תרגד גדסר בדואי 2 (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
כשהחורף מגיע - החיילים רואים שקיעות יפות יותר | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

הסופה, הייתה ללא כל צל של ספק שיחת היום בכל מקום בישראל השבוע וכנראה שהיא לא השאירה אף אחד יבש או אדיש. בצבא בכל אופן, למרות צהלת החורף, העניינים המשיכו כרגיל – כשהחיילים התמודדו בגבורה עם תנאי הקור המאתגרים.

ביום ראשון האחרון, חזרו כמה עשרות מילואימניקים לבסיס לבבסיס הספר להנדסה צבאית (בהל"צ) שם הם עברו השבוע ובשבוע שעבר את קורס החבלה ללוחמים במילואים – המחזור הראשון. עד לקיום הקורס הזה, בגדודי החי"ר במילואים, לא היו מחלקות חבלה אורגניות (פלחה"ן), אלא שכעת, החליטו לשנות את העניינים והחליטו להכשיר גם את המילואימניקים להתעסק עם חומרי נפץ. הראשונים לעבור את ההכשרה, היו לוחמי המילואים של חטיבת הצנחנים, ביניהם, היה אחד משלנו, כתבנו, שי לוי.

במהלך הקורס, הם למדו לנטרל מטעני צד ולהתמודד עם שדות מוקשים. בנוסף, הם עברו הכשרה בפריצה למבנים באמצעות מטעני חבלה והרכבה של מטעני חבלה מסוגים שונים. הלוחמים פוצצו עשרות קילוגרמים של חומר נפץ וכדי שיבינו את האפקט, נתנו להם לפוצץ מכשירי טלוויזיה, בקבוקי זכוכית וכל הבא ליד. שי שלנו חזר עייף מאוד, אבל מרוצה, מחושל והכי חשוב – עם עשר אצבעות.

קורס חבלה למילואימניקים (צילום: שי לוי, פז"ם)
המילואימניקים של הצנחנים נחשפים לעולם החבלה | צילום: שי לוי, פז"ם

ואם כבר התעסקנו עם מוקשים – ביום שני האחרון, לא רחוק מבהל"ץ, בערבה, לוחמים סדירים של חיל ההנדסה נדרשו לחלץ אזרחים שנקלעו לשדה מוקשים. האזרחים היו חוקרי פרפרים שלא שמו לב לשלטי האזהרה שהיו ממוקמים סביב השדה. במזל, סיור של כח צה"ל שעבר באזור, שם לב שהחוקרים נמצאים בטריטוריה שמסכנת אותם והזעיק כוחות הנדסה שחילצו אותם מלב שדה המוקשים בלא פגע. גם הם אגב, עם עשר אצבעות.

חילוץ אזרחים 2 (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
לוחמי חיל ההנדסה מחלצים את האזרחים משדה המוקשים. זה הסתיים במזל | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

מעט צפונית משם, במשולש הגבולות של ישראל, רצועת עזה ומצרים – אירע ביום שני האחרון אירוע מסוג אחר. לוחמי הגדס"ר הבדואי של פיקוד הדרום, קיימו ביום שני האחרון אימון יוצא דופן – אחד משני אימונים שהוא מבצע בחורף ובקיץ. מטרת התרגיל היתה שמירה על המוכנות הכשירות שדרושה ללוחמים ליום פקודה. החבר'ה בגדס"ר משרתים באחד מהמקומות הכי מסוכנים במדינה והרבה מהם לא מחויבים בחוק גיוס חובה. בשבועות קשים כאלו של פעילות אינטנסיבית למרות הקור והגשם – ללא ספק מגיע להם כל הכבוד.

תרגד גדסר בדואי 4 (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
לוחמי הגסדר הבדואי באימון מיוחד במשולש בגבולות | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

בבקעת הירדן – התכוננו לחורף שיגיע ושאיתו עלולות להגיע לא מעט תאונות דרכים. כוחות הרפואה באזור תרגלו תרחישי תאונות דרכים שונות בסביר להניח שיקרו בשטחי הבקעה, תרגלו חילוץ של פצועים מתוך כלי רכב והענקת טיפולים רפואיים במקום. ובכל זאת, אנחנו ממליצים לכולם  - סעו לאט.

