שתי ציפורים נדירות, שתי יחידות סודיות. שלדג ומגלן ניצבות מקור מול מקור כדי להכריע מי היחידה הכי טובה בחדר הסודות של צה"ל.

בכללי

שלדג: יחידת הקומנדו של חיל האוויר, הידועה גם כ"צוות סימון קרקע אוויר", מה שהיה בעצם ייעודה המקורי – לציין מטרות לייזר עבור תקיפות אוויריות. לימים התפתחה היחידה, והפכה לסיירת לכל דבר המובילה את המבצעים המוטסים של החיל.

מגלן: יחידה מיוחדת שיוצאת מחטיבת הצנחנים אך שייכת לעוצבת האש, ושתפקידה המבצעי נשמר בחשאיות רבה. ב-2007, אחרי מלחמת לבנון השנייה, פורסם על פעילותה של היחידה בעומק השטח הלבנוני. נאמר כי מגלן "מתמחה בהפעלת אמצעים מיוחדים לאיתור האויב בעומק השטח ולהשמדתו", ומאז דבק בלוחמיה הכינוי "ציידי הרקטות". מספיק סקסי בשבילכם?

סיכום ביניים: כל יחידה עוטפת את עצמה במעטה כבד של סודיות, שהופך אותה למסתורית ומיוחדת. נסגור על תיקו, 1:1.

לוחם מוסווה (צילום: במחנה, עיתון "במחנה")
שששש, אסור לכם לדעת עלי שום דבר. לוחם מגלן באימון | צילום: במחנה, עיתון "במחנה"

מי בפנים

שלדג: פרופיל 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים, ומעבר של גיבוש סיירת מטכ"ל (שישה ימי קריעה במכון וינגייט) או גיבוש שייטת/חובלים וראיון לגיבושון (ארבעה ימי קריעה בפלמחים), פלוס בדיקות רפואיות, פלוס תחקיר בטחוני, פלוס מוטיבציה, פלוס מזל.

מגלן: פרופיל 82 ומעלה ומעבר של גיבוש יח"טיות בדרך למסלול המפרך.

סיכום ביניים: לשלדגיסטים יותר קשה, ולכן הם עולים ליתרון, 2:1.

קשה באימונים

שלדג: המסלול הארוך (22 חודשים) מזכיר את זה של סיירת מטכ"ל, אמה הרוחנית של שלדג. הוא כולל סדרות בתחומים מגוונים, כשביניהן סדרות חוזרות של ניווטים. בין הקורסים המגניבים שעוברים הלוחמים: קורס צניחה, קורס צלילה ולעתים גם קורס צלפים. בין הקורסים הפחות מגניבים: טירונות.

מגלן: מסלול המגלניסטים מתחיל כמסלולו של הצנחן בבא"ח צנחנים, ומסתיים בקורס צניחה. אז, ולאחר שזכו הלוחמים בכומתה האדומה, הם מתחילים את הכשרתם הייעודית והסודית כלוחמי מגלן.

סיכום ביניים: המסלול בשלדג ארוך ומגניב יותר. היתרון נשאר בידיהם, 3:1.

איזה ראש

שלדג: יחידה שנחשבה בתחילה כהובי של חיל האוויר, שהחליט לפתוח סיירת לעצמו, אבל עם הזמן משכה אליה כוח אדם איכותי שהפך אותה לאחת הסיירות המובילות בצה"ל. צריך לזכור שהם שייכים לחיל האוויר, מה שאומר שהם מקבלים את האוכל הטוב והבחורות השוות, כך שהראש די מסודר.

מגלן: נחשבה בעבר ליחידה אליטיסטית-סנוביסטית של קיבוצניקים ובני טובים, ושמה נקשר פעמיים בעשורים האחרונים במכתבי סרבנות נגד שירות בשטחים. במקביל, נהגו לספר על לוחמיה שהם בזים לחוקי הצבא, מסתובבים על אזרחי ומסתבכים בעבירות משמעת בלי הבחנה. בשנים האחרונות יש לציין כי מעמדה של היחידה השתקם, בעיקר בזכות פעילותה המבצעית המוצלחת במלחמת לבנון השנייה.

