כבר קראתם את המדריך שלנו ליום הגיוס, וגם את המדריך לטירונות, ועדיין קצת חוששים? ביקשנו מהוותיקים לתת לכם כמה עצות מנצחות לימים הראשונים בצה"ל, מהיחס שצריך לתת למפקדים ועד ההמלצה החמה לגלח"ץ כבר בלילה. הגולשים בעמוד הפייסבוק שלנו ובפורום מתגייסים בתפוז משתפים בכל הטיפים שיעשו את ההבדל, וגם אתם יכולים להצטרף בטוקבקים בתחתית הכתבה.

עברו את זה לפניכם, גם אתם יכולים: "אל תישברו, תמיד יש רגילות באופק. ובכלל, לא משנה כמה קשה לכם, תמיד תדעו שעברו את זה לפניכם ועוד יעברו את זה אחריכם, לא משנה איפה אתם משרתים".

אל תיקחו את המפקדים ללב: "בחיים אל תקחו שום מ"כ ברצינות או ללב. זה נשמע טיפשי, אבל חבר'ה, קחו את הדברים ברוח טובה. המפקד/סמל/רס"פ צועק? בסדר. שיצעק. לרוב הוא בן 19 או 20 ורק עושה את התפקיד שלו, ולא שונא אתכם באופן אישי. זה שהמפקדים רעים זה הכל משחק – אתם עוד תראו את זה בשבירת דיסטאנס, תהיו חברים שלהם בפייסבוק ותריצו איתם צחוקים על היציאות הקשוחות שלהם".

חייל יורד לשכיבות שמיכה - טירונות מבט מבפנים (צילום: עודד קרני)
לא להתרגש מהמפקדים. סיטואציה טיפוסית בטירונות | צילום: עודד קרני

במילה אחת? טלק: "איך להגיד? תברחו כול עוד אתם צעירים. אבל אם אתם רוצים משהו פרקטי יותר, במילה אחת, טלק. עוזר בשפשפת".

כך לא יתפרו אתכם בשמירה: "תמיד תזכרו שהכל בקטנה. והכי חשוב, תדאגו מראש שההוא שאחריכם בשמירה יודע שהוא שומר – כי אחרת תיטחנו אחר-כך בשמירה! מניסיון כואב".

תעמדו על שלכם: "לא מרוצים מהשיבוץ? אל תתקפלו. בין אם זה קשור לבריאות שלכם או בכל דבר אחר באינטרקציה עם המפקדים. תפנו אליהם בכבוד, אבל אל תוותרו".

טירוני גולני  (צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה")
טירונים. לתת כבוד למפקדים | צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה"

הכול יעבור בסוף: "הכי חשוב ללכת לזה עם ראש פתוח ולא לקחת כל דבר קשה, בסך-הכל זאת חוויה חד פעמית שכדאי לנצל עד הסוף. קחו הכל בקלות, תשתדלו ליהנות מכל רגע, והזמן יטוס. בסך הכל, החוויות הופכות לזיכרונות טובים, והקשיים הופכים לניסיון. אל תיכנסו לשביזות של הצבא, כולה 36 חודשים".

תהיו גאים: "נכון, צבא זה לא לונה פארק, ויהיה קשה, כואב, קר, חם, צפוף ושובר, אבל תמיד תזכרו – הכאב הוא רגעי אבל הגאווה היא נצחית.. בהצלחה, צעירים".

אל תישנו כשאתם חוזרים הביתה: "לי יש עצה אחרת לגמרי: תתכוננו לגרוע מכל, ככה תרגישו לפעמים שאתם דווקא במצב לא רע. הכי חשוב, תכינו את החברות לתקופה לא קלה, ואל תישנו כשחוזרים הביתה, נצלו כל רגע. וטיפ אחרון, נא לאמץ אמא מרוקאית שתבקר בבסיס ותאכיל אתכם ואת כל החבר'ה".

תסדרו מנהלות לפני סיום הקורס: "ג'ובניקים, אם מגיעות לכם הקלות ת"ש או הקלות רפואיות, סדרו את זה לפני סיום הקורסים. אם לא, תסבלו כמוני בין וועדות וטיולים בארץ ישראל, יטרטרו אתכם בלי סוף".

מש"קית ת"ש (צילום: עמוס חלפון, מערכת את"צ)
אם צריך, תבקשו לראות מש"קית ת"ש | צילום: עמוס חלפון, מערכת את"צ

תהיו קרביים: "שולחים לכל הצעירים המון הצלחה מבסיס שייטת 13. תזכרו לא להתרגש משטויות של אנשים פה או מהמפקדים, ובכלל תחשוב תמיד הכי גבוה והכי קרבי שאפשר, לפי איך שאתם יכולים".

