כמו על שאר המדינה, עבר על צה"ל שבוע קצר, אבל רווי באירועי חג ושוברי שגרה מרעננים. אחרי ימי חול המועד והחג השני, אנחנו מציגים לכם את הסיכום השנתי לשבוע האחרון.

הסוכה של גנץ

סוכת הרמטכ"ל התשע"ד (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל מארח קצינים וחיילים בסוכתו | צילום: דובר צה"ל

באופן מסורתי, מוקמת מידי שנה בבסיס הקריה בתל אביב סוכת הרמטכ"ל בה הוא מארח במשך יום אחד במהלך חול המועד קצינים וחיילים נבחרים מכל יחידות צה"ל בהתאם לחוויות שעברו במשך השירות. השנה, האושפיזין של הרמטכ"ל בסוכתו היו חיילים שנושאים סיפור הקשור למלחמת יום הכיפורים ומשרתים בתפקידים ייחודיים ביחידותיהם. בין האורחים של הרמטכ"ל בסוכה היו טליה קארו, סגנית מפקדת אח"י תרשיש בחיל הים ששיתפה את אורחי הסוכה בסיפורו של אביה בקרבות החווה הסינית בסיני, התארח רס"ן רועי דרוק מחטיבת כפיר שלפני כשנתיים ביצע החייאה בחייל שנפצע מפגיעת רכב ובכך הוציא אותו מכלל סכנה, סרן פאיד מארס מחטיבת גולני שמעוטר בשני צל"שים ועוד קצינים וחיילים נוספים.

השכול מכה בצה"ל

אין תמונה
תומר חזן ז"ל - נחטף ונרצח באכזריות

ביום שבת בבוקר נמצאה בבור מים בסמוך לקלקיליה גופת החייל תומר חזן שעקבותיו אבדו יום קודם לכן לאחר שיצא ממסעדה בה עבד. החייל, כך עלה בחקירה, נחטף על ידי עובד נוסף במסעדה שתכנן לסחור בגופתו למען שחרור אחיו הכלוא בבית כלא ביטחוני. הרצח פוענח תוך זמן קצר והגופה והרוצח אותרו כבר ביום שבת על ידי כוחות ימ"מ, מצ"ח ומג"ב בשטח.

אין תמונה
גל קובי - נהרג בפיגוע הירי בחברון

יום לאחר מכן, בפיגוע ירי שבוצע בחברון, נפגע בצווארו לוחם גבעתי, קובי גבריאל מירי צלף . זמן קצר לאחר הפיגוע, גבריאל נפטר מפצעיו בבית החולים והובא למנוחות ביום שני. בעקבות האירוע, הועלתה רמת הכוננות בחברון והחלו פעולות לאיתור הרוצח שירה בחייל.

אנחנו משתתפים בצער המשפחות על מות בניהם.

גיבורי המלחמה חוזרים לרמת הגולן

ביום שני האחרון הוצפה רמת הגולן בגיבורי מלחמה ותיקים אשר לחמו במרחבי הרמה במהלך מלחמת יום הכיפורים והעבירו לציבור הרחב סיורים בעקבות מורשת הקרבות של מלחמת יום הכיפורים. הסיורים עברו בין עשרים ושבעה אתרים שונים ברחבי הרמה ובנוסף התקיים באותו היום אירוע של שיח לוחמים מהמלחמה ההיא. באווירת החג, האירוע הסתיים באיחוד מרגש של להקות פיקוד הצפון לדורותיהם.

באירוע לקחו חלק לא מעט משפחות ותיירים שבאו לשמוע את סיפורי הקרבות מיד ראשונה.

נתיבי הגבורה (צילום: דובר צה"ל)
נתיבי הגבורה - אזרחי ישראל שומעים מורשת קרב מיד ראשונה | צילום: דובר צה"ל

לומדים להציל חיים

השבוע האחרון יהיה השבוע האחרון במחזור 22 של קורס הפרמדיקים הצבאי בבה"ד 10. מדובר בקורס היוקרתי של חיל הרפואה שמכשיר את הפרמדיקים לתפקוד בדרכי השטח  ומעניק להם כישורי קצונה פיקוד על אירועים ולהצלת חיים בשדה הקרב. לפני כשבועיים, ביצעו הצוערים בהשלמה תרגיל נרחב בבא"פ לכיש ובו הם נבחנו בסיטואציות לחימה שונות במרחב האורבני תוך יישום של אסטרטגיה צבאית ומיומנות מקצועית שלמדו בתחום הרפואה. התרגיל נמשך לאורך כשבוע ותרגל את הצוערים על מגוון כישורים רפואיים, לחימתיים, תפקוד בלילה, בלחץ של זמן, תחת אש ובלחץ של זמן.