סיכום ביניים: מצד אחד, במגלן יש אווירה נינוחה יחסית לצה"ל. מצד שני, שלדג לא שייכים לצה"ל – הם שייכים לחיל האוויר. תיקו, 4:2.

שלדג  (צילום: אתר צה"ל)
תמונה עם אבק כדי שלא תוכלו לזהות במה בדיוק אנחנו עוסקים. שלדג | צילום: אתר צה"ל

כוכבים נולדים

שלדג: הניסיון לדוג שלדגיסטים מפורסמים לא העלה שלל רב. אפשר לסכם אותו בעומרי שרון, ששירת ביחידה כתומך לחימה לאחר שנפצע בשירותו בצנחנים, ובדר פישלזון מ"הישרדות".

מגלן: גם כאן שורת המפורסמים קצרה, ומסתכמת ככל הידוע ברשף לוי ובעומר גלעדי מ"הישרדות".

סיכום ביניים: מאזן סלבים נמוך, כולל שורד לכל צד. מכיוון שרשף לוי יותר מצחיק וגם יותר נקי כפיים, מגלן יזכו לנקודה ויצמקו ל-4:3.

אלופים נולדים

שלדג: ראש וראשון ליוצאי שלדג המפורסמים במטכ"ל הוא אחד, בני גנץ. בשנה שעברה, עם פרישתו מתפקיד סגן הרמטכ"ל, הוא הגיע להיפרד מהיחידה וקיבל, כמסורת שלדג, אבן – שאת הסיפור מאחוריה לא ניתן היה לספר. יוצאים נוספים מהיחידה היו מייסדה מוקי בצר (יוצא סיירת מטכ"ל ומגיבורי "מבצע אנטבה"), אליק רון (שהוביל את העברתה לחיל האוויר), דורון אלמוג (מפקד היחידה ב"מבצע משה"), גיורא ענבר (מפקדה במלחמת לבנון), משה קפלינסקי (סגן הרמטכ"ל לשעבר), גל הירש (שהוביל אותה למבצעים נועזים בלבנון בשנות התשעים), רוני נומה (מפקד מל"י שבצאלים), אייל אייזנברג (אלוף פיקוד העורף) וטל רוסו (אלוף פיקוד דרום).

מגלן: בין מפקדי מגלן בעבר היה דרור וויינברג ז"ל, שנהרג בפיגוע בציר המתפללים בחברון בהיותו מח"ט הגזרה. מפקד אחר של היחידה שנפגע בפעילות מבצעית היה אסף שביט, שנפצע באורח קשה באירועי מנהרת הכותל כששימש כמח"ט החטיבה הדרומית בעזה. גם מפקד אוגדת עזה, יוסי בכר, ומח"ט הצנחנים אמיר ברעם, הם מיוצאי היחידה. וגם... טל רוסו (שעבר, אגב, גם בסיירת מטכ"ל, מה שהופך אותו לחתיכת רמבו).

סיכום ביניים: הרשימה של מגלן מכובדת, אבל זו של שלדג מרשימה יותר. ויש להם גם את הרמטכ"ל, שזה אס מנצח. 5:3.

סיכום סופי

מדובר בשתיים מהיחידות הכי מיוחדות, הכי מסתוריות והכי נועזות שיש לצה"ל להציע; שתי יחידות שזכו לנקודות רבות במלחמת לבנון השנייה. הניצחון של שלדג מלמד שהיא כבר קנתה את מקומה בצמרת הסיירות. במגלן עדיין עובדים על זה, אבל המלחמה האחרונה הבהירה שזה רק עניין של זמן.

>> חי"רניקים ראש בראש: צנחנים נגד גולני