זוג חיילים בים צוחקים מחובקים (צילום: עודד קרני, פז"ם)
היה כיף בצבא? יהיה כיף גם אחריו | צילום: עודד קרני, פז"ם

כולם מכירים את פרויקט תגלית, שבמסגרתו אלפי צעירים מארצות הברית מגיעים לישראל לטיול חוויתי, או כמו שהרבה חיילים מגדירים אותו, "החלום של כל חייל". אז עכשיו יש עוד טיול בחינם, רק שהפעם הוא מיועד רק לחיילים ישראלים אחרי שחרור.

עמותת "ארץ נהדרת", בשיתוף הקרן הקיימת לישראל, משיקה באופן רשמי את התכנית  "מתנת שחרור" - תכנית המאפשרת לחיילים משוחררים, בדגש על תושבי הפריפריה, לצאת (כמעט) בחינם לטיול בן עשרה ימים בכל הארץ. הטיול כולל ביקור באתרי מורשת ברמת הגולן, סיור בין עתיקות בצפת, ביקור בתל אביב ובירושלים וגיחה דרומה לסיור באזור עוטף עזה, עלייה לקברו של דוד בן גוריון בשדה בוקר ואירוח במאהל בדואי בנגב. לדברי העמותה, מטרת הטיול היא "לחזק את הזהות היהודית והישראלית של החיילים המשוחררים". ואם חיזוק הזהות פחות מדבר אליכם, קחו בחשבון שהמסע כולל גם חוויות אקסטרים כמו מסע ג'יפים וגלישה באומגה. 

תכנית חדשה מעניקה לחיילים משוחררים טיול בישראל (צילום: רביק זרם)
מסע לחיילים משוחררים מצפון לדרום | צילום: רביק זרם

תכנית חדשה מעניקה לחיילים משוחררים טיול בישראל (צילום: רביק זרם)
תכנית חדשה מעניקה לחיילים משוחררים מתנת שחרור | צילום: רביק זרם

לתכנית ניתן להירשם עד שנה וחצי מיום השחרור תמורת סכום סמלי של 100 שקלים ("דמי רצינות"). לאורך שלוש השנים האחרונות התקיימו שלושה מסעות פיילוט שהוגדרו כמוצלחים, וכעת התכנית פתוחה לרישום עבור כל אלו שסיימו את שירותם הצבאי.

תכנית חדשה מעניקה לחיילים משוחררים טיול בישראל (צילום: רביק זרם)
חייל משוחרר? צא לטיול | צילום: רביק זרם

>> מכורים לפז"ם? כך תקבלו את הידיעות ישר לסלולר

עמותת "ארץ נהדרת" נוסדה בשנת 2006 ועוסקת בהוצאה לפועל של טיולים שמטרתם לחזק את הזהות היהודית-הישראלית בקרב כלל הציבור. תכנית "מתנת שחרור", בשיתוף הקרן הקיימת לישראל היא הפעילות המרכזית של העמותה, וראשי העמותה נמצאים כבר כיום בקשר עם משרדי ממשלה וגופים ציבוריים במטרה להפוך את התכנית למתנה ממלכתית לכל מי שסיימו את שירותם הצבאי. "המטרה שלנו היא לגרום לציבור הישראלי הצעיר להתאהב בארץ מחדש דרך הרגליים באמצעות חיבור בין האדמה, האנשים והרוח", אומרת יו"ר וועד העמותה ומנכ"לית בפועל, סמדר בת אדם.

עוד ב- פז"ם: