זה סיפור על מקרה נוסף בו הצבא מתיש את חיילי צה"ל בבירוקרטיה צבאית סבוכה בזמן שהם, המבצעים את חובתם האזרחית, בסך הכל מבקשים לקבל את מה שמגיע להם.

קבוצה של כמה עשרות בודדות של לוחמים מגדוד האיסוף הקרבי 636 לא הוכרה כלוחמי חוד, בזמן שחבריהם לפלוגה המשרתים באותו התפקיד בדיוק ויוצאים לאותן משימות, דווקא כן מוגדרים כך. הגדרה שנועדה להגביר מוטיבציה לשירות קרבי משמעותי ולא על מנת לייצר אפליות באותו התפקיד בדיוק.

בין היתר, בזמן השירות לוחם חוד מקבל משכורת גבוהה יותר ב-400 שקלים, ולאחר 18 חודשים בצבא זכאי לתעודת לוחם איתה אפשר לנוע על בלבוש אזרחי בתחבורה ציבורית ולקבל הנחות בבתי עסק, בעוד לוחם שאינו מוגדר כ-חוד יקבל תעודה לאחר 21 חודשים.

כמו כן, לוחם חוד זכאי להטבות כמו כרטיס הנחות, שוברים לקורסים וארבעה ימי חופשת שחרור נוספים. בנוסף, לאחר השחרור מהצבא הוא זוכה לעדיפות על פני מי שאינו לוחם חוד בראיונות עבודה לתפקידי אבטחה.

בשיחה עם mako סיפרו כמה מאותם לוחמים שנאלצים להיאבק על המגיע להם: "התגייסנו להכשרה של 4 חודשים והיינו מיועדים לשרת בפלוגה רכובה, לאנשים עם פרופיל צבאי נמוך יותר משל לוחם רגלי. זו הכשרה מקובלת של רובאי 03 אבל אצלנו בפלוגה המצב בפועל שונה לגמרי. סיימנו את ההכשרה, הגענו לקו ולא עשינו פעילות רכובה אחת".

לוחמי צה''ל (צילום: דובר צה"ל )
לוחמי איסוף, ארכיון. למצולמים אין קשר לנאמר | צילום: דובר צה"ל

הלוחמים המשיכו והסבירו: "אנחנו לוחמי איסוף רגילים לכל דבר ועניין. עושים פעילות מבצעית בתוך כפרים פלסטינים, הולכים ברגל וסוחבים משקלים, אפילו יצאנו לתרגיל בקפריסין עם חטיבת הקומנדו של צה"ל. אם אנחנו לא מתאימים להכשרת רובאי 05 בגלל פרופיל רפואי, למה מוציאים אותנו לאותן פעילויות?".

לטענתם של הלוחמים, הם חשים מושפלים ומקופחים. "חיילים שהתגייסו ארבעה חודשים אחרינו ועושים בדיוק את אותה העבודה שלנו מקבלים את כל התנאים של לוחם חוד. לא שעינינו צרה בהם חס וחלילה, אבל זה פשוט מקומם. שני חיילים משרתים באותו תפקיד, מסכנים את חייהם בדיוק באותה רמה, למה לאחד רשום בתעודה לוחם ולאחר לוחם חוד?".

"אנחנו מקבלים 400 שקל פחות בחודש אבל זה פחות מעניין אותנו", הדגישו הלוחמים. "אנחנו רוצים את הרובאי שמגיע לנו על רמת הפעילות שלנו, את הגאווה שלנו ואת היכולת למצוא עבודה כמה שיותר טובה כשנשתחרר מהצבא".

הם ניסו לפנות למפקדים וכשראו שהבעיה לא נפתרת גם הגישו קבילה לנציב קבילות החיילים. "מתעלמים מכל הבקשות שלנו", הם טוענים. "אחרי שהגשנו קבילה, נציב קבילות החיילים פנו ליחידה שלנו ועצרו את כל הפעילות למספר ימים. כנראה שהם קיבלו תשובה שסיפקה אותם וחזרנו לפעילות רגילה. מאז עדיין לא תיקנו את העוול הזה, מדי פעם מדברים איתנו מנציב הקבילות ואומרים שזה נמצא בכל מיני ועדות, בקיצור לא באמת עוזרים לנו".

במייל ששלח ללוחמים ראש תחום לחימה במדור הגנת הגבולות ב-29 בנובמבר האחרון, נכתב כי: "בראשון לדצמבר 2020 יוזן לחיילים הנדרשים בכך רובאי 05", אך לטענתם, גם יותר מחודש וחצי מאז התאריך הזה אותה הזנה לא שונתה.

הלוחמים סיכמו ואמרו: "ענו לנו שזה נתקע בשלישות וכל מיני סיפורים. אנחנו מתוסכלים מאוד, כבר מיואשים לגמרי ולא מבינים למה מגיע לנו היחס הזה". גורם צבאי מוסיף וטוען שהנושא ייפתר בחודש הקרוב.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"הנושא מוכר ומטופל על ידי המפקדים, במסגרת הגדרה מחודשת של מקצועות הלוחמים בגדודי האיסוף, הוחלט על העלאת הרובאות הקיימת. כנגזרת מכך, יעברו הלוחמים את ההסבה הנדרשת בזמן הקרוב ובסיומה תוגדר להם הרובאות המתאימה".