבית והמשפחה כבר קרוב לשלושה שבועות. ועדיין, הוא מספר, המוטיבציה שלהם בשמיים. הם עוברים מבית לבית, ברמאללה, בחברון, ובמחנות הפליטים בשכם ובג'נין בניסיון למצוא כל בדל של רמז, קצה חוט שיסייע למציאת הנערים וללכידת החוטפים. נכון לעכשיו ללא הצלחה.

מאז תחילת מבצע 'שובו אחים' להחזרת שלושת הנערים החטופים, מסתערבי מג"ב איו"ש שמרו על שתיקה רועמת. העדיפו להתעסק בפעילות בשטח, בעומק שטחי הרשות הפלסטינית, במקומות הכי מסוכנים ופחות לדבר עם כלי התקשורת. זו פעם ראשונה שקצין בכיר ביחידה החליט לתת הצצה נדירה לעבודתם הלוחמים המסתערבים.

ימס בפעולה (צילום: נתי שוחט, יונתן זינדל, רועי אלימה)
"אלמנט ההפתעה הוא הכי חשוב". ימ"ס איו"ש בפעולה | צילום: נתי שוחט, יונתן זינדל, רועי אלימה

עוד בפז"ם:

מרבית הלוחמים בפלגה הם אנשי קבע, נשואים, לחלקם יש חמישה ושישה ילדים. אבל למרות שהם לא רואים את הבית מהם לא תשמעו תלונות ולא קיטורים, רק שיחות על החשיבות במציאת הנערים החטופים. הם מבינים את גודל המשימה שהוטלה על כתפיהם כחלק ממערך כוחות הביטחון הפועל בשטח.

"אתה צריך לראות את מוטיבציית השיא שיש פה ללוחמים. הם מחכים כבר למבצע הבא. רובם לא ראו את הבית במשך כשלושה שבועות, אבל אך אחד לא מתלונן, כולם חדורי מוטיבציה לסייע באיתור הנערים או ללכוד את המחבלים שקשורים לחטיפתם", אומר א'. "הם מפיקים מעצמם את המקסימום. הם עובדים 100 אחוז, 12-16 שעות ביממה. אנחנו חיים כל יום את הסכנה, רגילים לזה. עצרנו מבוקשים בכירים בצמרת החמאס שהיו מעורבים בעבר ובהווה בפיגועים, חלקם מוכרים לנו מפעילותם באינתיפיאדה השנייה. תפסנו פה כמויות גדולות של אמצעי לחימה בכל מיני מקומות מסתור שהם הסתירו, אפילו בתוך קירות של בתים".

לפני כל מבצע רפ"ק א' והלוחמים עושים תחקיר מעמיק על המקום שאליו הם אמורים להסתערב ולבצע את המעצרים. "מחנות הפליטים זה עולם אחר לגמרי. האוכלוסיה שם מתגוררת בצפיפות גדולה מאוד, הכול זה סמטאות צרות, אי אפשר להיכנס עם כלי רכב, מה שהופך את המשימה למורכבת עוד יותר", מציין א'. "זה שטח בנוי שקשה מאוד ללחימה. אנחנו לומדים את תוואי המחנה, את המבוקשים למעצר ולחקירה כל כניסה ויציאה שלו, אנחנו נכנסים פנימה רק אחרי שעשינו שיעורי בית על המחנה. יש פה ושם הפתעות אבל החבר'ה מאומנים לצאת מכל דבר, יש להם יכולת אלתור גבוהה ביותר ולא פחות חשוב יצירתיות".

"אתה לא תזהה אותנו לעולם בשטח"

יכולתו של מסתערב ביחידת עילית באה לידי ביטוי בכושר המשחק שלו, להיות מוכן להפתעות, לאלתר וגם להפעיל לא פעם את הדמיון, למצוא פתרונות מבריקים תוך כדי המבצע כדי להתגבר על בעיות או תקלות שצצו באורח לא צפוי.

"מסתערב טוב יודע לאלתר, זה משהו שהוא 'בילד-אין'", אומר א'. "צריך כושר משחק גבוה מאוד כמו לשחקן תאטרון, לדעת להפיק לקחים מאירוע קודם וללמוד כל פעם להפתיע את היעד המבוקש ולא להיות מופתע. לא ליצור חיכוך עם אוכלוסיה מקומית. לא פעם חשוב למצוא פתרונות יצירתיים לתקלות שצצות במהלך המבצע. אתה לא תזהה אותנו לעולם בשטח. אנחנו יודעים להתערות ולהתערבב. אין לנו בעיות לפעול ביום ובלילה. אנחנו מותאמים לכל סוג של פעילות בכל שעות היממה".

אתה מתגעגע למשפחה?
"אשתי מודאגת אבל היא רגילה לזה, לא שואלת יותר מדי שאלות. היא גם רגילה לא לקבל ממני תשובות על מה שאני עושה ואיפה אני נמצא עם הלוחמים שלי. זה קשה כל הניתוק הזה מהמשפחה לתקופה ארוכה אבל יש לנו מטרה לסייע במציאת הנערים וזו משימה לאומית".

רפ"ק א' ולוחמיו פעלו בחלקם הגדול פעל גם באינתיפיאדה השנייה, שם הם ביצעו שורה של מבצעים מורכבים וסבוכים ביותר שעד היום נותרו חסויים. הניסיון שלהם, טוען א', מוכיח את עצמו בשטח. "יש פה לוחמים שרובם עם ניסיון רב, בוגרי האינתיפיאדה השנייה. הם חונכים את הדור הצעיר ביחידה ומעניקים להם הרבה ידע מהניסיון שצבר", אומר א' בסיפוק. "השילוב ביניהם הוא מדהים והתוצאות מדברות בעד עצמן בשטח. המבוקשים כל פעם מופתעים מהיכולת שלנו לאתר אותם מבלי לעורר חשד. חלקם מהם שוחררו בעסקת 'שליט' ואחרים עצרנו בעבר ממבצעים שונים".

הלוחמים, מוסיף א', לא חשים תסכול או ייאוש מאי מציאת הנערים והם ממשיכים לחפש כל קצה חוט כדי לסייע לכוחות הביטחון. "המושג הזה תסכול או ייאוש לא קיים בלקסיקון שלנו. עצרנו מבוקשים שנחשבים פצצות מתקתקות שתכננו פיגועים בישראל. אם יש שביב של תקווה אנחנו נעשה הכול כדי להגיע אליו. התקווה שלנו שהנערים בריאים ושלמים ואנחנו ממשיכים במשימה".