הצבא הסורי במוקד: בזמן שבסוריה עוד מנסים להבין אם הפיצוצים באזור דמשק לפנות בוקר (ראשון) תוצאה של תקיפה או פיצוץ לא מתוכנן של טילים, נרשמו בימים האחרונים שני אירועים בולטים בצבא סוריה, שאיבד עשרות מאנשיו.

לפני כמה ימים נהרג על אדמת רוסיה טייס חיל האוויר הסורי ובן של גנרל בצבא אסד. נסיבות המוות אינן ברורות, אולם מקום המוות כפי שדווח הצית לא מעט שמועות.

הטייס והאזור בו נהרג (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
הטייס הסורי והאזור בו נהרג ברוסיה | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

הטייס הסורי שנהרג הוא מייג'ור אייהם סאלים קאדור. מי שדיווח על דבר מותו היה הדוד שלו, אחמד מוחמד, שסיפר שאחיינו היה חניך מצטיין בבית הספר לטיסה והנדסה אווירונאוטית. אביו של הטייס שנהרג הוא גנרל ד"ר סאלים קאדור, בכיר בחיל ההנדסה של צבא סוריה. כך על פי הדוד.

ממעט הפרטים שפורסמו, עולה שהטייס נהרג באזור העיר וורונז' שבדרום מערב רוסיה, לא רחוק מהגבול עם אוקראינה. העיר נחשבת לאחד ממרכזי ייצור המטוסים ברוסיה. במקום גם שדה תעופה גדול, אזרחי, אולם יש הערכה שגם חיל האוויר הרוסי פועל משם. מה שאולי הביא לשם את הטייס הסורי שנהרג.

נכון להיום, למרות שחיל האוויר הרוסי "אימץ" בשנים האחרונות את חיל האוויר הסורי, ומסייע לו באימונים והכשרות, אין הוכחות לכך שטייסים סורים משתתפים בלחימה באוקראינה לצד הרוסים. ההערכה הסבירה ביותר היא שהטייס הסורי עבר שם הכשרה או שהיה חלק ממשלחת רכש של חיל האוויר הסורי.

פוטין, אסד וטייסים (צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/GettyImages)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סוריה בשאר אסד עם טייסים בסוריה | צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/GettyImages

זאת לא המכה היחידה שהמשטר הסורי ספג בימים האחרונים. לפחות 23 חיילים סורים נהרגו במה שנראה כמו הפיגוע הקשה ביותר נגד הצבא הסורי בשנים האחרונות. על פי חלק מהדיווחים הוא בוצע על ידי דאעש או ארגון טרור חדש שהחל לפעול שם.

שני מיניבוסים הסיעו בלילה שבין שישי לשבת חיילים סורים השייכים לדיביזיה 17, מהבסיס שלהם המכונה T-2 שבדרום דיר א-זור. שני הרכבים הותקפו מהמארב ו-25 מהם נהרגו. עוד עשרה נפצעו. כמה שעות מאוחר יותר דווח על פיגוע נוסף של דאעש, נגד אזרחים, שנחשב לקטלני ביותר מזה שנים ובו נהרגו למעלה מ-50 אזרחים.

בסרטון שצילמו אותם חיילים לפני הפיגוע, ניתן לראות אותם שמחים ושרים ברכב, אחרי שסיימו את התעסוקה שלהם באזור ממנו יצאו. על פי רוב הערכות הפיגוע נגד החיילים בוצע על ידי דאעש, אולם יש טענה גם לארגון חדש "הר הגעש של נהר הפרת" שעשוי לעמוד מאחוריו.

הטענה שם היא שמדובר בארגון שהוקם על ידי ארה"ב או שהינו פרו-אמריקאי, הפועל נגד איראן, צבא אסד וחיזבאללה, כדי לאפשר לאמריקאים את היכולת לתקוף אותם בסוריה ולהכחיש את המעורבות שלהם. בוושינגטון לא התייחסו לטענות האלה.