יש מי שהשווה בעבר את המערכת הצבאית לתוכנת מחשב מאוד מורכבת שכל הקשה על העכבר מעלה הודעת שגיאה. האמת היא, שהרבה פעמים זה באמת מרגיש ככה. בצבא אפשר לחטוף בקלות עונשים סופר מבאסים על פעילויות יומיומית ובלתי נמנעות בעליל. חיילים עם ניסיון צבאי עשיר, לעיתים רע ומר, סיפרו לנו על הסיבות הכי מטופשות שריתקו אותם לבסיס לשבת, שבוע, שבועיים או אפילו 28 ימים.

#1 הפקרת נשק

זו כנראה הסיבה מספר אחת לשבתות בבסיס, ריתוקים ושעות ביציאה (למי שיוצא בזול). מהרגע שחייל חותם על נשק, חופרים לו שעל הנשק כדאי שהוא ישמור. ("שמור על הנשק כאילו הוא חברה שלך", שמעתם פעם?). בפועל, כנראה שמעטים החיילים, אפילו הצהובים ביותר, שלא הפקירו נשק - במקלחת, כשקמים להשתין באמצע הלילה, בשירותים, בשטח, בתוך הטנק ואיפה לא. ראו הוזהרתם.

נשק מונח (צילום: עודד קרני)
לכולם היתה פעם שהם הפקירו בה נשק | צילום: עודד קרני

#2 חיבוק לחבר, נשיקה לחברה

ברשימת השגיאות הבלתי ניתנות למניעה במערכת הצבאית אפשר למנות את כל עניין המגע בין חיילים. אם עד הגיוס, חיבוקים ונשיקות היה עניין שבשגרה, בצבא, זה יכול לעלות ביוקר. זה קרה ללא מעט חיילים שנפרדו מהחברה בתחנה מרכזית ולא שמו לב שבזמן נשיקה חיכה להם בצד שוטר צבאי ותיעד את כל מה שהוא ראה לפרטי פרטים על טופס תלונה. תוסיפו לזה לא מעט חבר'ה שפגשו את החברים לפלוגה אחרי חמשוש, נתנו חיבוק חברי זה לזה ומיד לאחר מכן נתנו על זה את הדין מול המ"פ.

נכון, זה קורה בעיקר בטירונות ולא כל השירות מקפידים על זה, אבל אפשר להיענש על זה גם בשבוע שלפני השחרור. מבאס.

זוג חיילים חיילת מחבקת חייל (צילום: עודד קרני, פז"ם)
זהירות! מ"צ בסביבה! | צילום: עודד קרני, פז"ם

#3 איחור לבסיס

זה באמת יכול לקרות לכל אחד. כל אחד יכול לא להתעורר בבוקר וזה לא משנה מה קורה באותו הבוקר. אין לנו שום דרך להציע לכם להימנע מזה, כנראה שכל חייל וכל חיילת יתעוררו יום אחד ויגלו שאת השעון המעורר שצלצל לפני שעתיים, הם פשוט לא שמעו.

אין תמונה
לא לשמוע את השעון המעורר - יכול לקרות לכולם

#4 העלאת סטטוס לפייסבוק בזמן שמירה

אם פעם היינו יכולים לראות זריחה יפה, לקחת אוויר וליהנות מהרגע, היום הרגע לא יהיה מושלם בלי לצלם ולשתף בפייסבוק (#בוקרטובעולם). אז זהו שבזמן שמירה, עדיף לא לעשות את זה, ביחוד אם הקצין התורן חבר שלכם בפייסבוק, זה כנראה יהיה הפוסט הכי כואב שתעלו כל השירות.

עוד משהו שעדיף להימנע ממנו, זה שיתופים מפלילים כמו סלפי בזמן הברזה ממסדר. חיילת אמריקאית שילמה על סלפי כזה ביוקר.

חייל - אילוסטרציה (צילום: רועי ברקוביץ')
טעות טקטית | צילום: רועי ברקוביץ'

#5 תלונה על שיער ארוך לפני השחרור

אחת הדילמות הכי גדולות של חייל לקראת שחרור זה אם להסתפר או לא להסתפר. הרי בעוד שבועיים, השיער הארוך יהיה לגיטימי לחלוטין. זה פשוט מבאס מאוד להיתפס על ידי רס"ר או על ידי מ"צ, להסתפר וגם לשלם על זה בכמה ימים בבסיס.

#6 חולצה מחוץ למכנסיים

כמה שנשתדל להיות מדוגמים, יש משהו שיכול לקרות לכולנו ורובנו גם לא נרגיש – החולצה תצא לנו מידי פעם מהמכנסיים. לא מדובר בשום פשע נגד האנושות, אין כאן עניין של סכנת חיים, אבל זו עילה לגיטימית לחלוטין לתלונת הופעה ולבוש. הניסיון מלמד שבוקסר לבן עם לבבות יגדיל את הסבירות לתלונה הזו.

תחתונים של חייל (צילום: John Moore, GettyImages IL)
עדיף שהמפקד לא ידע איזה תחתונים אתה לובש היום | צילום: John Moore, GettyImages IL

#7 לא להצדיע לקצין בכיר

בצבא לא רק שמדובר בפגיעה באגו של קצין בכיר, אלא בעבירה של ממש. כשאתם רואים אדם עם שלושה פלאפלים על הכתפיים, רצוי שתצדיעו. אם יש לו חרבות ("שווארמות") על הכתפיים, כנ"ל.

חיילי צה"ל מצדיעים בעירום (צילום:  Photo by Flash90)
לא בכל מצב, אבל עדיף להצדיע | צילום: Photo by Flash90

#8 להיתפס בלי אישור דרגה

התגייסתם וקיבלתם חוגר ופנקס שבי. אחרי כמה חודשים קיבלתם דרגה. איתה מגיע האישור דרגה. אם נתפסתם עם דרגה בלי האישור, זו יכולה להיות צרה צרורה. מעבר לזה שבבסיסים מסוימים דורשים מקצינים להציג אישור דרגה יחד עם החוגר כתנאי לכניסה לבסיס, מפגש עם מ"צ ללא אישור דרגה, יכול להסתיים בעונש לא נעים במיוחד.

חייל מחכה לאוטובוס (צילום: עודד קרני, פז"ם)
"איך נפלתי. תלונה על אישור דרגה. סעמק הפז"ם!" | צילום: עודד קרני, פז"ם

#9 מיונז במקרר

אחת הפקודות הכי הזויות בצבא היא שמיונז הוא מאכל שאסור להחזיק בבסיס. הסיבה היא הרגישות שלו שיכולה להפוך אותו למסכן חיים במידה והוא מתקלקל. ריתוק על מיונז? אי אפשר להרגיש יותר אידיוט.

מיונז (צילום: istockphoto)
אין תחושה יותר מטופשת מלהיענש על אחזקת מיונז במקרר | צילום: istockphoto

#10 להיתפס במגורי המין השני

אהבה על מדים? אנחנו לגמרי בעד. רק תוודאו שאתם לא נתפסים, אלא אם אתם בונים על שבת משותפת בבסיס, או במקרה הפחות טוב – בילוי בנפרד בכלא הצבאי. למרות שכשחושבים עלך זה בפרספקטיבה לאחור, זה אחלה סיפור להוסיף לרזומה.

חייל וחיילת במיטה (צילום: עודד קרני)
יתפסו אתכם? מצד אחד ריתוק, מצד שני, אחלה סיפור | צילום: עודד קרני

>> שפר זוגיותך: 10 טיפים לזוגיות בצבא