אחרי טעימה קצרה מה"פלברה" ההווי של לוחמי חיל הים ולאחר שהלוחם נדב רוסו מציג את עצמו נפתח התיעוד המיוחד של צוות ספינת הדבורה.

הצוות יוצא אחרי הכנות לסדרת אימונים בים. זה מתחיל ב"כניסה למטרה", הספינה מאתרת במכ"ם שלה את המטרות בלב ים ואז נכנסת לתקיפה תוך שהיא מנצלת את המהירות הגבוה ויכולת התמרון שלה בים. על כל אחת מספינות הפלגה יש תותח טייפון מוכוון מכ"ם, מקלע 0.5 ולצד אלה גם מקלעי מא"ג ונשק קל. לאלה יש להוסיף גם טילי גיל מדויקים.

הלוחמים בים (צילום: IDF, Youtube)
נכנסים במהירות בין כוונות. מפקד באימון הדבורות | צילום: IDF, Youtube

עוד דבר שניתן לראות בסרטון, זה אימון לכיבוי שריפות שזה בלי ספק תרחיש האימים של כל יורד ים. לכל איש צוות בחיל הים יש תפקיד מקביל בתחום הכיבוי. בנוסף בכל יציאה לים, בין שלאימון וגם למשימה מבצעית, הם תמיד יתרגלו סדרה של פעולות כמו למשל גרירה של ספינה אחרת, אימוני ים שונים ועוד.

הלב של ספינות הסופר דבורה של חיל הים הוא מה שמכונה "המ"ס" (מרכז הספינה). זה המקום בו מעבירים את שעות הפנאי, אוכלים וגם עוברים תדריכים. המ"ס צמוד למטבח שהוא חלק בלתי נפרד מלב הספינה, לא פחות מהמי"ק (מרכז ידיעות קרב) שזה המוח של כל ספינה בחיל הים.

כיוון שמדובר בספינה קטנה וצפופה עליה משרתים 11 לוחמים, הם אלה שמבשלים את הארוחות ובדרך כלל זה אומר שמדובר בארוחות מהיותר טובות בצה"ל. הסרטון מספק הצצה גם לתנאי השירות של הלוחמים על הספינה ולמגורים. על הספינה שני מתחמי מגורים, אחד בחרטום ושני בירכתיים.

מפקד הספינה וסגנו ישנים בחדר שבמרכז הספינה, "מלון 5 כוכבים" ביחס לשאר אולם זה משמש גם כמשרד וחדר הפיקוד של הקצין. אגב, מי שישן בירכתיים יגלה מאוד מהר שזה מרגיש כמו מיטת תינוק מתנדנדת, מה שמביא להרדמות מאוד מהירה.

לפלגה 915 יש מספר נקודות בהן תמיד יהיו ספינות שמאבטחות את האזור מפני איומים. כל ספינה מגיעה ל-24 עד 72 שעות במהלכן הם סורקים את האזור בעין ובמכ"ם. כל נקודה חריגה זוכה ל"זינוק" של הספינה לעברה ובדיקה קפדנית כדי לסכל פיגועים. האיומים באזור התגברו משמעותית במקביל למלחמה בתימן ויציאה של לא מעט איומים משם בליווי של איראן, שגם היא פועלת באזור.

מי שאחראי על כל התחום הזה, הוא המפקד החדש של זירת ים סוף אל"מ שי חודרה. מדובר בקצין שעשה את רוב השירות שלו במערך הצוללות של חיל הים ופיקד על ספינות הטילים אח"י ניצחון, חרב ואח"י להב שהיא מסדרת סער 5. כעת הוא נכנס לתפקידו החדש.

הלוחמים בים (צילום: IDF, Youtube)
מוצאים זמן גם להוויי. "פלברה" על הספינה | צילום: IDF, Youtube