תצחצחו את הנעליים לפני שהולכים לישון: "שתי מילים: קידום מנהלות. גלח"צו בלילה, ובכלל תעשו כל דבר שאתם יכולים בלילה או ביום שלפני. אתם עוד תודו לי על זה".

תרוויחו את הוותיקות שלכם: "אל תהיו צעירים מתים. דברו קצת עם ותיקים מכם, תדאגו שאתם משופצרים כמו שצריך אבל לא מתלהבים מדי. את הכומתה למשל אתם מתבקשים לשפצר דבר ראשון. ובקשה אישית, בבקשה אל תסתובבו עם כל מיני שפצורים של היחידה לפני שהרווחתם אותם, זה ממש עלוב".

חייל משפצר כומתה (צילום: מערכת את"צ)
שפצור כומתה. נא להימנע מלהסתובב עם חתול בכותפת | צילום: מערכת את"צ

פראיירים תמיד מתחלפים: "בנימה רצינית, תהיו מה שנקרא 'צהובים'. בהתחלה זה אולי יעשה לכם קצת רע, תרגישו פראיירים אולי, אבל בסוף זה משתלם. תזכרו שהטירונות היא חוויה לא תמיד כיפית ולפעמים משביזה, אבל חייבים לעבור את זה, גם בשבילכם וגם בשביל המדינה שצריכה את הבנים והבנות שלה".

נסו להתקמבן על שני מזרנים: "קבלו טיפ זהב: כדי לא לסבול בלילה מחובת הלינה עם הנשק, נסו להתקמבן על שני מזרונים, כך שתוכלו לשים את הנשק מתחתיכם ולא תרגישו אותו. עובד, מנסיון".

הטירונות עוברת מהר, יהיה בסדר: "נא לזכור: אחרי כל טירונות שגורמת לך לרצות למות, יש סדיר שכמעט שווה לחיות בשבילו. לא משנה כמה הטירונות שלכם ארוכה – היא נגמרת. ובסופה מגיע השירות הסדיר, עם קצת יותר שעות שינה, וקצת יותר זמן מחיה, וקצת יותר זמן בית. אל תתייאשו. זה יגיע".

מקלחות קצרות - עם כפכפים: "זה אולי יישמע פעור, אבל, בנות, מגבת עם סקוטש למקלחת. מומלץ. וגם, "מקלחות קצרות. אתם מלא אנשים על מספר מקלחות מוגבל, תעשו את החשבון לבד. תהיו מהירים ויעילים, אין משהו יותר מרתיח ממי שמתקלח שעות ובגללו השאר לא מספיקים. ואם כבר מדברים על מקלחת – רק עם כפכפים. שלא תעזו לדרוך שם ברגליים יחפות!"

חיילים במקלחות (צילום: חגי הירשפלד, במחנה)
לא להתקלח יותר מדי זמן, לגלח"ץ בלילה. טיפים ששווים זהב | צילום: חגי הירשפלד, במחנה

אל תתרגשו מהקפצות: "העצה שלי, לא להתרגש יותר מדי מההקפצות. בלילה הראשון אני ועוד חיילת רצנו והספקנו להיות הראשונות במקלחת, ואיך שאני מסיימת לשים שמפו, כל המפקדות הסתערו עלינו והתחילו את התרגולת אש (כשמסבירים על ההתנהלות במקרה של שריפה). כל שאר המחלקה רצה החוצה ועמדה בח' כמו שצריך ורק שתינו לא ידענו מה לעשות. בסוף נוצר מצב מזעזע שעמדתי בח' עם מגבת ומעליה חולצה ומכנסיים ועל ראשי, כמו בסרטים המצויירים, קצף של שמפו. ועוד איזה אחת חמודה שעמדה לידי אמרה לי שיש לי ריח טוב. היה זוועה ואני בטראומות עד היום. בקיצור, בטירונות אוהבים לעשות אינספור הקפצות, תמיד יעשו את זה בשעת ט"ש, ואין מה לעשות".

תחזיקו בגאוות יחידה: "גאוות יחידה. לא משנה מה אתם עושים בצבא, קרביים, ג'ובניקים, פקידים, הכי חשוב לדעת שהתפקיד שלכם הוא הכי טוב ובעיקר – הכי טוב בשבילכם. אז תשירו ותתגאו ותשמחו שאתם איפה שאתם. אל תבואו בגישה של 'זה חרא תפקיד' כי לא ייצא מזה שום דבר טוב".