תרגיל רפואה (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
דימוי מושלם לשל תאונת דרכים. התרגיל השבוע בבקעה | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

בזמן שכל זה קרה, ברמת הגולן חטיבה 401 קיימה תרגיל חטיבתי במסגרתו תרגלה לחימה בשטחי הרמה בתנאי מזג האוויר החורפיים. באופן מפתיע, הכוחות הוקפצו לתרגיל בלילה שבין שבת לראשון ובארבעת הימים הבאים תרגלו תרחישים שונים כשהם לא יודעים מה צפוי הלאה ומתי התרגיל הולך להסתיים. במהלך התרגיל, הלוחמים קיימו ירי באש חיה בשטחי האימונים של הרמה, עברו על גשר ארעי של חיל ההנדסה מעל לנחל הזוויתן והתמודדו עם הפאן הפיזי והמנטאלי של לחימה בחורף, בקור המקפיא של רמת הגולן.

ביום רביעי, כשהתרגיל הסתיים, הכוחות סיפרו שהם מתים מעייפות ושהקור מקפיא, אבל שהתרגיל לימד אותם שהם מוכנים ללחימה בכל עת.

במהלך התרגיל נפצעו ארבעה חיילים בשריפה שהתפרצה באחד הטנקים. החבר'ה עדיין מקבלים טיפול רפואי – אנחנו מוסרים להם רפואה שלמה.

תרגד 46 (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
מתאמנים בכפור של רמת הגולן. חטיבה 401 | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

רחוק-רחוק מרמת הגולן, בעיר הדרומית אילת, התקיים יום פתוח של לשכת הגיוס בעבור המלש"בים בעיר שלשכת הגיוס הכי קרובה למקום המגורים שלהם היא לשכת הגיוס של העיר באר שבע. במהלך היום, המלש"בים ביצעו את כל הפרוצדורות הדרושות לביצוע עד ליום הגיוס וקיבלו מענה לסוגיות שונות הכרוכות בגיוס.

היום (חמישי) התקיים בבהל"ץ יום מיוחד – יום ללא אלימות. מדובר במסורת שהחל מפקד הבסיס לפני קצת יותר מעשור. באותם הימים, אחד הלוחמים מגדוד להב של ההנדסה הקרבית, רז מור, שב לביתו שביישוב גרנות הסמוך לנהריה. כאשר יצא לבלות בערב יום השישי, הגיע רז לבית העם שם התקיימה מסיבה של בני נוער, לפתע הוא שמע צעקות רמות וכשהתקרב למקום התגלתה לעיניו קטטה אלימה ומבלי להסס מיהר רז להפריד בין השניים.

אחד מהנערים החזיק בידיו סכין ודקר את רז למוות. המג"ד דאז היה אילן סבג, מי שמשרת היום כמפקד בהל"ץ.  אותו האירוע נחקק בזיכרונו של אילן ובכל מסגרת בה הוא מפקד הוא מקיים יום אשר מטרתו להגביר את המודעות לנושא ולצמצם אבדות נוספות בקרב חייליו וקציניו. היום עצרו את ההכשרות והאימונים בבית הספר להנדסה צבאית בהל"ץ במטרה לקיים יום העוסק האלימות בחברה הישראלית, יום זה מיועד לכלל הבסיס. במסגרת היום שמעו חיילי וקציני הבסיס סקירה מפי המפקד אודות נתונים על אלימות בחברה הישראלית, הקשיבו לסיפורים אישיים של משפחות שכולות אשר איבדו את קרוביהם בנסיבות של שימוש באלימות, ביניהן אמו של רז מור ז"ל, יהודית מור, וכן הרצאות של ראש משרד חקירות בני נוער אילת, בעלי מועדוני בילוי מהעיר אילת ופרקליט צבאי.

הגששים בירושלים (צילום: חאלד חמדון)
הגששים חוגגים את השלג בירושלים | צילום: חאלד חמדון

וכמובן שאי אפשר להתעלם מהסופה שמסעירה את המדינה בכל סוף השבוע.  המערכת שלנו הופצה בתמונות של החיילים מכל קצוות הארץ בגשם, בשלג, ברוח ובקור. אנחנו שמחים שאתם שומרים על מורל גבוה.

שמרו על עצמכם בסוף השבוע. שיהיה חורף נעים.