30 דונמים יפונו. מחנה הקריה (צילום: חדשות 2)
חדירת גורמים עויינים, פגיעת טילים, פיגוע בלב הבסיס - נערכים לכל התרחישים | צילום: חדשות 2

"טיל מדויק אל עבר בניין המטכ"ל שייפגע בלב הקריה בתל אביב" - כך תיאר הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, חלק מתרחיש הייחוס לאיומים שעלולים לאתגר את ישראל של שנת 2025. מחנה רבין (הקריה) בתל אביב, המאכלס את המטה הכללי ותשתיות חשובות בעת לחימה, מוגן במעטפת אבטחה קפדנית והדוקה. "אנחנו ניצבים כל העת בפני איום של פעילות חבלנית עוינת וטרור, כולל טילי קרקע-קרקע ורקטות קרקע-קרקע", סיפר מפקד יחידת האבטחה בקריה, רס"ן שלומי. "הפעילות מתבצעת 24 שעות, שבעה ימים בשבוע – מסביב לשעון".

לפני מספר שבועות פרסמה הטלוויזיה האיראנית סרטון סימולציה, במהלכו פוגעים טילי סג'יל ארוכי-טווח במטרות כמו מגדלי עזריאלי ומבני הקריה. "אנחנו ערוכים להתמודד עם זה, והכנו את עצמנו לאירועים כאלה", הדגיש רס"ן שלומי והבהיר כי "יש היגיון טקטי לשגר לכאן טילים – זה סמל, ויש כאן תשתיות חשובות לניהול מלחמה".

שנה אחרי מבצע עמוד ענן בעזה, יחידת האבטחה של הקריה הפכה לשם דבר בקרב מפקדים, מזוטרים ועד בכירים. "עם תחילת המבצע נכנסו למצב ספיגה", שחזר מפקד יחידת האבטחה. "האווירה הייתה של חירום, למרות שהיינו במבצע צבאי מצומצם עם חתימה נמוכה", הזכיר רס"ן שלומי.

באחד מהימים צפו משרתי הקריה, שרבים מהם פעלו בבסיס ימים כלילות במהלך המבצע, ביירוט טיל מעל אזור גוש דן, והבינו שתרחיש נפילת טיל בבסיס אינו מנותק מהמציאות. "היינו בכוננות גבוהה וחמ"ל החירום היה פתוח ופעל ללא הפוגה", סיפר מפקד יחידת האבטחה. שעת המבחן של היחידה הפיצוץ באוטובוס של חברת "דן" ברחוב שאול המלך, בסמוך לבסיס.

הפיצוץ אירע ביום האחרון למבצע, והקפיץ את כל מחנה "רבין" על הרגליים. "ישבתי במשרד ושמעתי פיצוץ אדיר. מיד הבנתי שקרה משהו, תפסתי את הנשק ורצתי החוצה", שיחזר רס"ן שלומי את הרגעים הראשונים של האירוע. "ראיתי מיד ענן עשן מיתמר מעל רחוב שאול המלך, ויצאתי לשם כדי לבדוק מה קרה", הוסיף.

פני האנשים שהתקבצו ברחוב כעבור זמן לא רב ציירו הלם ותדהמה. חלק מהקצינים שהגיעו לזירה חשבו שמדובר בתאונת דרכים או תקלה שגרמה להתפוצצות האוטובוס. רס"ן שלומי, ששירת שש שנים ביחידת דובדבן ושנים ארוכות אחר כך בשב"כ וביחידה לאבטחת בכירים בצה"ל, הבין שזה לא המקרה. "אני חוויתי מקרים דומים רבים ואני מכיר את האווירה, אז הכרזתי מיד על מצב החירום הגבוה ביותר", סיפר. מצב החירום אליו נכנסה הקריה היה נדיר בחריגותו ומפקד יחידת האבטחה העיד כי הפעם האחרונה שבה הקריה נאלצה להעלות כוננות למצב זה הייתה לפני שנים, בימי מלחמת לבנון השנייה.

מבצע עמוד ענן פיגוע אוטובוס בתל אביב (צילום: משטרת ישראל)
מבצע עמוד ענן פיגוע אוטובוס בתל אביב | צילום: משטרת ישראל

"עבדנו כמו מכונה, לפי סדר פעולות מדויק"

הפעם האחרונה שבו הועלתה הקריה למצב החירום המקסימלי היה באירוע פיצוץ הרכב של איש פרקליטות המדינה לפני כשבוע. במהירות זרמו אל זירת האירוע רכבי הסיור של יחידת האבטחה. "ראיתי על החיילים שלי את מה שזכרתי מהשירות שלי בדובדבן. זו הייתה הפעם הראשונה שהם בעיצומה של פעולה צבאית קרבית – האדרנלין זורם והלב מתכווץ", הסביר מפקד יחידת האבטחה.

רס"ן שלומי החל לנהל את האירוע בעצמו ממקום גבוה בזירה, כך שיוכל לראות את התמונה הכוללת בזירה. במקביל החלו אנשים רבים להתקבץ במקום, מה שעיכב את כוחות הביטחון והחירום בהגעה לפצועים. "במהרה פינינו את כולם והגיע למקום גם ראש ענף מבצעים בקריה – סגן מפקד הבסיס. הוא הזיז בעצמו משאית שחסמה את אחד הנתיבים. נהג המשאית לא יכול היה לעשות את זה בעצמו, הוא נראה כמו רוח רפאים מהלכת", סיפר מפקד יחידת האבטחה.