בנות, ותרו על בגד ים במקלחת: "בנות, תירגעו, לא צריך בגד ים במקלחת. עזבו אתכן, זה בזבוז זמן וטרטור מיותר. גם אני לא הרגשתי הכי בנוח, אבל לאף אחת לא איכפת וגם ככה אין זמן להתסכל. נא לחסוך מעצמכן. ואם כבר מדברים, אני מקווה שברור מאליו שצריך להתקלח, כן? אוי לכל האנשים ששקלו להתקלח רק כשהם מגיעים הביתה. נכון, זה מביך, אבל כולם כל כך עייפים ורק מתים לנחות על המיטה, אז תצאו מהסרטים. לא חובה להתקלח כל יום, אבל תזכרו שיש ריחות שגם כמויות של דיאודורנט לא מצליחות להסתיר".

נערה אורזת ביקיני (צילום: עודד קרני)
בגד ים? לא סביר שבאמת תשתמשי בו | צילום: עודד קרני

תשתתפו במשחק: "המפקדים קשוחים? לכם יש תפקיד משלכם. תצעקו 'כן המפקד', תזרמו עם הטרטורים, אל תתבכיינו יותר מדי. גם זה יעבור".

תסמנו את החפצים שלכם: "לא רק אלה שאתם מביאים מהבית, אלא גם (ובעיקר) אלה שאתם מקבלים מהצבא כמו כובעים, מימיות ומחסניות. תסמנו הכל, רצוי בשם שלכם. אחרת יתחילו להשלים מכם ציוד, ויהיה לא נעים. ואם אנחנו כבר מדברים על זה, תרגישו חופשיים לדפוק מה שבא לכם מהאפסנאות. אגב, אל תביאו בגדים בכמויות, בסוף סתם תסחבו".

לובשים מדים ביום הגיוס (צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ)
יום הגיוס. לא צריך לארוז יותר מדי בגדים | צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ

טיפ מנצח: כך לא תירדמו מול המפקד: "אתם עומדים להכיר את האויב הגדול שלכם, ההתעפצויות. המפקד מדבר כבר בערך שעה ואתם פשוט מתחילים לנקר, מה שדי הגיוני בהתחשב בשעות השינה שפתאום נחתכו לכם מהמערכת. אז הגיע הזמן להכיר את חברכם הטוב בעולם – האלכו-ג'ל. חוץ מלהיות מחטא, שזה לא רע בטירונות, אם מורחים קצת מתחת לעיניים הן נפקחות! גם מסטיק מנטה עושה את העבודה, אבל זה כמובן בתנאי שאתם שחקנים מיומנים ותצליחו להסתיר מהמפקדים שלכם את העובדה שאתם לועסים מסטיק. אני אישית לא לקחתי את הסיכון..."

תביאו פנס: "חשוב למטווחים ולשדאות".

לסגור שבתות זה דווקא כיף: "נכון שזה נשמע מבאס ושאתם מתים לחזור קצת לבית המוכר, למשפחה ולחברים – אבל אני חייב להגיד שלסגור שבתות בטירונות היה אחד הדברים הכיפיים. אל תפחדו מזה, זה כיף. פתאום תמצאו את עצמכם מתחברים עם אנשים שבחיים לא הייתם חושבים שתמצאו איתם משהו משותף. יש הפתעות בחיים".

דיסטנס זה דיסטנס: "לקרוא למפקד בשם הפרטי? טעות קשה. נא להימנע".

תמיד לבדוק תאריך תפוגה: "אחרי כל המילים הגדולות, תנו לי לתת לכם עצה קטנה שיכולה למנוע אסון: בחדר אוכל, אם כבר פינקו אתכם בשוקו, תמיד לבדוק את תאריך התפוגה".

תמצאו חבר: "לא צריך להיות הכי חברותיים בעולם, אבל תמצאו בנאדם אחד שמוכן שתידבקו אליו לתחת ותלכו איתו לכל מקום, כי זה מבאס לעבור את הכל לבד. אם אתם הטיפוס החברותי ולא המתבודד, תגדילו ראש וקחו תחת חסותכם מישהו שאתם רואים שקצת יותר קשה לו והוא לא ממש מצא את החברה שלו. תתפלאו לראות איך רגעים קשים יחברו אתכם כמו דבק".

>> מה לומדים בצבא שלא לומדים בשום מקום אחר?