הרכב שהוצת על ידי המבריחים (צילום: משטרת ישראל מחוז דרום)
הרכב שהוצת על ידי המבריחים | צילום: משטרת ישראל מחוז דרום

תפיסת גדולה של חשיש בגבול מצרים. לוחמי יחידת מגן של המשטרה בשיתוף לוחמי הימ"ס ומסוק מהיחידה האווירית בדרום סיכלו לפנות בוקר הברחה של 150 קג חשיש מגבול מצרים. קצין משטרה במחוז דרום מציין כי מאז בניית הגדר, שמקשה מאוד על המבריחים, ישנה עלייה בתפיסות הגדולות, "הגדר מקשה עליהם והם מנסים להכניס כמה שיותר בכל הברחה".

על פי הודעת המשטרה, לוחמי ימ"ס ומגן, שמבצעים מארבים על בסיס קבוע בגבול, הבחינו בשעת בוקר מוקדמת ברכב של המבריחים כאשר נסע מהגבול לכיוון ביר הדאג׳. ככל הנראה בדואים מצרים זרקו את הסמים מעל הגדר ואלה נאספו על ידי בדואים תושבי הנגב אשר עוסקים בהברחה. הכוחות הקפיצו מסוק אשר סייע במרדף שהתפתח אחרי המבריחים. תוך כדי הבריחה של החשודים הבחינו הכוחות שהם השליכו את הסמים מהרכב.

המבריחים לא הסתפקו בזה. אחרי שזרקו את הסמים והתרחקו הם עצרו והציתו את הרכב. לאחר מכן המבריחים נמלטו רגלית. בשום שלב הם לא הצליחו להתחמק מהמסוק והלוחמים שעל הקרקע והמרדף הסוער הסתיים כאשר שני החשודים נתפסו על ידי לוחמי יחידת מגן.

מפרטים ראשונים של האירוע עולה כי אחד המבריחים ניסה להצית את קצין המשטרה מיחידת מגן בזמן שאלה ניסו לבצע מעצר. המבריח הצית את הרכב בעזרת חומר דליק אותו העיף גם לכיוון קצין המשטרה. על פי עדויות השוטרים שניה לפני שהצית את הקצין הצליחו הכוחות לבצע את המעצר ונטרל את החשוד. "קצין המשטרה כמעט וקיפח שם את חייו", נמסר מהמשטרה.

הסמים שנתפסו (צילום: משטרת ישראל מחוז דרום)
הסמים שנתפסו | צילום: משטרת ישראל מחוז דרום

רפ"ק נועם קייזר, מפקד יחידת מגן, ציין כי "סיכול הברחות הסמים מהגבול מצריך השקעה ותכנון של פעולות מתמשכות ומקצועיות כנגד המבריחים שאינם בוחלים בכל אמצעי. שילוב הזרועות המוצלח בין כל הכוחות המקצועיים בא לידי ביטוי גם הבוקר בסיכול נסיון ההברחה של 150 ק"ג חשיש".

2.5 טון חשיש בשנתיים

במחיר השוק מדובר בתפיסה של 7.5 מיליון שקלים. לדברי קצין משטרה מהמחוז, "הם מעדיפים לקחת את הסיכון בגלל השינוי שעשתה הגדר. אנחנו בהחלט עדים לזה שבשנה האחרונה יש יותר תפיסות גדולות של 50, 100 ק"ג ויותר. אתה גם רואה שהמבריחים יותר מקצועיים. סטייל צבאי לכל דבר ועניין, אתה רואה את חלוקת הכוחות, מי מתצפת, מי ניגש לגדר הכל מאוד מסודר. גם שיטות ההברחה הפכו להיות הרבה יותר מתוחכמות והם כל הזמן בודקים אותנו". יצויין כי בשנתיים האחרונות תפסה המשטרה 2.5 טון חשיש בשווי של כשלושה מיליארד שקל.

עוד ציין הקצין, "הם גם יותר אמיצים ולוקחים יותר סיכונים אבל רואים שזה בגלל שהם מיואשים מהגדר. רק לפני שנתיים שלוש הייתה שם אוטוסטרדה של סמים שהכניסה להם מיליונים ועכשיו הם נאבקים על כל הברחה. זה יוצר סיכון כי עבריין מיואש עושה שטויות והחשש הוא שבעתיד הם ינסו לפגוע בכוחות בשטח בצורה מכוונת ומאורגנת".

לדבריו של הקצין יש להוסיף את העובדה שהכספים האלה משמנים גם את הכיסים של ארגוני הטרור. כיום הארגונים שבסיני, חלק מהם מקורבים לאל קאעידה, שולטים על נתיבי ההברחה ומפעילים באופן אישי את המבריחים. "בעזרת הכסף הזה הם קונים את כלי הנשק שמופנים נגדנו", ביקש להדגיש קצין בפיקוד הדרום.

>> זוכה פרס פוליצר: "חיסול בן לאדן - שקר אחד גדול"