בהמשך רוכז כוח ראשוני בזירה לטיפול בפצועים, כשאל החמ"ל בקריה זורמים דיווחים שוטפים על ההתרחשות. "עבדנו כמו מכונה, לפי סדר פעולות מדויק", סיפר רס"ן שלומי. לצד זאת, רצה מפקד יחידת האבטחה לעמוד גם על אופי האירוע, ובזמן שבתקשורת עסקו בספקולציות הוא מיהר לברר את נסיבות המקרה ולנסות להבין מי עומד מאחורי האירוע.

"לא לקחתי סיכונים. חשבתי לעצמי שאולי הוא עדיין מסתובב שם עם מטען נוסף, או שאולי ינסה לחדור לקריה עם מטען", תיאר רס"ן שלומי. תוך דקות הגיעו למקום גם כוחות מגן דוד אדום, כיבוי אש ומשטרת ישראל, ומפקד יחידת האבטחה המשיך לטפל באירוע מתוך הבסיס.

כדי למנוע כל סכנה נוספת – שערי הקריה נסגרו כולם. "אין יוצא ואין נכנס", תיאר רס"ן שלומי. הבודקים הביטחוניים עלו לעמדות ההגנה, וכוחות הסריקה החלו לבצע סריקות אינטנסיביות בכל מתחם הקריה. במקביל קובצו כל נושאי הנשק – ממשרד הביטחון, מהיחידה לאבטחת אישים ומהחפ"ק של רע"ן מבצעים, באחד השערים תחת פיקודו של רס"ן שלומי. אט-אט התבהר מתמונת המצב המשטרתית כי המחבל עלה על רכבת ונמלט מאזור הבסיס ומצב הכוננות הורד בהתאם.

"הקריה היא הפנטגון"

למרות האירוע החריג שהחזיר אזרחים רבים למראות האינתיפאדה של שנת 2000, מדובר באבן דרך עבור יחידת האבטחה של הקריה. "כשהגעתי לפקד על היחידה הנהגתי את האבטחה כמקצוע, ולא כמשהו שעושים על הדרך", הדגיש רס"ן שלומי. אם בעבר יכלו שני אזרחים לא מורשים לחדור עם רכבם לקריה ולצעוד עד ללשכת מפקד פיקוד המרכז – היום אין סיכוי קלוש שזה ייקרה.

זירת פיצוץ ברכב.א רכיון (צילום: חדשות 2)
זירת פיצוץ רכב הפרקליט בתל אביב. היה חשש שמא המפגע יכנס לקריה עם המטען | צילום: חדשות 2

מפקד הקריה הנוכחי, אל"מ נדב חג'בי שהגיע לתפקיד אחרי שהיה סגן מפקד אוגדת עזה הנהיג יחד עם רס"ן שלומי נחשוני שיטת אבטחה חדשה – נאבטחה נייחסת, לאבטחה ניידת. יש לציין כי הושם דגש על טכנולוגיה ומקצועיות. "הבודקים הביטחוניים שלי הוכשרו ברובאי 05, ואני היחיד שמסמיך אותם. זו העבודה שלהם, והם עושים אותה הכי טוב שאפשר", קבע רס"ן שלומי.

עשרות רבות של מאבטחים עומדים על משמר הקריה בכל זמן נתון, מצוידים בכלי נשק במצב הכן. תפנית נוספת שקיבלה היחידה היא מעבר לשירות במתכונת של בסיס סגור. "אין כאן יומיות – כלל המאבטחים, הבודקים הביטחוניים ומאישי החמ"ל משרתים במתכונת של בסיס סגור", סיפר רס"ן שלומי.

בימים אלה עובדים ביחידת האבטחה על תכנית עבודה עם משטרת ישראל, שנועדה ללמד את החיילים כיצד מצופה מהם להתנהל עד להגעת הכוחות המשטרתיים – מבחינת חסימות כבישים וטיפול ראשוני בפצועים, למשל. "לקחנו את הפיגוע הזה כמקפצה אדירה להתפתחות, כי זה שם אותנו בקצה", הדגיש רס"ן שלומי.

כתוצאה מתפקוד היחידה במבצע עמוד ענן היא זכתה לשבחים רבים, כולל לתעודת הוקרה ממפקד הבסיס. "מאות קצינים, מסג"ם עד תא"ל ולפחות שני אלופים פנו אליי ושיבחו את התנהלותנו. כשאתה נכנס לקריה – אתה מרגיש בטוח, ואתה מרגיש ששומרים עליך", הדגיש רס"ן שלומי.

בסיכומם של דברים, בעיני יחידת האבטחה אין הבדל משמעותי בין הפנטגון בוושינגטון למחנה רבין. "הקריה היא הפנטגון של מדינת ישראל. אם בארה"ב ראש המטות המשולבים מגיע לפנטגון – כאן הרמטכ"ל מגיע לקריה. בזמן מלחמה ישבו כאן בבור גם ראש הממשלה ושר הביטחון", הסביר רס"ן שלומי.

בתור האדם שמגן על סמל צבאי חשוב במרכז תל אביב, המאוים באופן תדיר במתקפות טרור, רס"ן שלומי לא יכול לנוח על זרי הדפנה. "אירוע טרור יכול להתפרץ ולהתגלגל תוך 10 שניות, במהירות מסחררת. לכן אנחנו חייבים להיות ערניים ומוכנים לכל תרחיש", סיכם.

אתר צה"ל

>> צה"ל מציג: סרטון הדרכה להתמודדות עם מחבלים