יחידת הכלבנים של מג"ב ירושלים נחשבת ל"אימת המחבלים וארגוני הפשע" בישראל מאז הוקמה בשנת 1992 ובפעילותה היא מסייעת באיתור מבוקשים, נשקים, בני אדם, כסף, סמים ועוד בעזרת הכלבים, וכמו כן באיתור נעדרים.

ביחידה משרתים 25 לוחמים לצד 43 כלבים ולאחרונה, הם יצאו לאימון מיוחד שמטרתו לשדרג את יכולות היחידה לשמור על כשירות מבצעית גבוהה מאוד, לבצע שורה של תרגילים ולהפיק לקחים. את האימון תיעדה רס"ר עדי פליקס, בעצמה כלבנית מזה עשור ביחידה, שבאחרונה נפטר כלבה, אוגי.

אימון כלבני מג"ב2 (צילום: דוברות מג"ב)
הלוחמת עדי פליקס וכלבה האהוב אוגי | צילום: דוברות מג"ב

"מעבר לפעילות השוטפת והמבצעים הרבים שלנו חשוב לנו מאוד לשמור על הנוהגים (כלבנים) והכלבים". הסביר קצין במג"ב. "מכל אירוע שקורה בשטח אנחנו לומדים, מפיקים לקחים ומשפרים להמשך הדרך. הנוהג יחד עם כלבו משמשים כלי עזר מקצועי נוסף שעומד לרשות משטרת ישראל בהתמודדות עם משימותיה".

"היחידה פועלת מסביב לשעון במגוון מתארים, מרבית הפעילות מתמקדת בירושלים וסביבותיה ולא פעם גם באזורים אחרים, הכול בהתאם לצרכי משטרת ישראל. מדובר ביחידה שהביאה הישגים גדולים. הכלבנים בסיוע הכלבים סייעו ללכוד מחבלים בכירים, חיילים בארגוני פשיעה ולאתר כמויות אדירות של כלי נשק וסמים", הסביר הקצין, "הם עושים עבודת קודש גם באיתור נעדרים והצילו חיים רבים".

אימון כלבני מג''ב (צילום: עדי פליקס, דוברות מג"ב)
מפקד היחידה, רס"ב חיים סבג | צילום: עדי פליקס, דוברות מג"ב