צילום: דובר צה"ל עריכה: שלומית שמש

שלוש בלילה, בסיס צבאי של חיל התותחנים אי שם בצפון הארץ. חוץ מהחמ"ל, התורנים והשומרים, כולם ישנים. המג"ד, סא"ל אהוד ביבי משלים את היום השמיני שלו בתפקיד הנוכחי, בונה על שנת לילה כדי לצבור כוחות לעוד יום ארוך מחר. אבל אז, בלי שום הכנה מוקדמת, מפקד האגד מעיר אותו ומודיע לו – "עכשיו מתחיל תרגיל פתע במתווה צפוני. הגדוד צריך להיכנס לפעולה עכשיו".

כך התחיל בלילה שבין יום שלישי ליום רביעי בשבוע שעבר תרגיל הפתע של גדוד 402 של חיל התותחנים, שמצא את עצמו כבר באור זריחה מתרגל לחימה מול אויב דמוי חיזבאללה, אחרי קילומטרים של התניידות עם הסוללות בשטחי האימונים בצפון הארץ, ירי תותחים והפעלת המערכות המתוחכמות שבשימוש החיל.

תרגיל פתע של גדוד 402 תותחנים (צילום: דובר צה"ל)
עם הזריחה הגדוד כבר היה בדרכו לעימות | צילום: דובר צה"ל

חיל התותחנים הוא החיל שנותן את מכת האש הראשונה בכל עימות שמתפתח - כמו שראינו בתחילת מלחמת לבנון השנייה, ובתקריות לאורך הגבול עם סוריה בשנה האחרונה. התרחיש איתו התמודד הגדוד נועד לדמות מצב בו נפתחת חזית מצפון ואיך תיראה מכת האש הראשונה. "אחת הדרכים לשמור על יכולת של יחידה ולהבין שמלחמה יכולה להיות כבר מחר בבוקר, היא לתרגל את זה", אומר מפקד האגד, אל"מ הדי זילברמן. "אתה לומד מהניסיון של מלחמת לבנון השנייה, של עופרת יצוקה ושל עמוד ענן שאנחנו לא נדע איך ומתי תתחיל המלחמה הבאה. האגד שלי בעמוד ענן הרגיש את זה היטב. נקראנו מהגלבוע".

זילברמן מספר שהתרגיל כלל משימות שמצריכות פעילות מיידית בגזרה, ולאחר מכן המשיך הגדוד לאירוע שברמת הגולן. "נתנו לגדוד הובלות של נגמ"שים ותותחים וריכזנו אותו בצפון רמת הגולן. בנינו לו מתאר שהצריך אותו לעבור משלוש סוללות מרוכזות למשימה גדודית עם כל התותחים ביחד. זו הייתה הדרך שלנו להתחבר לגזרה ומצד שני להטביע חותמת לאיך הגדוד הזה יראה ביום פקודה".

תרגיל פתע של גדוד 402 (צילום: דובר צה"ל)
סא"ל אהוד ביבי מנהל את תרגיל פתע של גדוד 402. "אתה מבין את גודל האחריות" | צילום: דובר צה"ל

התרגיל, כפי שמספר זילברמן, היה תרגיל מתגלגל שדימה מספר תרחישים כשהדגש הוא לעשות סטיות ושינויים ממה שהגדוד התכונן אליו. "אלו סטיות שנועדו לעורר מחשבה וגמישות אצל המפקדים", הוא מסביר. מבחינת זילברמן, הוא מצפה מהמפקדים שתחתיו למסוגלות מנטלית, כזו שתאפשר להם להיות מוכנים להגיב לכל תרחיש ובכך זמן ולעשות את זה בצד הטוב ביותר. " אתה מעיר את מפקד הגדוד במיטתו ותוך שמונה שעות הוא מגיע לרמת הגולן עם כל הגדוד", מספר זילברמן. "כשהגענו לרמת הגולן הוא אמר לי 'עכשיו אני מבין את כובד האחריות'".

מה המסקנות?
"שצריך להרבות בכאלו תרגילים. בעלות נמוכה אתה גם מתרגל את הגזרה הנוכחית וגם מתרגל מנטלית וגם בעידן של אין אימונים אתה עושה אימון. מסקנה שניה היא שהתרגיל הציף למג"ד החדש דברים של מה שהוא צריך לעשות בגדוד, מה הוא צריך לשנות ומה הוא צריך לחזק".

תרגיל פתע של גדוד 402 (צילום: דובר צה"ל)
הראשונים לתת אש במצב של מלחמה | צילום: דובר צה"ל

>> כבשו את צפת והגולן: כך נראה התרגיל הענק של גולני