קורס פרמדיקים של חיל הרפואה (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל האמצע בקורס הפרמדיקים - נבחנים על כישורי לוחם ועל מקצועיות ברפואה | צילום: דובר צה"ל

"ההבנה כיום היא שהפרמדיק צריך להיות מקדימה ולפנות כמה שיותר מהר  את הפצוע, במידת הצורך. לכן, אנו שמים דגש על התנסות בשטח ותרגול של סיטואציות אמיתיות על פי מקרים שקרו בעבר. באזור הלוחמה בשטח בנוי, החיילים מתאמנים בסימולאטור אחד גדול, שמדמה פצועים בשטח, שזו חוויה גדולה" אומר סרן תום קוברי, מפקד הקורס. "בנוסף, ביקשנו מאנשי מילואים בעלי ניסיון עשיר בטיפול בפצועים להגיע ולעזור בתרגיל. המילואימניקים מסבירים איך זה נראה בשטח ובכך עוזרים להעלות את הרמה של האימון. לפני האימון החניכים משתתפים בקפ"ק (קבוצת פקודות) ומתכננים בעזרת צילומי אוויר את המשימות. האימון הופך למורכב יותר אך גם למעניין יותר".

קורס פרמדיקים צה"לי (צילום: דובר צה"ל)
התרגיל דימה הצלת חיים בתנאי קרב | צילום: דובר צה"ל

קורס פרמדיקים (צילום: דובר צה"ל)
קורס פרמדיקים - עוד שבוע ומסיימים | צילום: דובר צה"ל

בזמן הזה בצבא ארצות הברית: קעקועים מתחת לברך והמרפק – מחוץ לתחום

הכניסה הגדולה של הקעקועים לצבא האמריקאי היתה, איך לא, במלחמת העולם השנייה. באותה המלחמה, פשוט כל אנשי המילואים חזרו הביתה עם קעקועים שצרבו לעורם במהלך השירות. מאז, זה הפך להיות ממש קטע של חיילים בארצות הברית עד שבשנת 2009 צוין באתר הרשמי של הצבא ש"אם תזרוק אבל לבסיס צבאי, רב הסיכויים שהיא תפגע בחייל מקועקע".

נראה לצמרת הפיקוד האמריקאית קצת נמאס מכל העניין הזה ועומדות כרגע על הפרק תקנות חדשות שצפויות לחולל שינוי די דרסטי בתחום הזה. על פי התקנות החדשות שנידונות כיום בארצות הברית, לחייל אסור לקעקע כל כתובת או ציור על הגוף מתחת לקו המרפק או הברך או מעל לקו הצווארון (כלומר, מה שנשאר זה החזה, הבטן, המפשעה ו...הישבן). עד כה נשמע סבבה, נכון? עוד קובעות התקנות כי הצבא יוכל לדרוש מחייל שהתגייס עם קעקוע, מכל סוג ובכל חלק בגוף שיסיר אותו במידה והוא פוגעני במידה מסוימת (סקסיסטי, קיצוני או גזעני). לא ברור מי היה רוצה לעבור הסרת קעקוע במהלך השירות הצבאי.

אין תמונה
בקרוב, פחות חוקי - קעקוע על ידו של חייל

כאמור, מדובר בתקנות שעדיין דנים בהם, כך שאם יש חיילים אמריקאים שקוראים את המדור שלנו, רוצו לקעקע, לפני שזה כבר יהיה אסור.

אתם שואלים את עצמכם מה קורה בצה"ל? בצה"ל אסור לחיילים לקעקע על עצמם כלום ובאף חלק בגוף, אבל כידוע, כלי האכיפה בנושא די מוגבלים (הרי המפקד לא באמת יודע שהקעקוע שיש לכם על הירך הוא מאתמול...).

רק חשוב לנו לציין – קעקוע כתובות על הגוף נתון לבחירתכם האישית בלבד. אנחנו בכל אופן, לא מעודדים.

>> מה קרה בצה"ל בשבוע שעבר?